Uzaya Giden En Yaşlı Kişi 'Kaptan Kirk'

13.10.2021 19:55

  Milyarder işadamı Jeff Bezos’un Blue Origin adlı şirketiyle ikinci turistik uzay uçuşu tamamlandı. Teksas’tan yola çıkan uzay aracındaki ünlü oyuncu William…

Uzaya Giden En Yaşlı Kişi 'Kaptan Kirk'

 

Milyarder işadamı Jeff Bezos’un Blue Origin adlı şirketiyle ikinci turistik uzay uçuşu tamamlandı. Teksas’tan yola çıkan uzay aracındaki ünlü oyuncu William Shatner, şu ana kadar uzaya yolculuk eden en yaşlı kişi olarak tarihe geçti.

1950’lilerden bu yana oyunculuk yapan ve özellikle Star Trek (Uzay Yolu) dizisindeki ‘Kaptan Kirk’ karakteriyle ünlenen Shatner, bu yıl Mart ayında 90 yaşına girdi. Uzayla ilgili birçok filmde de rol alan Shatner’a bugünkü uçuşta eski NASA mühendisi Chris Boshuizen, klinik araştırma alanında girişimci Glen de Vries ve Blue Origin şirketinin Başkan Yardımcısı ve mühendis Audrey Powers eşlik etti.

İsmini uzaya çıkan ilk Amerikalı Alan Shepard’dan alan New Shepard uzay aracındaki yolcular dünyanın 96 kilometre uzaklığına, yörünge altına yolculuk etti. Yerçekimi olmayan bölgede birkaç dakika gezinen New Shepard’ın bugünkü toplam yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürdü.

12 Ekim için planlanan uçuş, hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle bir gün ertelenerek bugün gerçekleştirildi.

Blue Origin ilk turistik uçuşunu 20 Temmuz’da, Amazon’un kurucusu Bezos’un dahil olduğu 4 kişilik bir grupla gerçekleştirdi. Uzay turizmi adına ilk uçuş yaklaşık 10 dakika 10 saniye sürmüştü. Bu uçuşta yer alan havacı 82 yaşındaki Wally Funk uzaya yolculuk eden en yaşlı kişi olarak kayıtlara geçmişti. Funk’ın unvanı bugün 90 yaşındaki Shatner’a geçmiş oldu.

Blue Origin’a suçlamalar

Perakende devi Amazon’un kurucusu milyarder işadamı Bezos, Blue Origin şirketini 20 yıl önce hayata geçirdi.

Blue Origin’la uzaya giden Shatner, uçuş öncesinde CBS kanalının sabah programında verdiği bir röportajda, bu seyahatin kolay bir şey olmadığına vurgu yaparak, “Uzayı görmek istiyorum. Dünyayı görmek istiyorum. Dünyayı kurtarmak için ne yapmamız gerektiğini görmek istiyorum. Daha önce bana gösterilmeyen yeni bir bakış açısı yakalamak istiyorum” dedi.

Shatner’ın Blue Origin uçuşuna katılması, şirketin rakipleri Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX ve Richard Brunson’a ait Virgin Galactic karşısında, uzay turizmi alanında bir avantaj olarak yorumlanıyor.

Diğer taraftan, Blue Origin’ın bazı eski çalışanlarının yanı sıra şu an hala şirkette çalışan bazı uzmanlar, şirket yönetiminin, kalite kontrol ve yeterli personel hususlarını, hız ve maliyet düşürme pahasına ikinci plana attığını iddia ediyor.

ABD Federal Havacılık İdaresi’nden iki hafta önce yapılan bir açıklamada, bu iddiaların inceleneceği belirtildi.

VOA tarafından geçilen Uzaya Giden En Yaşlı Kişi 'Kaptan Kirk' haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Uzaya Giden En Yaşlı Kişi 'Kaptan Kirk' haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Uzaya Giden En Yaşlı Kişi 'Kaptan Kirk' haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

BM’den Ukrayna'daki baraj felaketinden etkilenenlere yardım güvencesi

BM’den Ukrayna'daki baraj felaketinden..

BM’den Ukrayna'daki baraj felaketinden etkilenenlere yardım güvencesi
Blinken Suriyeliler ve Iraklılar için 150 milyon dolar yardım açıkladı

Blinken Suriyeliler ve Iraklılar için ..

Blinken Suriyeliler ve Iraklılar için 150 milyon dolar yardım açıkladı
Yeni dönemde Washington’la ilişkiler iyiye gider mi?

Yeni dönemde Washington’la ilişkiler i..

Yeni dönemde Washington’la ilişkiler iyiye gider mi?
Blinken’dan Suudiler’e reform hamleleri için insan hakları çağrısı

Blinken’dan Suudiler’e reform hamleler..

Blinken’dan Suudiler’e reform hamleleri için insan hakları çağrısı
Bakanlar NATO birliğinin öneminin altını çizdi

Bakanlar NATO birliğinin öneminin altı..

Bakanlar NATO birliğinin öneminin altını çizdi