UMUTLARIN PEŞİNDE, BAHATTİN GEMİCİ’DEN YENİ BİR KİTAP

16.06.2021 20:31

Almanya’daki yazarlarımız edebiyat alanında da seslerini duyuruyor: Almanya’nın Herten kentinde yaşayan ve daha önceleri Almanya Öyküleri, Önce Eğitim, Gözden Irak, İki Ülke…

UMUTLARIN PEŞİNDE, BAHATTİN GEMİCİ’DEN YENİ BİR KİTAP

Almanya’daki yazarlarımız edebiyat alanında da seslerini duyuruyor:

Almanya’nın Herten kentinde yaşayan ve daha önceleri Almanya Öyküleri, Önce Eğitim, Gözden Irak, İki Ülke Arasında, Çağla Tadında adlı kitapları yayımlanan Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici’nin UMUTLARIN PEŞİNDE kitabı çıktı.

 Yeni kitabını, “Almanya’ya işgücü göçünün 60. yılında iki ülkenin kalkınmasına emeği geçenlere, eşit haklar için mücadele edenlereˮ adadığını belirten Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici, “Bu ülkede yaşadıklarımızı yazıya dökerek gelecek kuşaklara ışık tutabiliriz,ˮ dedi.

Almanya’daki Türk toplumunun eşit haklara kavuşması; Türkçenin okullarda ders olarak okutulması, öğretmen örgütlenmesi, seçme-seçilme hakkı ve çifte vatandaşlık için verdiği mücadelelerle tanınan Eğitimci- Yazar Bahattin Gemici, öncelerde yayımlanan araştırma, şiir, öykü ve eğitim konulu 15 kitabına Umutların Peşinde’yi ekledi.

Ankara’da, Ürün Yayınları arasında çıkan yeni kitabında göçmenlikte yaşanan birçok konunun yanı sıra ünlü yazarlarla yaptığı yazışmalara da yer veren Gemici şunları söyledi:

   “Hepimiz umutların peşinde koşarak Almanya’ya geldik. Birkaç yıl çalışıp bağ bahçe, traktör aldıktan sonra ülkemize dönme hayali kurduk ama göçün geri dönmeyeceğini geç anladık; Almanya ikinci vatanımız oldu. Bu ülkede varlığımızı sürdürmek, saygın bir konuma gelmek için eğitime önem vermeli, anadilimiz Türkçeye ve ulusal kültürümüze sahip çıkmalı, edebiyat alanında da sesimizi duyurmalıyız,ˮ dedi.

   “Almanya çok yuvalar yaptı, çok yuvalar yıktı,ˮ diyen Gemici, yeni kitabında kaç kuşak geçerse geçsin bir ülkenin, dışarıdan gelen bir başka ülke insanını dünyasına katma konusunda gerekli tavrı gösteremediğini belirtiyor. Yaşanan tüm acılara, haksızlıklara rağmen umudu yitirmeden eşit haklar için mücadele etmenin önemine vurgu yapıyor.

   Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Şair-Yazar Ahmet Özer, kapak yazısında şu görüşlere yer veriyor:

   “Bahattin Gemici, kırk yılı aşkın süredir Almanya’da yaşayan bir yazar olarak öğretmenliğini, yurduna olan bağlılığını ve anadili sevgisini önde tutup bir aydın sorumluluğuyla demokrasi savaşımı vererek hem yurdunun hem de yaşadığı ülkenin sorunlarına kafa yoran bir değerimiz.

   Gemici yıllardır Türkçemizin onuru için savaşım vermeyi, aydın kimliğinin bir gereği sayıp binlerce insana ulaşarak, değişik etkinlikler düzenleyerek ve pek çok yazı yazarak sürdürmeyi görev biliyor.

      Yurdunun gerçeğini önde tutarak dünya insanının barış, sevgi, özgürlük ve bağımsızlık gibi değerlerle yarına taşınmasının gerektiği bilinciyle yazmayı görev bilen Gemici’nin her yazısı insanın ve insanlığın mutluluğuna yönelik bir sorumluluk taşıyor

   Bahattin Gemici’yi okurunun nabzını tutan, “Umutların Peşinde” bıkmadan usanmadan koşan bir yazar olarak selamlıyorum.ˮ

  İsteme adresi: [email protected] Umutların Peşinde, 264 s. 9.80 €  

  YAZAR HAKKINDA

   Bahattin Gemici, Ankara / Nallıhan’da doğdu. Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen Okulu’nu bitirdi. Ilgaz ve Kurşunlu’da iki yıl öğretmen olarak çalıştıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Almanca bölümüne devam etti. 1976ʼda turist olarak geldiği Almanya’da çeşitli işlerde çalıştı. 1977ʼden itibaren Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Herten kentinde 36 yıl öğretmenlik yaptı.
Alman Yazarlar Birliği üyesi olan Gemici’nin şiir, öykü ve yazıları edebiyat dergilerinde, gazetelerde, antolojilerde, ders kitaplarında, Batı Alman Radyosu’nun (WDR) programlarında yer aldı.

   KİTAPLARI:

   Yarım Bırakma Türkünü (1988), İlkokullar İçin Şiirler (1988), Sing’ weiter dein Lied (1989), schweigend... aufschreiend... (1993), Esinti (1996), Un-heimisch fremd (2005), Şimdi Vaktidir... (2005), Almanya Öyküleri (2006), Önce Eğitim (2013), Gözden Irak (2013), Der unbekannte Nachbar (2016), Stefans Zuckerfest und Alis Weihnachten- Stefan’ın Şeker Bayramı ve Ali’nin Noel’i (2017), İki Ülke Arasında (2018), Çağla Tadında (2019), Als meine Katze Minnosch einen Vogel fraß (2020), Umutların Peşinde (2021)

   ÖDÜLLER:

   Georg-Tappert-Ödülü (1983), Herten Ödülü (1985), Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Kültür Bakanlığı Edebiyat Bursu (1989/1992), Köln VHS şiir yarışmasında birincilik ödülü (1996), TRT-INT Ödülü (2003), Türkiye’nin Sesi Radyosu Öykü Ödülü (2006), Güncel Sanat dergisi Öykü Ödülü (2020)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

IŞİD’in

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine ..

IŞİD’in "The Beatles" Hücresi Üyesine Müebbet Hapis
Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endi..

Kuzey Akım 1’de Tadilat Avrupa’yı Endişelendiriyor
HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDPden Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

HDP’den Üçüncü Yılında Kayyum Tepkisi

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kab..

"Putin Zaporijya'da IAEA Misyonunu Kabul Etti"

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine ..

"Xi ve Putin Kasım'daki G20 Zirvesine Katılacak"
“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale ..

“Ekonomi Politikası Sürdürülemez Hale Geldi”