Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi

Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi

ABONE OL
19:28 - 26/02/2024 19:28
Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Yunanistan Pazartesi günü, ticari gemileri Yemen’deki Husi militanlarının saldırılarından korumak amacıyla Kızıldeniz’de düzenlenen bir Avrupa Birliği deniz güvenliği operasyonuna katılmayı ve liderlik etmeyi resmen kabul etti.

Başbakan Kiryakos Miçotakis başkanlığındaki bir güvenlik komitesi, geçen hafta başlatılan ve Yunanca “kalkan” anlamına gelen Aspides operasyonuna bir Yunan fırkateyninin katılması talimatını verdi.

Operasyon, Yunanistan’ın orta kesimindeki Larissa’da bulunan bir askeri üsten, Yunan donanmasından Tuğamiral Vasilios Griparis komutasında yürütülecek.

Önemli bir ticari nakliye gücü olan Yunanistan, Husi saldırılarından doğrudan etkilenen bir ülke. Atina yakınlarındaki Pire limanı, Ocak ayında konteyner terminalindeki faaliyetlerde yıllık bazda yüzde 12,7’lik bir düşüş olduğunu bildirmişti.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, geçen hafta bir parlamento komisyonu oturumunda yaptığı konuşmada, “Deniz ticaret hatlarının açık tutulması Avrupa Birliği’nin mutlak menfaatinedir ve Yunanistan için varoluşsal bir gerekliliktir” dedi.

Aspides misyonunu savunma amaçlı olarak tanımlayan Dendias, Yunanistan’ın Yemen’deki Husi askeri hedeflerine yönelik ABD öncülüğündeki saldırılarda yer almayacağını da sözlerine ekledi.

İran destekli Husiler, ticari gemilere insansız hava araçları ve füzelerle düzenledikleri saldırıların İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı Ekim ayında başlattığı saldırıya bir yanıt olduğunu kaydediyor.

Dendias, “Husiler konusunda bir duruş almıyoruz. Ancak herhangi birinin bizim gemilerimize, Avrupa gemilerine ve bölgede seyreden ve limanlarımıza gelen gemilere ateş açma hakkına karşı çıkıyoruz” dedi.

VOA tarafından geçilen Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Yunanistan Avrupa Birliği’nin Kızıldeniz’deki donanma misyonunun liderliğini üstlendi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.