Yoğun bakımdaki Kovid-19 hastası sayısı çok hızlı artıyor

10.04.2021 13:07

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının çok hızlı şekilde arttığı uyarısında bulundu.

Yoğun bakımdaki Kovid-19 hastası sayısı çok hızlı artıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, yeni tip koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısının çok hızlı şekilde arttığı uyarısında bulundu.

Spahn, Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler ile Berlin'de basın toplantısı düzenledi.

Almanya’da bugün günlük vaka sayısının 25 binin üzerinde açıklandığına işaret eden Spahn, "Açık söylemek gerekirse bu (sayı) çok fazla. Her gün çok fazla insana virüs bulaşıyor. Birkaç günde çok fazla kişi hastaneye gitmek zorunda kalacak. Yakında çok fazla kişi de yaşam mücadelesi verecek. Böyle devam ederse, bu sağlık sistemimiz için çok fazla olacak." ifadelerini kullandı.

Spahn, tatil döneminde insanların çok fazla doktora gitmediğinden ve test yaptırmadığından mevcut enfeksiyon sayılarının gerçek seviyeyi yansıtmadığının altını çizerek, "Hastanelerimizde gerçek durumun ne olduğu belli oluyor. Yoğun bakımdaki Kovid-19 hasta sayısı çok hızlı artıyor." diye konuştu.

Yoğun bakımda Kovid-19 nedeniyle yatan hasta sayısının yeniden 4 bin 500’e yükseldiğini aktaran Spahn, "Doktorlar ve sağlık personeli haklı olarak alarm veriyor. (Önlem almada) Hastanelerin kapasitesinin sonuna gelmesini beklemememiz lazım." dedi.

Spahn, bu nedenle salgındaki üçüncü dalganın kırılması gerektiğine dikkati çekerek, salgınla mücadelede temasların azaltılması gibi tedbirlerin alınmasını istedi.

Yönetmelik nisanda değiştirilecek

RKI’nın ikinci doz Kovid-19 aşısı uygulanan kişilerin virüsü bulaştırma riskinin negatif test sonucuna sahip olanlara göre daha düşük olduğu sonucuna vardığını aktaran Spahn, tamamen aşılananların, ikinci doz aşı uygulandıktan 2 hafta sonra semptomlar göstermedikleri durumda gelecekte negatif test sonucuna sahip olanlar gibi muamele göreceğini söyledi.

Spahn, bunun "seyahatlerde, tamamen aşı olanlar için test olma zorunluğunun devre dışı kalması" anlamına geldiğini ifade ederek, bu yöndeki yönetmeliğin nisanda değiştirileceğini bildirdi.

Aşılama kampanyasının iyi ilerlediğini, muayenehanelerde de aşı yapılmaya başlandığını vurgulayan Spahn, halkın yaklaşık yüzde 15’ine ilk doz, yüzde 6’sına da ikinci doz aşı uygulandığı bilgisini paylaştı.

Aşılanmanın etkisini göstermesi zaman alacak

RKI Başkanı Lothar Wieler de salgında, Kovid-19’un mutasyona uğrayan B117 türünden kaynaklanan üçüncü dalganın içinde bulunulduğunu belirterek, aşı olanların sayısının arttığını ancak aşılanmanın etkisini göstermesinin zaman alacağını kaydetti.

Merkel'in eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantı iptal edildi

12 Nisan Pazartesi salgındaki durumu ele almak amacıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında düzenlenmesi planlanan toplantı iptal edildi.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Ulrike Demmer, gelecek hafta Merkel ile eyalet başbakanlarının yer alacağı toplantının yapılmayacağı, bunun yerine salgınla mücadelede Enfeksiyon Koruma Yasası'nda, haftalık 100 bin kişide yeni vaka sayısının 100’ün üzerine çıkması durumunda alınacak önlemlere ilişkin bir düzenleme yapılacağı bilgisini paylaştı.

Alman basınında, "eyalet başbakanları arasında salgınla mücadelede farklı düşüncelere sahip olmaları nedeniyle toplantının iptal edildiği" ileri sürüldü.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-04-10 07:15:42

İşte bir tek kişinin kararları doğrultusunda bu günlere gelindi. Her gün vatandaşa ceza ceza kesen bir AKP iktidar hükümeti. Bu işler ceza ile filan olacak işler değildir. Nerede yanlış yapıyorum demelidir. "Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir." Albert Einstein Alman teorik fizikçi Ey avrupa ülkelerinde yaşayan siz Türkler. Daha düne kadar yaşamış olduğunuz bu ülkeler size hiç ceza kestimi? https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/almanya-turkiyeyi-yuksek-salgin-ulkesi-ilan-etti-6363826/ Neyi anlıyorum neyi anlamıyorum. Şöyleki; Türkiye’de yaşayan avrupa ülkelerini görmemiş yıllardır AKP oy verenleri anlayabiliyorum da, Ancak yıllardır avrupa ülkelerinde yaşayıpta, bu ülkelerde hakkını hukukunu koruyan kanunları ile, demokrasinin hazını alarak yaşayan, fikrini düşüncesini paylaşabilen aktarabilen, haksızlığa uğradıklarında bu benim hakkımdır diye mahkemelere başvurarak hakkını alabilenlerin düşünemiyor olmalarını anlayamıyorum. Her yıl ceplerine binlerce euro parayı koyarak altına ya cip veya mercedes BMW gibi arabayla Türkiye’ye izine tatile gidenler, yok o hotel senin, yok bu hotel benim diye tercih etmekte zorlanan kibir küpü insanlar. Nedense almanya’da sosyal demokrat SPD ve Yeşiller, bazıları Sol partilere oy verirken, Türkiye’de AKP oy veren bir toplum var. Anlamadığım konu ise, senin durumun yaşamış olduğun avrupa ülkesinde iyi olabilir zaten halinden bellidir, cepler euro ile dolu altında kocaman araba. Her yıl hava caka atarsın Türkiye’de artık memleketin neresi ise işte orada. Tamam da, bir başkasının geleceğiyle neden oynarsın? Senin çocukların Avrupa ülkesinde, bisikleti, oyuncakları, bilgisayarı, markalı ayakkabıları refah içinde yaşıyor olabilirler. Ancak, türkiye’de yarınları olmayan yoksulluk içinde aç, işsiz, fakirlik içinde yaşayan Aileleri dahada ekonomik olarak çökerterek yuvalarının yıkılmasını neden sebep olursun? Yarım asırdır avrupa ülkesinde yaşıyor olupta halen kendisini eğitemediyse, kendisini geliştiremediyse, kendisini yetiştiremediyse, aklen, zihnen, ilmi ,irfanı, bilgisi birikimi yoksa işte onlara YAZIKLAR olsun. Allah; O, akıl erdiremeyenlerin üzerine iğrenç bir pislik kılar. Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır! (Yunus 100)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanl..

“ABD'den Beklentimiz Yunanistan'ı Yanlış Hesaplara Sokmaması”
TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"