DOLAR

32,2445

0.05%
EURO

34,9720

-0.15%
ALTIN(gr)

2.436,97

-0,39%
BİST 100

10645.61

-0,39%
“Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok” 

“Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok” 

ABONE OL
23:50 - 19/04/2024 23:50
“Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok” 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Dairesi Direktörü Alfred Kammer, Türkiye’yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programı konusunda Türk yetkililerle bir görüşmenin olmadığını söyledi.

IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında Avrupa ekonomileri konulu bir basın brifingi düzenlendi.

Brifingde Kammer, VOA Türkçe muhabirinin “Türkiye’de yeni bir IMF programına ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz? Bu konuda Türk yetkililerle görüşmeler yapılıyor mu?” sorusunu da yanıtladı.

Türkiye’de hayata geçirilen reform programını çok desteklediklerini ifade eden Kammer, “Biz de Türkiye’deki ekonomi ekibinin uyguladığı programı tavsiye ederdik. Hayır, Türkiye’yi desteklemeye yönelik herhangi bir IMF programı konusunda bir görüşme yok” dedi.

Kammer, VOA Türkçe muhabirinin, “Türkiye’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ekonomi politikasında yapılan değişikliği nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu politikanın kalıcı olacağına inanıyor musunuz?” şeklindeki bir başka sorusu üzerine, Türkiye’de uygulanan programın kırılganlığı daha da azaltmasını, enflasyonu zaman içerisinde kalıcı olarak düşürmesini ve yatırımlar için uygun iklimi yaratmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye’de 2023 yılı ortalarında bir politika değişikliğine gidildiğine ve parasal alanda ciddi boyutta sıkılaşmayla yeni politikaların hayata geçirildiğine dikkat çeken Kammer, mali alanda da, depremden kaynaklı artan harcamaları karşılamak dahil mali konsolidasyonun başlatıldığını belirtti.

“Bu alanda bazı başarıları zaten görüyoruz” diyen Kammer, dezenflasyon tarafında başarıların tam olarak görülmesinin daha uzun zaman alacağını, ancak bu politika ortamı sayesinde Türkiye’deki kırılganlıkların azaldığını kaydetti.

Kammer, dün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüştüğünü ve Şimşek’in, “reformların devreye sokulduğunu, bunun uzun vadeli bir program olduğunu ve kendisiyle Merkez Bankası’nın bu programı icra edeceğini” söylediğini aktardı.

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Alfred Kammer, “Bu programın kırılganlığı daha da azaltmasını, enflasyonu zaman içinde kalıcı olarak düşürmesini ve yatırımlar için uygun ortamı yaratması bekleniyor, ki böylece büyüme modelinde değişim olur ve büyüme yeniden dengelenir” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen “Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok”  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok”  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Türkiye ile bir IMF programı konusunda görüşme yok”  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.