“YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum”

“YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum”

ABONE OL
23:51 - 29/02/2024 23:51
“YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) aldığı kararları tanımadığını belirterek, “Siyasetin tam göbeğindedir. YSK bu seçimleri sağlıklı bir şekilde yapamayacağını artık göstermiştir. Güvenimiz sıfırdır” dedi.

“Biz bu ülkenin üçüncü yoluyuz. Ne Cumhur ne Millet. Millet zaten dağıldı. Cumhur da çıkar ortaklığı” diyen İnce, “Biz doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz. Buralarda seçime gireceğiz bunu göreceksiniz” diye konuştu.

Muharrem İnce, Memleket Partisi’nin Mersin’in Tarsus ilçesinde Haluk Bozdoğan ve İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde Yaşar Üremiş’in ilçe belediye adaylıklarıyla ilgili, Mersin ile İzmir il seçim kurulları tarafından “iptal” kararları alınmasını bugün Ankara’da protesto etti.

İnce, YSK önündeki basın açıklamasında, Bozdoğan ve Üremiş’in aday yoklama sürecine girdikten sonra CHP’den istifa ederek Memleket Partisi’nden aday olmaları nedeniyle verilen iptal kararlarına tepkiliydi.

CHP ile birlikte AK Parti’yi de hedef alarak Memleket Partisi’nin özellikle engellendiğini savunan İnce, “Bir yanda bizi seçmezseniz size hizmet gelmez diyen Erdoğan var, öbür yanda bize vermezseniz oyunuzu AKP gelir diye korkutan muhalefet var. Birisi tehdit ediyor, birisi korku salıyor. Bir de bunların içinde YSK var. Millete seçenek bırakmayan bir YSK. Seçimlerin anayasaya yasalara uygun bir şekilde yapılmasını sağlayacak olan kurum YSK” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı, “Yani YSK’ya güvenmekten başka bir şansımız kalmadı. Fakat bu ülkede tuz koktuğu için YSK da farklı farklı kararlar alıyor” ifadelerini kullandı.

İnce sözlerini, “Tarsus’ta farklı karar alıyor, Mezitli’de farklı karar alıyor, Dikili’de farklı karar alıyor, Güzelbahçe’de farklı karar alıyor. İl Seçim Kurulu başka bir şey söylüyor, İlçe Seçim Kurulu başka bir şey söylüyor, YSK başka bir şey söylüyor. İlçe Seçim Kurulu’ndaki hakim ve 2 memur üye ‘aday olabilirsin’ diyor, İl Seçim Kurulu ‘aday olamazsın’ diyor” diye sürdürdü.

CHP yönetimine ve kurullardaki hakimlere: “Siz ne utanmaz insanlarsınız”

Bozdoğan ile Üremiş’in adaylıklarına itiraz edilmesine sert tepki gösteren İnce, “YSK’daki yargıçlara sesleniyorum. Polatlı’nın CHP adayı MHP’liydi. MHP’li belediye başkanıydı. Bunu nasıl aday yaptınız peki? CHP’nin Keçiören Belediye Başkan Adayı İYİ Parti’nin İl Başkanıydı. Bunu nasıl aday yaptınız?” diye sordu.

CHP’lilere de seslenen İnce, “CHP’nin yöneticileri ne utanmaz insanlarsınız siz! İYİ Parti’den AKP’den MHP’den ne kadar adam varsa hepsini alıp aday yaptınız. Yenimahalle hariç, Mamak hariç, hiçbir adayınız CHP’li değil, İYİ Partili MHP’li. Bunlara rağmen aday yaptınız ama Memleket Partisi’nden aday olmak isteyen insanlara itiraz ediyorsunuz. Bunların adaylıklarını İptal ettiriyorsunuz, hiç utanma yok mu sizde? Utanmıyor musunuz? Koca koca hakimler de bunlara alet oluyor, dizayn ediyorlar” dedi.

VOA tarafından geçilen “YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “YSK’nın adaylarımızla ilgili kararlarını tanımıyorum” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.