*** Türk iş adamları için destekleme programı

*** Türk iş adamları için destekleme programı

ABONE OL
16:15 - 14/05/2009 16:15
*** Türk iş adamları için destekleme programı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

Türk iş adamları için destekleme programı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk iş adamlarına yönelik olarak destekleme programları hakkında bilgi verilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi

Alman-Türk Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK) ve Kuzey Berlin İş Ajansı’nın işbirliğiyle düzenlenen toplantıda, kısa çalışma uygulaması, çalışanların eğitimi ve İş Ajansı’ndan alınabilecek hizmetler hakkında bilgi verildi.

TD-IHK Başkan Yardımcısı Nihat Sorgeç, konuşmasında, Türk kökenli iş adamlarının ekonomik gücüne dikkati çekerek, Almanya’da yaklaşık 340 bin işçisiyle 72 bin Türk kökenli işverenin bulunduğunu ve Türk şirketlerinin yılda yaklaşık 35 milyar avro ciro yaptıklarını belirtti.

Türk işverenlerin, ekonominin yanı sıra kültürel olarak da Almanya’ya katkı sağladıklarını, bunun uyum için de iyi bir temel oluşturduğunu ifade eden Sorgeç, bu durumu politikacıların artık anlamaya başladıklarını kaydetti.

Yeni işyeri açan Türklerin yüzde 70’inin kısa bir süre sonra iş kurmada başarısız olduğuna da işaret eden Sorgeç, yeni bir işyeri açan çoğu Türk kökenli girişimcinin, devletin teşvik ve yardım programları hakkında bilgisi olmadığını ifade etti.

Dünyadaki ekonomik krizin Almanya’daki Türk kökenli işletmelerde henüz yüzde yüz hissedilmediğini ancak, bu işletmelerin yakın bir zamanda krizden etkilenebileceklerini belirten Sorgeç, bilgilendirme toplantılarının krizden etkilenmemek için fayda sağlayacağını kaydetti.

Sorgeç ayrıca, Türk işverenlere, şirketlerinde daha fazla meslek eğitimi vermeleri için de çağrıda bulundu.

Kuzey Berlin İş Ajansı Müdürü Petra Röhling, Berlin’de yaklaşık 9 bin Türk kökenli şirketin bulunduğunu, bu şirketlerin 29 bin işçi çalıştırdıklarını ve yılda toplam 3,5 milyar Euro ciro yaptıklarını söyledi.

Röhling, İş Ajansı’nın, şirketlerin ekonomik olarak iyi durumda olmaları amacıyla iş verenler için programlar düzenlediklerini ifade ederek, bunlardan faydalanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

(A.A) Erbil BAŞAY  

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.