ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı

ABONE OL
13:45 - 18/05/2024 13:45
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ABD Dışişleri Bakanlığı güvenlik uyarısı yayınlayarak, yurtdışındaki vatandaşlarından “LGBTQI+ bireylere ve etkinliklere yönelik yabancı terör örgütü kaynaklı şiddet potansiyelinin artması” nedeniyle daha dikkatli olmalarını istedi.

Dünya çapında yapılan uyarıda, “ABD vatandaşları ve çıkarlarına yönelik terör saldırıları, gösteriler veya şiddet eylemleri potansiyeli nedeniyle, Dışişleri Bakanlığı denizaşırı ülkelerdeki ABD vatandaşlarına daha dikkatli olmalarını tavsiye eder. Dışişleri Bakanlığı, LGBTQI+ kişilere ve etkinliklere yönelik yabancı terör örgütü kaynaklı şiddet potansiyelinin arttığının farkında ve denizaşırı ülkelerdeki ABD vatandaşlarına daha dikkatli olmalarını tavsiye eder” denildi.

Uyarıda, ABD vatandaşlarından, Onur Ayı kutlamaları ve LGBTQI+ bireylerin uğrak yeri olan mekanlar dahil turistlerin gittiği yerlerde dikkatli olmaları istendi.

Uyarı, Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Günü anmasından birkaç saat sonra yapıldı.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, 17 Mayıs’ta anılan günle ilgili, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da açıkça ifade ediyoruz: LGBTQI+ bireyler evrensel insan haklarının ve insanlık onurlarının tanınmasını hak ediyor” demişti.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, queer ve interseks (LGBTQI+) bireylerin dünya çapında maruz kaldığı şiddet, damgalama ve ayrımcılığa dikkat çeken Blinken, “Daha fazla ülke tam eşitlik yolunda anlamlı ilerlemeler kaydetse de, LGBTQI+ bireyler cinsel yönelimlerini veya cinsiyet kimliklerini yaşamaya cesaret ettikleri için ölüm cezasına çarptırılmaya, zorlayıcı ‘dönüştürme terapilerine’ ve ‘normalleştirme’ ameliyatlarına maruz bırakılmaya, sağlık hizmetleri alırken ayrımcılığa uğramaya, temel özgürlüklerini kullanmaları kısıtlanmaya ve aynı cinsiyetten birlikteliğin ve aile olmanın onurundan mahrum bırakılmaya devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan önce Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığı da, yabancı terör örgütlerinin Haziran ayında başlayacak olan 2024 Onur Ayı etkinlikleri dahil, “LGBTQIA+ ile ilgili etkinlik ve mekanları” hedef alabilecekleri yönünde uyarı yayınlamıştı.

Bazı sivil toplum örgütleri, LGBTQ+ karşıtı yasaların ve nefret olaylarının artmasının ardından ABD’de “acil durum” ilan etmişti.

Haziran’da kutlanan Onur Ayı’nın başlamasına iki hafta kaldı.

VOA tarafından geçilen ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan LGBTQ+ bireyler ve etkinlikler için dünya çapında uyarı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.