Venezuela’da Kamu Emekçileri Sokağa Çıktı

12.08.2022 12:00

  Venezuela’da petrol fiyatlarının artması, uluslararası yaptırımların hafifletilmesi, ihracatın artması gibi sebeplerden dolayı, ekonomik verilerde görece bir iyileşme yaşanıyor olsa da emek…

Venezuela’da Kamu Emekçileri Sokağa Çıktı

 

Venezuela’da petrol fiyatlarının artması, uluslararası yaptırımların hafifletilmesi, ihracatın artması gibi sebeplerden dolayı, ekonomik verilerde görece bir iyileşme yaşanıyor olsa da emek örgütleri, artan gelirlerin çalışanların maaşlarında iyileşme anlamına gelmediğini; aksine halkın alım gücünün azaldığını bildiriyor.

Asgari ücretin son üç ayda dolar karşısında yüzde 30 değer kaybettiği Venezuela’da, bu yılın ilk yarısında yetersiz ücretlerden dolayı, bin 635 protesto kayıt altına alındı.

Son olarak hükümetin, yeterli bütçe olmadığı gerekçesiyle kamu kurumlarında çalışan işçi ve emekçilere ödenmesi gereken primlerde kesintiye gidildiğini duyurması üzerine kamu çalışanları, sokağa indi. Başta eğitim ve sağlık çalışanları ve emekliler olmak üzere çok sayıda katılımcının yer aldığı gösterilerde, çalışanların toplu sözleşmeyle kazandıkları hakların hükümet tarafından tek taraflı olarak ellerinden alınması protesto edildi.

Sendika lideri Pedro Russe “Hükümet yeterli bütçe olmadığı gerekçesiyle kamu çalışanlarının kazanılmış haklarını gasp ediyor. Örneğin prim ödemeleri, son maaş üzerinden hesaplanması gerekirken geçen yılın Aralık ayındaki maaşa göre hesaplanıyor. Hükümetin tek taraflı aldığı bu karardan en çok öğretmenler, sağlık çalışanları ve akademisyenler etkileniyor” diyor.

Ekonomik kriz sürecinde maaşlarının pula döndüğünü belirten lise öğretmeni Josmary Perez “Bir ailenin zorunlu masrafları ayda en az 400 dolara denk gelirken bugün işe yeni başlayan bir öğretmen, ayda 60 dolar kazanıyor. Maaşlarımız, pazar harcamamızı bile karşılamıyor. Burada, bize yılda bir verilen, tatil primlerimizde kesinti yapılmasını protesto ediyoruz. Ben 30 yıllık meslek hayatımda, ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Son 8 yılda maaşlarının dolar bazında yüzde 80 azaldığını belirten sağlık çalışanı ve sendikacı Angel Castillo “Venezuela’da, anayasal güvence altına alınan iş ve işçi haklarını ihlal eden en büyük işveren, devlet. Mart ayında maaşlara zam yapıldığında, asgari ücret 30 dolara denk gelirken bugün 21 dolara kadar düştü. Haklarımızı savunmak için sokaktayız” diye konuştu.

Hükümetin ekonomi politikalarının 2018’den bu yana kamu çalışanlarının aleyhine olduğunu söyleyen Üniversite İşçileri Federasyonu Başkanı Adrian Bolivar da “Bütün dünya Nicolas Maduro hükümetinin, öyle iddia ettikleri gibi işçi ve emekçi haklarını koruyan bir yönetim olmadığını bilsin. O bir oligark, o bir kapitalist” dedi.

Sendika lideri Pedro Russe “Venezuela anayasasının 91. Maddesi, ‘asgari ücret ve emekli maaşları, beş kişilik bir aile için gerekli olan miktardan daha az olamaz’ demesine rağmen hükümet bu yükümlülüğünü yerine getirmekten kaçınıyor. Yasal hakkımız için bile mücadele etmek zorunda kalıyoruz” diyor.

Protestolarını eğitim ve sağlık bakanlığı gibi devlet kurumlarının olduğu bir alanda bitirmek isteyen göstericilere, güvenlik güçleri izin vermedi. Emek örgütleri yaptığı basın açıklamasında, krizin faturasının bir kez daha çalışanlara çıkarılmak istendiğini, ancak bu defa kazanılmış hakları geri iade edilene ve insanca yaşam sürecek bir maaş belirlenene kadar sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirtti.

VOA tarafından geçilen Venezuela’da Kamu Emekçileri Sokağa Çıktı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela’da Kamu Emekçileri Sokağa Çıktı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela’da Kamu Emekçileri Sokağa Çıktı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi Arttırmanın Zamanı Değil” Mesajı

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi A..

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi Arttırmanın Zamanı Değil” Mesajı
BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı ..

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi
İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Pro..

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto
Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis ..

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  
İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batıy..

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor
Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı