Yılbaşı için vizesiz yılbaşı pazarı önerileri

Yılbaşı için vizesiz yılbaşı pazarı önerileri

ABONE OL
11:49 - 06/12/2023 11:49
Yılbaşı için vizesiz yılbaşı pazarı önerileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Enuygun, yılbaşı döneminde gidilebilecek, uçakla bir iki saatte varılan ve üstelik vize almaya gerek olmayan yerleri sıraladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yeni yıl ruhunu farklı ülkelerde yaşamak isteyenler için birbirinden güzel rotalar yer alıyor.

Tiflis, Gürcistan mimarisi ve parklarıyla Tiflis’te yılbaşı pazarları 25 Aralık-15 Ocak tarihlerinde görülebiliyor. Tarihi kiliseleri, sarayları ve müzeleriyle açık hava müzesi izlenimi veren kente uygun fiyatlı uçak bileti satın alınarak pasaportsuz, vizesiz seyahat yapılıyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz giriş yapabildiği bir diğer ülke olan Sırbistan da dört mevsim ziyaret edilebiliyor. Osmanlı döneminden izler bulunuyor. Nikola Tesla Müzesi başta olmak üzere ziyaret edilebilecek pek çok kültürel alanın bulunduğu Belgrad’ta 10 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında yılbaşı pazarı kuruluyor.

Bir yandan yılbaşı pazarını diğer yandan ise tarihi milattan önceye uzanan kale Kalemegdan’ı görmek seyahat planına dahil edilebiliyor.

Aynı tarihlerde Belgrad’a yaklaşık 70 kilometre mesafedeki Novi Sad şehrinde de kurulan noel pazarı (christmas market), Avrupa’nın en iyi noel pazarı olarak görülüyor ve tüm dünyadan bu dönemde ziyaretçi alıyor.

Yazın büyüleyici güzellikteki doğası ve sahilleriyle ziyaretçileri karşılayan, Aralık ayında kartpostallarda rastlanacak nostaljik atmosferiyle ilgi çeken Karadağ da Enuygun.com’un sıradaki önerisi. Karadağ’ın UNESCO Dünya Mirası Listesindeki şehri Kotor, Ortaçağ’ın keskin hatlı mimarisini bugünün modern şehirciliğiyle birleştiriyor.

Adriyatik Denizi’ne açılan körfez şehri Kotor, coğrafi konumu ve tarihi meydanlarıyla güzel bir atmosfer sunarken aralık ayı başından 7 Ocak 2024’e dek açık kalacak olan yılbaşı pazarı ise tüm bu harika atmosferi tamamlayan canlılığıyla özel bir cazibe merkezi.

Balkanların yüzölçümü ve nüfus olarak küçük, kültürel olarak ise etkin ülkesi Kosova, denize kıyısı olmasa bile turizmin öne çıktığı bir ülke.

Özellikle Türkler için Kosova, Osmanlı ve Türk izlerinin yoğun olarak görüldüğü bir ülke ve İstanbul’dan direkt uçuşlarla başkent Priştine’ye ulaşılabiliyor.

Hünkar Camii, Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi, Skanderbeg (İskender Bey) Meydanı ve Heykeli turistik noktalar olarak ilgi görürken yine çok ziyaret edilen Azize Teresa Bulvarı’nda yılbaşı pazarı kuruluyor.

8-30 Aralık tarihlerinde açık kalan pazarda geleneksel el sanatlarından örnekler yer alıyor.

Noel süslemelerinin ve noel pazarlarının 5 Aralık’ta kurulmaya başlandığı Arnavutluk’un başkenti Tiran meydana kurulan buz pateni pisti, lunapark eğlencesi, geleneksel lezzetlerin yer aldığı dükkanları ile yılbaşı ruhunu ziyaretçilerine yaşatıyor.

Skanderbeg Meydanı, Hacı Ethem Bey Camii, Bunk’art, Grand Park gibi gezilecek yerlere sahip Tiran, Arnavut yemeklerinin tadına bakılabilecek gastronomik bir seyahat de vadediyor.

Birçok şehrinde yılbaşı pazarları kurulan Bosna Hersek’te vizesiz noel pazarlarında en çok ilgiyi Saraybosna görüyor.

14 Aralık ile 14 Ocak tarihleri arasında görülebilecek yılbaşı pazarlarında en yoğun ziyaret, merkez nokta olan Marsala Tita Caddesi’ne oluyor.

Tarihi durakları, lezzetli yemekleri ile gezilecek birçok yere sahip olan Saraybosna, yeni yıl ruhunu yaşatan yerlerden biri olarak görülüyor. (AA)

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.