Türk gazeteciler Berlin Büyükelçiliği'nde buluştu

10.01.2023 22:59

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya’da Türkçenin yaşatılmasının burada yaşayan 3,5 milyondan fazla Türk'ün ortak dileği olduğunu belirterek, ülkedeki Türk basınının…

Türk gazeteciler Berlin Büyükelçiliği'nde buluştu

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya’da Türkçenin yaşatılmasının burada yaşayan 3,5 milyondan fazla Türk'ün ortak dileği olduğunu belirterek, ülkedeki Türk basınının bu dileği yaşatarak iki ülke arasında karşılıklı haber akışıyla köprü görevi gördüğünü söyledi.

Şen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinde düzenlenen programda Almanya’da Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Büyükelçi Şen, burada yaptığı konuşmada, Almanya’da Türk basınının başarılarının önemine dikkati çekti.

Günümüz bilgi çağında medyanın rolünün giderek daha fazla önem kazandığını belirten Şen, “Demokrasilerde dördüncü kuvvet olarak tanımlanan medya, toplumun bilgilendirilmesinde tartışılmaz bir değere sahiptir. Bu kapsamda faaliyet gösteren yerel ve uluslararası basın organlarının, gündemdeki konular hakkında kamuoyu oluşmasına ve siyasi karar alma süreçlerine etkisi yadsınamaz.” diye konuştu.

Almanya’da Türk toplumunun her zaman Türkçe medyaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Almanya’da Türkçe’nin yaşatılması, Türkçe haber kanallarının işlemesi, Türkçe basının yaşatılması, Alman vatandaşlığına geçmiş bizim insanımızın kendi ana dilinde haber almasının sağlanması hakkında yaptığınız katkılar ve çabalar için, devletim adına, büyükelçiliğimiz ve kendi adıma hepinize tek tek teşekkür ediyorum.”

Büyükelçi Ahmet Başar Şen, Almanya’da Türkçenin yaşatılmasının burada yaşayan 3,5 milyondan fazla Türkiyeli insanın ortak dileği olduğunu belirterek, ülkedeki Türk basınının bu dileği yaşatarak iki ülke arasında karşılıklı haber akışıyla köprü görevi gördüğünü vurguladı.

Şen, “Almanya Türk toplumunun Türkiye ile bağlılığının korunmasında buradaki Türk medyasının çok önemli bir işlevi var.” ifadesini kullandı.

Türk girişimcilerin başarısı arttıkça Türkçe medyanın yaşamasını sağlayabilecek ekosistem istikrar kazanacak

Gazetecilerin çok zor koşullarda çalıştıklarını, Almanya’daki Türk basınının gelir kaynaklarının çok çeşitli ve çok büyük kaynaklar olmadığını anlatan Şen, Almanya’daki Türk girişimcilerin başarısı arttıkça Türkçe medyanın yaşamasını sağlayabilecek ekosistemin istikrar kazanacağını ifade etti.

Şen, 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olduğunu hatırlatarak, “Bizim için çok özel bir yıl. Hep birlikte farklı etkinliklerle kutlayacağız.” dedi.
Artık diplomasinin tek başına ikili ilişkileri yürütmek için yeterli olmadığına dikkati çeken Şen, iki ülke arasındaki ilişkileri bir üst seviyeye taşımak için Almanya’da Türk basınıyla el ele çalışmayı devam ettirmek istediklerini dile getirdi.

2023’te Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ile 28. dönem milletvekili seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Şen, Almanya’da oy kullanacak seçmenlerin en doğru şekilde bilgilendirmesi konusunda Türk basınına önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Şen, Alman medyasında Türk ve Türkiye’nin olumlu algısı için, Türk gazetecilerden Alman gazeteciler ile yakından çalışmalarını istedi.

Türk medyası için ellerinden geleni yapmak istediklerini belirten Büyükelçi Şen, gazetecilere " Kapımız her zaman sizlere açık. Bundan sonra sizlerle birlikte olmaya, sizlerle birlikte çalışmaya devam edeceğimizi bir kez daha vurguluyorum. Almanya’daki tüm basın emekçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum." diye seslendi.

Dezenformasyonla mücadelede ediyoruz

Berlin Büyükelçiliği Basın Müşaviri Hasan Kocabıyık da programa katılan gazetecilere teşekkür ederek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının 2018’den sonra uluslararası alanda Türkiye’nin tanıtılması, manipülasyon ve dezenformasyonla mücadelede ve ülkenin iletişim stratejilerin belirlenmesi çok önemli projeler ve çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Kocabıyık, Almanya’daki Türk medyasına kapılarının her zaman açık olduğunu ifade ederek, Basın Müşavirliği olarak basın mensuplarına faaliyetlerini yürütmek için akreditasyon işlemleri ve basın kartı konusunda onlara yardımcı olduklarını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayna'nın Güneyinde

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayn..

Danimarka Başbakanı ve Zelenski Ukrayna'nın Güneyinde
Ali Doğan Almanya'nın İlk Türkiye Kökenli Kaymakamı Seçildi

Ali Doğan Almanyanın İlk Türkiye Köken..

Ali Doğan Almanya'nın İlk Türkiye Kökenli Kaymakamı Seçildi
Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha ..

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı
Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kola..

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma
EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı..

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?
Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı

Venezuelanın Petrol Geliri Yüzde 47 Ar..

Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı