Türk kahvesinin tarihi 7 şehirde çekilen belgeselle ABD'de de anlatılacak

06.08.2021 17:14

  5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nde gösterime girmesi planlanan "Anadolu'nun Türk Kahveleri Öyküleri" (Turkish Coffee Tales of Anatolia) belgeselinin New York,…

Türk kahvesinin tarihi 7 şehirde çekilen belgeselle ABD'de de anlatılacak

 

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nde gösterime girmesi planlanan "Anadolu'nun Türk Kahveleri Öyküleri" (Turkish Coffee Tales of Anatolia) belgeselinin New York, Washington, Boston, Los Angeles, Las Vegas ve San Francisco gibi başlıca şehirlerde mikro art sanatçısı Hasan Kale'nin sanat gösterileriyle tanıtımı yapılacak.

Sosyal medyadan da tanıtımı gerçekleştirilecek belgeselin, Mardin'de dibek, Şanlıurfa'da mırra, Gaziantep'te menengiç, Karabük'te safranlı, Nevşehir'de közde, Ankara'da kumda, İzmir'de damla sakızlı ve İstanbul'da geleneksel Türk kahvesi üzerine çekimleri yapıldı.

Yaklaşık 1 saat uzunluğundaki belgeselle Türk kahvesinin sunum ve hikayelerinin yabancı toplumlara etkili şekilde anlatılması amaçlanıyor.

"Türk kahvesi 500 yıllık bir Türk markası"

Vakfın kurucusu Gizem Şalcıgil White, AA muhabirine, önemli bir belgesel üzerine çalıştıklarını söyledi.

Türk kahvesinin 500 yıllık bir marka olduğunu belirten White, 12 yıldır ABD ve farklı ülkelerde Türk kahvesinin tanıtımını yaptıklarını kaydetti.

Şalcıgil, Türk kahvesinin gerçek hikayesinin anlatılmadığının dile getirerek, "Türk kahvesi 16. yüzyılda Türkler tarafından geliştirilmiş dünyanın ilk kahve pişirme metodu. Ancak biz bunun hikayesini ne yazık ki dünyaya tam olarak anlatamadığımız için kahve denilince Türkiye akla gelmiyor." dedi.

İstanbul'da kahve kültürünün nasıl geliştiğini ve sonrasında bunun Avrupa'ya ne şekilde yayıldığını belgesel aracılığıyla anlatmak istediklerini ifade eden Şalcıgil, bu nedenle 7 şehirde çekim yaptıklarını anlattı. Şalcıgil, şunları kaydetti:

"Her bölgede farklı Türk kahveleri hikayeleri sunumlarını anlattık. Amacımız yurt dışında Türk kahvesi algısının daha çok değer görmesi ve Türk kahvesine talebin artması. Türk kahvesi aynı zamanda çok sağlıklı bir kahve. Hem sağlık hem kültür hem de tarih kısmını harmanlayarak belgeselimizi yurt dışına sunacağız. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü'nde etkinliklerimize başlayacağız. Nihai amaç Türk kahvesinin değerini anlatmak. İstiyoruz ki Türk kahvesi hak ettiği değere ulaşsın."

Türkiye Kahve Müzesi sahibi Semih Yıldırım da müzede belgesel çekimlerinin yapıldığını bildirdi.

Safranbolu'nun Türk kahvesinin tanıtımında önemli bir yer haline geldiğini vurgulayan Yıldırım, "Müzemizi kurduğumuzda bu işin bu kadar büyüyeceğini tahmin edemiyorduk. Her geçen gün güzel etkinliklerle Türk kahvesinin tanıtımına katkı sunmamız bizi mutlu ediyor. Böylesi bir belgesele ev sahipliği yapmak bizim için çok büyük bir mutluluk." diye konuştu.

Belgesel kapsamında kahve telvesiyle şehir çizimleri yapan mikro art sanatçısı Hasan Kale ise belgeselin Türk kahvesinin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi. Kale, "5 Aralık'ta ABD'ye Türk kahvesinin hikayesini yeniden anlatmaya geliyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Katar ile Azerbaycan arasında vize uygulaması kaldırıldı

Katar ile Azerbaycan arasında vize uyg..

Katar ile Azerbaycan arasında vize uygulaması kaldırıldı
Fransa'dan Booking.com'a 1,2 milyon avro ceza

Fransa'dan Booking.com'a 1,2 milyon av..

Fransa'dan Booking.com'a 1,2 milyon avro ceza
'UNESCO kenti Safranbolu' 1,5 milyon turist hedefine kilitlendi

'UNESCO kenti Safranbolu' 1,5 milyon t..

'UNESCO kenti Safranbolu' 1,5 milyon turist hedefine kilitlendi
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 17.015, Can kayıbı 92

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 17...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 17.015, Can kayıbı 92
TUI Russia Tunus’ta güçleniyor

TUI Russia Tunusta güçleniyor

TUI Russia Tunus’ta güçleniyor
 20 Ekim 2021 Çarşamba Almanya'da hava durumu

 20 Ekim 2021 Çarşamba Almanyada hava ..

 20 Ekim 2021 Çarşamba Almanya'da hava durumu