ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da

ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da

ABONE OL
12:40 - 26/02/2024 12:40
ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Seçim sürecindeki ABD’de ilk defa “kararsız” olarak nitelenen bir eyalette hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar ön seçim yapacak.

Michigan’daki ön seçim, Başkan Biden’ın İsrail-Hamas savaşına yönelik izlediği politikanın bir testi niteliğinde olacak.

Michigan önemli oranda Müslüman ABD’li nüfusuna sahip.

Cumhuriyetçi Parti tarafında ise eski Başkan Donald Trump, bir eyalette daha ön seçimi kazanarak partinin adayı olmaya bir adım daha yaklaşma amacında.

Michigan’daki ön seçim 10’dan fazla eyalette birden ön seçimin yapılacağı ve Süper Salı olarak adlandırılan günden önceki en önemli yarış.

Kasım’daki seçim öncesi Michigan’dan gelecek sonuçlar, eyaletin hangi yöne doğru gitmekte olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli.

2016’da Trump, Michigan’ı çok az farkla kazanarak Beyaz Saray’a giden yolunu garantileşmişti. Bu aynı zamanda 1988’den bu yana ilk defa bir Cumhuriyetçi başkan adayının eyalette seçimi kazanması demekti.

2020 seçimlerinde ise Başkan Biden’ın Trump’a üstünlük sağlamasında Michigan’da elde ettiği zafer önemli rol oynamıştı.

Biden’a ön seçimlerde önemli bir muhalefet yok ve yeniden adaylığı tehlikede değil ancak Michigan’da Demokrat seçmenlerin protesto amacıyla “kararsız” şeklinde oy kullanabileceği konuşuluyor. Bu da parti içinde protesto amaçlı oyların kullanılma ihtimalini gündeme getiriyor.

Biden, İsrail-Hamas savaşında acil ateşkes çağrısı yapması için özellikle ülkedeki Müslüman nüfusun baskıyla karşı karşıya.

Demokratlar’ın ön seçiminde “kararsız” oyların çoğunlukta olması beklenmese de iki haneli rakamlara ulaşması bile başkanlık seçimlerine hazırlanan Biden için erken uyarı işareti olarak yorumlanabilir.

Biden, yönetimden üst düzey isimleri Arap Amerikalılar’la ve Müslümanan toplumun lideriyle görüşmeleri için bu ay Michigan’a göndermişti.

Cumhuriyetçi Parti’de ise Nikki Haley son haftalarda Trump’a farklı yenildiği Güney Carolina’da seçim etkinliklerine katılmıştı. Michigan’da az vakit geçirmesine rağmen Pazar günü eyalette seçim çalışmaları planladı. Yeni haftanın ilk gününde de Michigan’da programları var.

Haley, Michigan’da muhafazarkar kesimin dışındakilere de ulaşmaya çalışıyor.

Trump da Michigan’da son dönemde kampanya yürüttü.

Eyalette Trump karşıtı Cumhuriyetçiler’e ilgi çok fazla değil. Bununla birlikte Süper Salı öncesi Haley Trump’a karşı güçlü olduğunu gösterme amacında.

VOA tarafından geçilen ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD ön seçimlerinde dikkatler bu kez Michigan’da haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.