Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti

Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti

ABONE OL
00:07 - 25/02/2024 00:07
Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ukraynalılar, Rusya-Ukrayna savaşının ikinci yılında İstanbul ve Ankara’da protesto gösterisi düzenledi.

İstanbul’da Odakule Meydanı’nda biraraya gelen 150 kişilik grup, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşı, dünya kamuoyuna hatırlatmak amacıyla eylem yaptı. Savaşa sessiz kalınmaması ve Rusya’ya yaptırım uygulanmasını isteyen göstericiler, savaşın en kısa süre içerisinde sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Ankara’daki eylemin adresi ise Ulus’tu. Zafer Anıtı önünde toplanan yaklaşık 50 kişi, ellerindeki Ukrayna ve Kırım Halk Cumhuriyeti bayrakları ile savaş karşıtı sloganlar attı.
Ukrayna Derneği üyelerinin organize ettiği etkinliğe, Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Türkiye’de bulunan Ukrayna vatandaşları katıldı.

Türkiye’de yaşayan Ukraynalılar protesto eylemi için biraraya geldi.

İstanbul’daki eylemde konuşan Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Roman Nedilskyi, Rusya’ya karşı zafer elde edinceye kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ederek şunları söyledi: “İki sene önce çok acı bir olay yaşadık; çünkü savaş başladı. Ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi bilmiyorduk. İki senedir savaşıyoruz ve hayatta duruyoruz. Direnmeye devam edeceğiz. Sadece zaferi bekliyoruz ve dua ediyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Herkesin cephesi farklı. Askerlerin cephesi ayrı bizim cephemiz ayrı. Ama hepimiz kendi cephemizde savaşıyoruz”

Eylemde söz alan Ukrayna Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Aliya Usenova, Rusya ile Ukrayna arasında 2 yıldır süren savaşı dünya kamuoyuna hatırlatmak amacıyla eylem gerçekleştirdiklerini belirtti. Usenova, “Bugün mutlu olunacak bir şey yoktur. Katil devlet, saldırgan devlet, bizi öldürmeye devam ediyor ne yazık ki. Bu durum, 10 sene önce Kırım’dan başlayarak, 2 sene önce Ukrayna’nın geneliyle devam etti ne yazık ki” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki protesto Odakule Meydanı’nda yapıldı.

“Her gece savaşın bitmesi için dua ediyorum”

VOA Türkçe’ye konuşan Ukraynalılardan Anna İsmailova, “İki yıl geçti ama hala canımız çok acıyor. Hala çok korkuyoruz. Bize destek oldukları için bütün dünyaya teşekkür etmek istiyorum ama savaş hala bitmedi. Dünyanın bize destek vermeye devam etmesini istiyoruz. Bir sürü çocuk, bir sürü insan öldü. Her gece bu savaşın bitmesi için dua ediyorum” dedi.

“Hava sahası kapatılsın”

Savaş sonrası Türkiye’ye geldiğini ifade eden Tetiana Lyubov, “Rusya elini Ukrayna’nın üzerinde çekmeli. Bütün dünya Rusya saldırılarına karşı hava sahasının kapatılmasını sağlamalı. Çünkü biz her gün ağlıyoruz. Böyle bir ortamda yaşamak çok korkunç bir şey” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukraynalılar İstanbul ve Ankara’da Rusya’yı protesto etti haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.