25.3 C
Berlin
16:33 - 22/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
Antalya EKONOMİ TÜRKİYE

Yapı sektörü renovasyona yöneldi

ha-ber.com/Fikri Cinokur/Antalya

Pandemi sürecinde hükümetin konut alımı için faizleri düşürme kararı alması nedeniyle yapı sektörü renovasyona yöneldi.

Merkezi Antalya’da bulunan Ender Yapı Malzemeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yöneticisi Ender Kuzu, pandemi sürecinde evinde kalanların hem aile bireyleriyle daha uzun kalmanın yanında çeşitli hobielere yöneldiklerini ya da konutlarındaki eksiklikleri gidermeye yönelik faaliyetlerde bulunduklarını söyledi.

Hükümetin inşaat sektöründe yapı stokunu eritmek amacıyla kredi faizlerini düşürme kararı vermesinden sonra yapı sektöründe renovasyon çalışmalarının yoğunluk kazandığını belirten Kuzucu, şunları kaydetti.

”Pandemi süreci yapı sektöründe tercihleri değiştirdi. Aylarca evinde kalanlar evde tamire ve yeniden düzenlemeye başladı. Kredilerle birlikte renovasyon çok hızlandı. Sektör iki aydır çok hızlandı. Yenilemeler arttı. Mimarların da projeleri hızlandı. Yenileme yüzde 80 arttı.”

Antalya’da yaşayan yerleşik yabancılar arasında en fazla İranlı ve Rusların renovasyona yöneldiğini ifade eden Kuzucu, Afgan ve Suriyelilerin de konut alıp bakım onarım yaptırdığını kaydetti.

Cirolarda pandemi öncesinin yakalandığını anlatan Kuzucu, ”Pandemi öncesi cirolar yakalandı ama fiyat artışları yüksek. Ekonomi rulet gibi. Antalya’da ekim ayı ve sonrasında çok büyük sıkıntı yaşanacak. Ağustos ayında çek, ekim ayında da Kredi Garanti Fonu (KGF) kredileri ödenecek” dedi.

 

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla