DOLAR

32,5104

0.17%
EURO

34,6396

0.25%
ALTIN(gr)

2.499,14

0,53%
BİST 100

9571.2

0,53%
Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı

Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı

ABONE OL
23:21 - 30/12/2023 23:21
Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Geçen yıl 1,1 milyar dolara yakın ticaret hacmine ulaşılan ve kısa vadede ticarette 3 milyar hedefi konulan Venezuela ile ticaret hacmi bu yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 35,62’lik bir düşüş yaşandı.

Son yıllarda katlanarak artan Venezuela ile ticarette, bu yılın Ocak-Kasım ayında geçen yıla göre, yüzde 35,62’lik bir kayıp yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2019 yılında 152 milyon dolar olan Venezuela ile dış ticaret hacmi, üç yılda 7 katına ulaşarak 1 milyar 84 milyon doları aşmış ve iki ülke devlet başkanları tarafından ticaretin kısa vadede 3 milyar dolara ulaşması hedefi konulmuştu.

Ocak-Kasım döneminde 662 milyon 142 bin dolara düşen ikili ticarette yaşanan kaybın 360 milyon doları ithalatta, 6 milyon dolarıysa ihracatta kaydedildi. İthalattaki en sert düşüş, geçen yılın aynı döneminde 573 milyon dolar olan ‘demir ve çelik’ başlığı altındaki ve büyük çoğunluğunu hurdanın oluşturduğu ithalatın, 263 milyon dolara düşmesiyle oldu.

İki ülke arasındaki ticareti takip eden uzmanlar, Türkiye ile yakın ilişkilere sahip olan eski Petrol Bakanı Tareck El Aissami’nin, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla görevinden alınmasının, Türkiye’nin ithalatını da olumsuz etkilediğini kaydediyor.

Venezuela ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin Venezuela’ya yaptığı 321 milyon dolarlık ihracatın neredeyse yüzde 63’ü ‘hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri’ başlığı altındaki ürünler oluşturuyor.

TİM verileri, Kasım sonu itibarıyla 202 milyon dolar olarak kaydedilen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında, geçen yıla göre 37 milyon dolara yakın yani yüzde 15,3’lük bir kayıp yaşandığını ortaya koyuyor.

İkili ticarette artış eğilimi sona erdi

2020 yılının Haziran ayında Serbest Ticaret Anlaşmasıyla ikiye katlayan ticaret, 2021 yılında da bir önceki yıla göre 3 katına çıkmış, geçen yıl da 2021’e kıyasla 234 milyon dolar daha fazla olmuştu.

Venezuela ile ticarette kaydedilen artış trendi bu yıl itibarıyla sona ermiş görünüyor. Bu yılın Ocak ayında Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yanında işadamlarından ve bürokratlardan oluşan yaklaşık 100 kişilik bir heyetle Venezuela’ya gelerek devlet başkanı Nicolas Maduro da dâhil olmak üzere resmi temaslarda bulunmuş ve Eylül ayında da başkent Caracas’ta ilk defa Türk ürünleri fuarı düzenlenmişti.

Türkiye, Venezuela ile serbest ticaret anlaşması, ticareti geliştirme anlaşması, çifte vergilerin kaldırılması anlaşmasını yaptı ve önümüzdeki aylarda da bu yıl imzalanan karşılıklı yatırımların teşviki ve korunması anlaşmasının yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Venezuela ile Türkiye arasında savunma, deniz ve hava ulaşımı, ticaret, finans, eğitim, turizm, tarım, bilim ve teknoloji gibi 40’ın üzerinde alanda işbirliği anlaşması bulunuyor.

VOA tarafından geçilen Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Venezuela ile Türkiye arasındaki ticaret yüzde 35 azaldı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.