ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red 

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red 

ABONE OL
20:25 - 31/10/2022 20:25
ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

ABD Anayasa Mahkemesi, başkent Washington’daki Türk Büyükelçiliği konutu önünde beş yıl önce hükümet karşıtı protestocuların darp edildiği kavgaya ilişkin ABD mahkemelerinde görülen davaların düşürülmesi talebini reddetti.

Yargıçlar, Türkiye’nin Amerika’da “Yabancı Egemen Devletler Dokunulmazlık Yasası” olarak bilinen federal yasa uyarınca yabancı ülkelerin bu tür davalarda dokunulmazlığı olduğu yönündeki tezini reddederek, alt mahkemenin kararına Türkiye’nin yaptığı itirazı geri çevirdi.

Anayasa Mahkemesi yargıçları talebin reddedilmesi konusunda bir yorumda bulunmadı.

ABD’de söz konusu yasa, yabancı hükümetlere karşı davalarda Amerikan mahkemelerinin yargı yetkisini sınırlandırıyor.

Alt mahkeme kararı neydi?

Alt mahkemeler, 16 Mayıs 2017’de Türk Büyükelçiliği konutu önünde yaşanan olayların bu kapsamda değerlendirilemeyeceği yönünde karara varmıştı.

Başkent Washington’daki Temyiz Mahkemesi 2021 yılında aldığı kararda, Türk güvenlik ekibi üyelerinin Erdoğan’ı koruma hakkına sahip olmakla birlikte, yaşanan olaydaki eylemlerinin bu istisnayı karşılamadığını belirtmişti.

Türkiye, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı geri çevirmemesinin, ABD’nin yabancı ülkelerle ilişkilerini olumsuz etkileme riski taşıdığı ve “ABD başkanlarını, diplomatlarını ve misyonlarını yurt dışında koruyan Amerikan güvenlik yetkililerinin sahip olduğu dokunulmazlığın aynı şekilde zarar görmesiyle sonuçlanacağını” savunmuştu.

Bir yargıç o gün yaşanan olayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında, “Türk güvenlik güçlerinin protestocu bir kalabalıkla şiddetli şekilde çatıştığı” ifadeleriyle betimlemişti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu adımı davaların görülmeye devam etmesinin önünü açmış oluyor.

Davalarda göstericiler yumruk ve tekme darbesi aldıklarını, kendilerine küfredildiğini, hakaretlerle ve boğaz kesme gibi el-kol hareketleriyle karşılaştıklarını iddia ediyor. Yapılan resmi şikayetlerde bir kadının bayıldığı, nöbet geçirdiği ve bazılarının da travma sonrası stres, depresyon, sarsıntı ve kabus gibi sıkıntılar yaşadıkları bildirilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Türkiye’nin bu konuda yaptığı itirazı değerlendirip değerlendirmeyeceği konusundaki kararı aylardır ertelemiş, Biden yönetiminin sunulan hukuki konularla ilgili görüşlerini istemişti.

Adalet Bakanlığı bu kapsamda Anayasa Mahkemesi’ne ilettiği dosyada, Türkiye’nin bu koşullarda dava edilebileceğini belirtmiş ve alt mahkemelerin ABD’nin müttefikinin hukuki dokunulmazlığının olmadığı yönündeki bulgusunda haklı olduğu sonucuna varmıştı.

ABD Adalet Bakanlığı, “yabancı güvenlik personeli yetkilileri fiziksel bir zarardan korumakla ilgili olmayan şekillerde güç konuşlandırdığında, hukuki güvencelerin dışında hareket ettiğini” kaydetmişti.

Türk hükümetini temsil eden avukatlar ne demişti?

Türk hükümetini temsil eden avukatlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenlik ekibinin tehlikeli olması muhtemel bir durumda devlet başkanını koruduğu için, fiziksel güç kullanılması konusunda takdir yetkisine sahip olduğunu savunmuştu.

Avukatlar bazı protestocuları, “Türkiye’ye yönelik gerçek bir ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden ve ABD’nin de yabancı terör örgütü listesinde olan örgütün destekçileri” olarak tanımlamış, bazı göstericilerin PKK bağlantılı olduğunu ileri sürmüştü.

Washington emniyet müdürüyse olayı “barışçı göstericilere yönelik bir saldırı” olarak nitelemişti.

Yaşanan olay kameralar tarafından görüntülenmiş ve Erdoğan’ın güvenlik yetkililerinden bazılarının yanı sıra ikisinin suçunu kabul ettiği sivil destekçiler aleyhinde suçlamaların getirilmesiyle sonuçlanmıştı. Diğer suçlamaların çoğu düşürüldü.

2017’deki kavga, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dönemin ABD Başkanı Donald Trump’la birlikte IŞİD’e karşı mücadelede işbirliği sözü verdikleri Beyaz Saray ziyaretinin ardından Washington’daki Türk Büyükelçiliği Konutu’na döndüğü sırada yaşanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk arbede yaşandığı sırada Büyükelçilik Konutu’na geldikten sonra aracından çıkmamıştı.

Olaya ilişkin açılan davalarda, Erdoğan’ın ikinci ve daha şiddetli şekilde saldırılması emrini verdiği iddia edilmişti. Türkiye ise bu iddiayı yalanladı.

VOA tarafından geçilen ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Anayasa Mahkemesi’nden Türk Büyükelçiliği Önündeki Kavga Davasının Düşürülmesi Talebine Red  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.