”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok”

”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok”

ABONE OL
20:37 - 14/11/2022 20:37
”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Türkiye’de muhalefet cephesindeki altı lider, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde düzenlenen terör saldırısına ilişkin “Terörü, terör örgütlerini ve terörden medet umanları lanetliyoruz. Bizler, Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere karşı kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Terörle mücadelenin hukuk devletinin en öncelikli görevlerinden birisi olduğu inancındayız” mesajını paylaştı. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “altılı masa” iş birliği kapsamındaki sekizinci toplantısı başladı. Toplantıda öncelikli gündem başlığı olarak İstiklal Caddesi’nde dün düzenlenen terör saldırısı ele alındı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ev sahipliğinde, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “altılı masa” iş birliği kapsamındaki sekizinci toplantısı başladı. Toplantıda öncelikli gündem başlığı olarak İstiklal Caddesi’nde dün düzenlenen terör saldırısı ele alındı.

Liderler tarafından “hain terör saldırısı” olarak nitelendirilen olaya ilişkin yapılan ortak açıklamada, ölenlere başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dileği paylaşıldı. Açıklamada, “Milletimizin başı sağ olsun. Terörü, terör örgütlerini ve terörden medet umanları lanetliyoruz. Bizler, Türkiye’yi terör saldırılarıyla dizayn etmek isteyenlere karşı kararlı duruşumuzdan asla taviz vermeyeceğiz. Terör örgütlerinin amaçlarına ulaşmalarına hiçbir koşulda müsaade etmeyeceğiz. Terörle mücadelenin hukuk devletinin en öncelikli görevlerinden birisi olduğu inancındayız. Bu mücadele sonuç alana dek sürdürülmelidir. Bizler sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve kararlıyız. Milletimizin barış, huzur ve güven ortamında yaşaması hepimizin elindedir. Ülkemizin yarınlarını demokratik bir hukuk devletinde güvenle kuracağız. Bütün zorlukları hep birlikte aşacağız” denildi.

Kulat: “Altılı masa anayasa değişikliğini Meclis’te çözmek gerektiği görüşünde”

Araştırma şirketi MAK’ın kurucusu Mehmet Ali Kulat, VOA Türkçe’ye açıklamasında, muhalefet partilerince AKP’nin anayasa değişikliği için”üçüncü sandık” kurulmasına sıcak bakılmadığını söyledi.

Altılı masa tarafından anayasa değişikliğini TBMM’de çözme kararı bulunduğunu kaydeden Kulat, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun yasa değişikliğiyle başörtüsü serbestliği meselesini ilk gündeme getirdiğinde (3 Ekim) AKP’nin önce böyle bir sorun olmadığını söylediğini hatırlattı.

Mehmet Ali Kulat, AKP’nin konuyu anayasa değişikliği düzeyine taşırken, işin içine bir başka konuyu karıştırdığını anımsatan Kulat, dolayısıyla bunun muhalefet cephesinde rahatsızlık yarattığını da ifade etti.

Ortak cumhurbaşkanı adayı noktasında mutlaka seçim takvimini beklemek gerektiği görüşünü paylaşan Kulat, ancak aday açıklamasıyla birlikte altılı masadaki liderler arasında seçim sonrası için olası iktidar dönemi için görev dağılımının kesinleşmiş olması gerektiği görüşünü de açıkladı.

Şu anda AKP’nin oy oranında yükselme olduğunu ancak geçici olduğunu dile getiren Kulat, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 2 civarında farklarla kazandığını da anımsattı. Kulat, “Cumhur İttifakı’nda cumhurbaşkanlığı seçimi açısından zaten iki puanlık oy kaybı var” dedi.

VOA tarafından geçilen ”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. ”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan ”Türkiye’yi Terörle Dizayn Etmek İsteyenlere Taviz Yok” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.