ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

23.07.2021 21:35

  ABD, Afganistan ordusuna destek kapsamında, Taleban’a yönelik operasyonlarda hava saldırıları düzenledi. Açıklama Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapıldı. Kirby,…

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

 

ABD, Afganistan ordusuna destek kapsamında, Taleban’a yönelik operasyonlarda hava saldırıları düzenledi.

Açıklama Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapıldı. Kirby, hava saldırılarının Afgan güçlerine destek amacıyla düzenlendiğini söyledi ancak detay vermedi.

Taleban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, hava saldırılarının Çarşamba gecesi Kandahar şehrinin dış mahallelerine yapıldığını, 3 Taleban üyesinin öldüğünü iki aracın da tahrip olduğunu söyledi.

ABD ve Taleban arasındaki anlaşmaya vurgu yapan sözcü “Hava saldırıları yapıldığını doğruluyoruz ve bunu en sert biçimde kınıyoruz. Bu, Doha’da varılan anlaşmanın açık şekilde ihlal edilmesidir. Anlaşmaya göre Mayıs ayından sonra operasyon düzenleyemezler. Eğer operasyon yaparlarsa bunun sonuçlarına katlanırlar” dedi.

ABD ve Taleban, ülkedeki ABD ve yabancı güçlerin çekilmesine karşılık olarak Taleban’ın da terör örgütlerinin Afganistan’da barınmasına izin vermemesi konusunda anlaştılar. Bu çerçevede ABD askerleri süratle Afganistan’dan çekiliyorlar. Bu noktada Türkiye de Kabil Havalimanı’nın korunması görevini üstelenebileceğini dile getirdi.

Son günlerde Taleban, Afgan hükümet güçlerine karşı saldırılarını arttırdı ve bölgede yeni alanlar kazanmaya devam ediyor. Son hava operasyonları uzun zamandır ABD güçlerinin Afganistan’da düzenledikleri ilk hava operasyonu oldu.

VOA tarafından geçilen ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Fransa'da Seçim Tartışmasına

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İ..

Fransa'da Seçim Tartışmasına "Göç ve İslam" Damgası

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmam..

"ABD'yle Çok Daha Farklı Konumda Olmamız Gerekir"
Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl ..

Venezuelalılar ABD Yardımlarını Nasıl Karşılıyor?
Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi

Okullardaki Salgın Önlemleri Yeterli mi?
Laschet'ten Almanya'da yaşayan Türklere çağrı

Laschet'ten Almanya'da yaşayan Türkler..

Laschet'ten Almanya'da yaşayan Türklere çağrı