“Türkiye Kurallara Göre Oynamalı” 

06.07.2022 06:53

  Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunanistan'ın Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu ancak Ankara'nın “kurallara göre oynamaya başlaması” gerektiğini söyledi. Panagiotopoulos, Atina'da…

“Türkiye Kurallara Göre Oynamalı” 

 

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Yunanistan'ın Türkiye ile diyaloğa açık olduğunu ancak Ankara'nın “kurallara göre oynamaya başlaması” gerektiğini söyledi.

Panagiotopoulos, Atina'da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "Türkiye ile ilişki kurmak istiyoruz ama Türkiye kurallarına göre oynamak zorunda. Türkiye kendi kurallarına göre oynamamalı, özellikle askeri güç kuralı ve tek taraflı eylemler gibi kurallara göre oynamamalı" dedi.

Yunanistan ve Türkiye, deniz sınırlarından hava sahasına ve etnik olarak bölünmüş Kıbrıs'a kadar bir çok sorunla ilgili düzenli olarak birbirlerini sert şekilde eleştiriyor.

Türkiye'nin Yunanistan'ı, uluslararası anlaşmalar uyarınca askerden arındırılmış bir statüye sahip olması olması gerektiğini söylediği Ege Denizi'ndeki adaları silahlandırmakla suçlamasının ardından son zamanlarda iki ülke arasındali gerginlik yeniden su yüzüne çıktı. Yunanistan iddiayı asılsız bularak reddediyor.

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'i Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının satışını engellemesi için ABD'ye baskı yapmakla suçladıktan sonra hava sahası ihlalleriyle ilgili bir anlaşmazlığın çözümünü amaçlayan ikili görüşmeleri durdurdu.

Erdoğan, Yunan lider "kendini toparlayana kadar" Miçotakis ile bir daha görüşmeyeceğini söyledi.

VOA tarafından geçilen “Türkiye Kurallara Göre Oynamalı”  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Türkiye Kurallara Göre Oynamalı”  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Türkiye Kurallara Göre Oynamalı”  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Erdoğan Zelenski ve Guterresten Üçlü Z..

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"
Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İ..

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var
Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Ar..

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış
Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soru..

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı