Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı

Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı

ABONE OL
10:49 - 21/09/2023 10:49
Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta Pazar gününe kadar sürecek olan Türk İhraç Ürünleri Fuarı başladı.

Fuarın açılışına Venezuela Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu’nun yanı sıra, Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez, Tarım Bakanı Wilmar Castro Soteldo’nun da aralarında çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı.

Etkinlikte devlet televizyonu VTV’den canlı yayına bağlanan Rodriguez “Venezuela ve Türkiye ekonomisi birbirini tamamlayıcı nitelikte. Örneğin bizde yetişmeyen buğday ürünlerini Türkiye’den ithal ediyoruz. Artık Venezuelalılar Türk ürünlerini de tanımaya başladı” açıklaması yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçıları Birliği’nin (AKİB) organize ettiği fuarda enerjiden gıdaya, kişisel temizlik ürünlerinden kozmetiğe kadar farklı sektörlerden toplamda 32 şirketin standı bulunuyor.

Venezuela Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu ile Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Delcy Rodriguez fuarda standları gezdi

“Bu yıl ihracatta artış bekliyoruz”

VOA Türkçe’ye konuşan TİM VE AKİB temsilcisi Ali Can Yamanyılmaz, Türkiye’nin şu an itibarıyla en önemli ihraç kaleminin gıda olduğunu ancak diğer sektörlerde de büyüme kaydettiklerini belirtti.

Yamanyılmaz, “Bu yıl ihracatta bir artış bekliyoruz. Bize Togg elektrikli aracı, tarım araç ve gereçleri, ilaç ve gübre, giyim ve spor malzemeleri gibi çok sayıda talep geldi. Burada her türden ürüne bir talep var” diye kaydetti.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta Türk İhraç Ürünleri Fuarı yapılıyor

Türkiye’den ithalat ciddi avantaj sağlıyor

Filistin kökenli Venezuelalı işadamı Samy Khaled ise, anlaşma ve desteklerden dolayı Türkiye’den ithalat yapmanın çok daha avantajlı olduğunu belirtti.

VOA Türkçe’ye konuşan Khaled, “Türkiye ile ticaret desteklendiği için, Türkiye’den mal ithal etmek için ödediğimiz nakliye ücreti, diğer ülkelere göre çok daha ucuz. Ayrıca karşılıklı vergi muafiyeti de ciddi fiyat avantajı sağlıyor. Böyle olunca tüketiciler de Türkiye’den ithal ettiğimiz kaliteli ürünleri daha uygun fiyata alabiliyor” dedi.

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta Türk İhraç Ürünleri Fuarı yapılıyor

Pazar gününe kadar sürecek olan fuarda, Türk şirketlerin yüzlerce görüşme yapması bekleniyor. Uzmanlar, hammadde ve doğal kaynaklar bakımından zengin Venezuela ile Türkiye ekonomisinin birbirini tamamlar nitelikte olduğunu, iki ülke arasındaki ticaretin kısa sürede büyüme potansiyeli taşıdığını kaydediyor.

Yılın ilk 7 ayında Türkiye’nin Venezuela’ya olan ihracatı, geçen yıla göre yüzde 5,8 artarak 201 milyon 573 bin dolara yükseldi. Uzmanlar bu rakamın, mevcut anlaşmalar ve destekler hesaba katıldığında potansiyelinin oldukça altında olduğunu belirtiyor.

VOA tarafından geçilen Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela’da Türk ihraç ürünleri fuarı başladı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.