LVM Fikret Odağ

Yabancı dil Almanya’da oyunlarla öğretiliyor

21.08.2019 18:56

Almanya’nın Ahlen şehrindeki en büyük ve aktif sosyal kurumlardan biri olan Innosozial adlı kuruluş bu yıl da bir ”Dil Kampı” kurdu. 23…

Yabancı dil Almanya’da oyunlarla öğretiliyor

Almanya’nın Ahlen şehrindeki en büyük ve aktif sosyal kurumlardan biri olan Innosozial adlı kuruluş bu yıl da bir ”Dil Kampı” kurdu. 23 Ağustos`a kadar sürecek dil kampında Ahlen‘deki ilkokul çağındaki 40 çocuğa tiyatro oyunları eşliğinde, doğayı tanıtarak dil öğretiliyor.

Dil kampına katılan öğrencilerin arkadaşları farklı yerlerde tatillerini geçirirken bu 40 kişilik öğrenci grubu doğayla iç içe, tiyatro oyunlarıyla Almanca öğreniyorlar. Her gün 2 saat ders verilen ”Dil Kampını” düzenleyen kurumun sorumlusu Burkhard Lensing ‚ ”Dil Kampını okula alternatif bir sistem olarak görmüyoruz, bilakis bir tatil programı olarak kabul edilmeli.” diyor.

Ahlen’de eski Paul Gerhard Okulu’nun ek binasında gerçekleştirilen ”Dil Kampında” 2 tiyatro pedagogu, 2 öğretmen toplam 5 yardımcı eğitmen görev alıyor. Dil Kampının müdürü Ergül Aydemir, 6-12 yaş grubunda olan çocukların büyük bir kısmının Türkiyeli olmakla birlikte, Rusya, Suriye ve Fas gibi ülkelerden çocukların olduğunu ifade etti. Yine Kamp ‘ta yabancı çocuklara dil öğreten Bielefeld Üniversitesi’nde öğretmenlik bölümünde öğrenime başlayacak olan 19 yaşındaki Julius Rubbert ise ”Kız ve erkek çocukların eşit dağılımla yer aldığı bu Dil Kampı’nın bir parçası olmaktan mutlu” olduğunu ifade etti.
Rubbert : ”Burada yaptığım benim için bir staj fakat bu projede yer almakla aynı zamanda şimdiden ders veren bir öğretmenin yaşadığı heyecanı hissediyorum.” dedi.

Dil, sosyal uyumun da anahtarıdır

Öğleden önce dil dersi gören, birlikte yenilen öğle yemeği sonrası kampın sonunda sahneye koyacakları oyun olan ”Radau im Wald’ı doğayla iç içe bir atmosferde prova eden çocuklar, geri kalan zamanda ise yardımcı eğitmenler gözetiminde gönüllerince oynuyor, eğleniyorlar.
Bu yıl da Ahlen’deki Dil Kampı’nı ziyarete gelen Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger kendi eliyle Dil Kampı’ndaki çocuklara dondurma dağıttı, bu örnek çalışmayı gerçekleştirdikleri için sorumlu ve yetkililere teşekkür etti.

Almanya’da göçmen ailelerin çocuklarının, okulda başarılı olabilmeleri, üniversite eğitimlerinde sorun yaşamamaları, meslek kurslarına gidebilmeleri, iş hayatlarında başarılı olabilmeleri için anadillerini unutmadan mutlaka Almanya’yı iyi öğrenmeleri gerekiyor. Almanca, topluma sosyal uyum sağlamada da kilit rol oynamaktadır. Bu anlamda Ahlen’deki Dil kampı iyi düşünülmüş bir projedir.

ha-ber.com/Mehmet Tanlı/Ahlen

#

Yorumlar

İlgili Haberler