*** Türk öğrenciye Almanya'da tasarım ödülü

01.07.2009 17:05

Kanuni Kuralkan adlı Türk üniversite öğrencisi, annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak geliştirdiği Otifleks adlı ''ayarlanabilir kulak tıkacı'' ile Almanya'nın en önemli tasarım ödüllerinden ''Red-dot Design Award''a layık görüldü

*** Türk öğrenciye Almanya'da tasarım ödülü

Türk öğrenciye Almanya'da tasarım ödülü

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nde endüstriyel tasarım üzerine eğitim alan Kanuni Kuralkan (22) adlı Türk üniversite öğrencisi, annesinin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak geliştirdiği Otifleks adlı ''ayarlanabilir kulak tıkacı'' ile Almanya'nın en önemli tasarım ödüllerinden ''Red-dot Design Award''a layık görüldü

1955 yılından bu yana Kuzey Ren Vestfalya Tasarım Merkezi tarafından verilen ödülün töreni, dün Essen kentindeki tiyatro binasında düzenlendi. Kuralkan'ın geliştirdiği esnek kulak tıkacı, medikal kategoride yaklaşık 400 tasarım arasından ilk 30'a girerek, sergilenmeye ve ödüle layık görüldü.

Toplam 17 kategoride verilen ödüller için 49 ülkeden yaklaşık 3 bin 300 ürün başvurusu oldu.

Annesinin kulak zarındaki yırtılma nedeniyle annesini rahatlatmak için kulak tıkacını geliştiren Kuralkan, içindeki gliserin ile esnek bir şekilde her türlü şekle girebilen ve kulakları tümüyle kapatan plastik kulak tıkacının tasarımının ve üretim aşamasının 1,5 yıl sürdüğünü söyledi.

Türkiye'nin tasarım alanında henüz bakir bir ülke olduğunu belirten Kuralkan, bu tür ödüllerin tasarımcıları yüreklendirdiği için faydalı olduğunu ifade etti.

Geliştirdiği kulak tıkacıyla sadece annesine değil, benzer rahatsızlıkları olan tüm insanlara rahatlık getirdiğini kaydeden Kuralkan, Türkiye'de tasarım sektörünün geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Kulak rahatsızlıklarına karşı tasarlanmış dünyanın ilk ayarlı kulak tıkacı olan Otifleks Türkiye'de üretiliyor.

(A.A) Hakkı AKDUMAN 

Yorumlar