ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı

ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı

ABONE OL
21:59 - 02/03/2024 21:59
ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD ordusu Gazze’ye havadan ilk insani yardımını ulaştırdı. Yetkililer, havadan Gazze’ye bırakılan yardımların 3 adet C-130 tipi kargo uçağıyla ulaştırıldığını açıkladı.

İlk teslimatta bölgeye havadan 35 bin adet gıda pakedi bırakıldığı, bu işleme düzenli olarak devam edileceği açıklandı. Beyaz Saray yönetimi, yardımların süreceğini İsrail yönetiminin de operasyonu desteklediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler’in İsrail ablukası altındaki bölgede 2 milyon 300 bin kişilik nüfusun dörtte birinin açlığa bir adım daha yaklaştığı uyarısıyla birlikte ateşkes için uluslararası baskı arttı.

Bölge sakinleri ve sağlık görevlileri, Cumartesi günü Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beit Hanoun bölgesinde, tarım arazilerinde yiyecek arayan üç kişinin, İsrail saldırıları sonucu öldüğünü söyledi. İsrail ordusu olaya ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, Gazze’nin kuzeyindeki Kamal Adwan hastanesinde son üç gün içinde on üç çocuk susuzluk ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybetti.

Hastanedeki doktorlar daha fazlasının ölüm riski altında olduğunu söyledi. Doktor Imad Dardonah, “Bir çocuğun günde üç öğün yemek yemesi gerekirken sadece bir öğün yiyorsa, yetersiz beslenmeden ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tüm hastalıklardan muzdarip olduğu açıktır” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin bölgeye havadan gıda yardımı ulaştıracağını Cuma günü yaptığı açıklamayla duyurmuştu.

VOA tarafından geçilen ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD’nin Gazze’ye havadan gıda yardımı başladı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.