Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı

Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı

ABONE OL
17:00 - 28/05/2024 17:00
Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ukrayna Salı günü 30 adet F-16 savaş uçağının teslimatını da içeren bir anlaşmayla Belçika’dan 1 milyar doları aşkın tutarda askeri yardım alacak.

Anlaşma, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin 2022 Şubat ayında başlayan Rus işgalini püskürtmek için yeni yardım arayışıyla İspanya ve Portekiz’i de içeren bir gezi kapsamında Brüksel’i ziyaret ettiği sırada gerçekleşti.

Zelenski, sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, “Anlaşma Belçika’nın zamanında gelen güvenlik yardımı, modern zırhlı araçlar, Ukrayna’nın hava kuvvetleri ve hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak ekipman, deniz güvenliği, mayın temizleme, topçu mühimmat koalisyonuna katılım ve askeri eğitimi garanti ediyor” dedi.

Ukraynalı lider, 10 yıllık anlaşmanın Belçika ile istihbarat, siber güvenlik, dezenformasyonla mücadele ve savunma sanayii alanlarında işbirliğini de içerdiğini söyledi.

Ukrayna ve İspanya Pazartesi günü, bu yıl 1,1 milyar dolar ve 2027 yılına kadar 5 milyar dolardan fazla askeri yardım anlaşması yaptıklarını ve İspanya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları ve topçu mühimmatı teslim edeceğini açıklamıştı.

Zelenski’den hava savunma sistemi talebi

Madrid’de bir basın toplantısı düzenleyen Zelenski, Batılı müttefiklerinden Ukrayna’nın kendini savunmak için Batı tarafından tedarik edilen daha uzun menzilli silahlarla Rusya içindeki askeri hedefleri vurmasına izin vermelerini istedi.

“Birlikte çalışmalı ve sadece Rusya’ya değil, ortaklarımıza da Rusya’ya karşı kendimizi savunma fırsatı vermeleri için baskı yapmalıyız” diyen Zelenski, Ukrayna’nın kendisini Rus hava saldırılarından korumak için hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

“Şu ya da bu tavsiyeyi vermekten korkan ortaklarımız bile hava savunmasının saldırı değil savunma olduğunu anlamalı” şeklinde konuşan Zelenski, Ukrayna’nın her ay 3 bin Rus hava bombası tarafından vurulduğuna dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Pazartesi günü Bulgaristan’a yaptığı bir ziyaret sırasında hükümetlerin Ukrayna’nın Rusya’yı vurmak için bağışlanan silahları kullanmasına yönelik kısıtlamalarını yeniden düşünmeleri gerektiğini söylemiş ve Ukrayna’nın “Ukrayna dışındaki meşru hedefleri” vurmak dahil kendini savunma hakkı olduğunu savunmuştu.

“Rus güçleri Rus topraklarında, sınırın hemen ötesinde, Ukrayna topraklarına saldırıyor” diyen Stoltenberg, “Cephe hattı aşağı yukarı sınır hattıdır ve sınırın diğer tarafında oldukları için cephe hattının diğer tarafındaki Rus kuvvetlerine saldıramazsanız, o zaman elbette Ukrayna kuvvetlerinin kendilerini savunma kabiliyetini azaltmış olursunuz” şeklinde konuştu.

Stoltenberg NATO’nun kendisinin çatışmanın bir tarafı olmadığını yineledi; ancak NATO müttefiklerinin askeri destek sağlayarak Ukrayna’nın kendini savunma hakkını korumasına yardımcı olma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Tepkiler

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Batı’nın Ukrayna’nın Rusya içinde Batılı silahlarla saldırmasına izin vermesi halinde Rusya ile doğrudan bir çatışma ve ardından küresel bir savaş riskiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

NATO’nun Rusya ile böyle bir çatışmaya yaklaşıp yaklaşmadığı sorusuna Kremlin Sözcüsü Peskov, “Yaklaşmıyorlar; içindeler” yanıtını verdi.

Rus yetkililer, Ukrayna’nın Rusya’nın derinliklerine, sivil bölgelere ve hatta Rusya’nın nükleer savunma sistemlerinin bir kısmına yönelik saldırılarının doğrudan gerilimi tırmandırıcı nitelikte olduğu uyarısında bulundu.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, daha önceki açıklamalarında, Rusya ile NATO arasında Ukrayna yüzünden çıkacak doğrudan bir çatışmanın küresel bir savaşa yol açabileceğini vurgulamıştı.

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın düşman topraklarını vurmak için Batı silahlarını kullanmasına izin verilmesi konusunda hem olumlu hem de temkinli karşılık geldi.

Ukrayna’ya Rus hedefleri konusunda daha fazla esneklik tanınmasına karşı çıkan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Pazar günü İtalyan televizyonuna verdiği demeçte “Çok dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bu ayın başlarında İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ise Kiev’e yaptığı bir ziyaret sırasında Ukrayna’nın Rusya topraklarını vurmak için İngiltere’nin hibe ettiği füzeleri kullanmaya hakkı olduğunu söylemişti.

Sahada ne oluyor?

Ukrayna ordusu Salı günü yaptığı açıklamada gece gerçekleştirilen saldırılarda kullanılan üç Rus insansız hava aracının düşürüldüğünü bildirdi. Ukrayna hava kuvvetleri söz konusu saldırıların Çerkasi, Dnipropetrovsk ve Zaporijya bölgeleri üzerinde gerçekleştiğini açıkladı. Herhangi bir hasar bildirilmedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna’nın Belgorod ve Kursk sınır bölgelerine yeni hava saldırıları düzenlediğini bildirdi.

Bakanlık, Rus güçlerinin Belgorod üzerinde iki ve Kursk üzerinde bir insansız hava aracını imha ettiğini açıkladı.

Belgorod Bölge Valisi Vyaçeslav Gladkov, Telegram’da yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın insansız hava aracı saldırısında bir evin ve bir arabanın hasar gördüğünü ancak kimsenin yaralanmadığını söyledi.

Haberde yer alan bazı bilgiler AP, AFP ve Reuters’dan alınmıştır.

VOA tarafından geçilen Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukrayna ve Belçika 30 adet F-16 içeren 1 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması açıkladı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.