Venezuela'da Çocuk Hapishanesinde Toplu Firar

04.05.2021 10:19

Pazar günü başkent Caracas'taki ‘Ciudad Caracas’ adlı çocuk cezaevindeki en az 55 çocuk mahkum duvarda bir oyuk açarak firar etti. Resmi makamlar…

Venezuela'da Çocuk Hapishanesinde Toplu Firar

Pazar günü başkent Caracas'taki ‘Ciudad Caracas’ adlı çocuk cezaevindeki en az 55 çocuk mahkum duvarda bir oyuk açarak firar etti.

Resmi makamlar henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ancak güvenlik güçlerinin hapishane çevresinde yoğun önlemler aldığı ve çocuk cezaevinin yakınlarındaki gecekondularda arama çalışmaları yaptığı bildiriliyor.

Una Ventana a la Libertad (Özgürlüğe Bir Pencere) adlı tutuklu ve hükümlü haklarını savunan sivil toplum örgütünün başkanı Carlos Nieto, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada olayın Pazar öğleden sonra saat 5 civarında gerçekleştiğini ve yaşları 14 ila 17 arasında değişen 55 çocuğun kaçtıktan sonra cezaevi çevresindeki gecekondu mahallelerinde saklandığının tahmin edildiğini söyledi.

Özgürlüğe Bir Pencere örgütü başkanı Carlos Nieto

Venezuela’da zaman zaman firar olaylarının ve isyanların yaşandığını ancak çocuk cezaevlerinden kaçış vakalarına sık rastlanmadığını söyleyen Nieto, çocukların olası kaçma nedenlerine dair “Venezuela’da cezaevleri kapasitesinin çok üzerinde. Aynı yatakta birden fazla kişi yatmak zorunda kalıyor ve daha zayıf olan yataksız bile kalabiliyor. Ayrıca cezaevlerinde verilen yemek miktarı da yetersiz ve çocuklar kötü muameleye maruz kalıyor” dedi.

Cezaevi çevresindeki bazı gecekonduların kontrolunun suç örgütlerinde olduğuna dikkat çeken Nieto, güvenlik güçlerinden kaçan bu çocukların uyuşturucu ve silah ticaretinden gasp ve adam kaçırmaya kadar birçok yasadışı iş yapan bu çetelere ulaşarak onların korumasını isteyebileceklerini belirtiyor.

Son 7 yılda ekonomisi yüzde 70’in üzerinde küçülen ve ülkedeki sosyo-ekonomik koşullardan dolayı dünyada Suriye’den sonra en fazla göç veren ülke olan Venezuela, aynı zamanda global suç ve şiddet endekslerinde de ilk sıralarda yer alıyor.

Her üç kişiden birinin yetersiz beslenme ve açlık sorunu yaşadığı Venezuela’da, suç örgütleri başta ‘barrio’ denilen yoksul gecekondularda yaşayan çocuklar ve gençler için paraya ve güce ulaşmanın en erişilebilir yollarından biri ve uzmanlar ülkedeki sosyo-ekonomik koşulların çocukların suça ve şiddete eğilimini artırdığını belirtiyor.

Venezuela’da cezaevlerindeki toplam çocuk sayısı hakkında resmi rakamlar açıklanmıyor ancak Una Ventana a la Libertad’ın verilerine göre ülkede yaklaşık 5 bin civarında çocuk tutuklu bulunuyor.

VOA tarafından geçilen Venezuela'da Çocuk Hapishanesinde Toplu Firar haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela'da Çocuk Hapishanesinde Toplu Firar haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela'da Çocuk Hapishanesinde Toplu Firar haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması ..

"Virüsün Laboratuvardan Sızmış Olması İhtimal Dışı Değil"
Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı A..

Gıda Fiyatları Artıyor Çiftçi Sayısı Azalıyor
Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli

Almanyadaki Yahudiler Saldırılara Hede..

Almanya'daki Yahudiler Saldırılara Hedef Olmaktan Endişeli
İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protest..

İstanbul ve Ankara’da İsrail’i Protesto Eylemleri
ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar ..

ABD'nin İsrail'e Desteğinde Çatlaklar Oluşuyor
ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor

ABDde Öğretmenler Okulların Yüz Yüze E..

ABD'de Öğretmenler Okulların Yüz Yüze Eğitime Açılmasını İstiyor