Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor

Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor

ABONE OL
21:58 - 30/05/2024 21:58
Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

Eski Başkan Donald Trump’ın sus payı davası kapsamında 16 gün boyunca tanık ifadelerini, iddia makamı ve savunma avukatlarının konuşmalarını dinleyen ve karar aşaması için Çarşamba günü toplanan jüri, Perşembe günü de görüşmelere devam ediyor. İlk kez eski bir ABD başkanının yargılandığı bu ceza davasında jüri, Trump’ın iş kayıtlarında tahrifat yapmasıyla ilgili 34 ayrı iddiadan suçlu olup olmadığına karar verecek.

Yedi erkek beş kadın üyeden oluşan ve asil üyeleri arasında bir satış uzmanı, bilgisayar mühendisi, güvenlik mühendisi, öğretmen, konuşma terapisti, yatırım bankacısı, emekli servet yöneticisi ve birkaç avukat bulunan 12 kişilik jürinin Çarşamba günkü ilk toplantısı yaklaşık 4 buçuk saat sürdü, ancak herhangi bir karar henüz alınamadı.

Jüri üyeleri Çarşamba günü davanın yargıcı Juan Merchan’a gönderdikleri ilk notta, bulvar gazetesi National Enquirer’ın eski yayıncısı David Pecker ile Trump’ın eski avukatı ve sağ kolu Michael Cohen’in verdikleri ifadeleri yeniden dinleme talebinde bulundu. Jüri ayrıca Çarşamba günü toplanmadan önce Yargıç Merchan’ın kendilerine verdiği hukuki talimatların bir kısmının yeniden gözden geçirilmesini de talep etti.

Savcılar Trump’ın, 2016 başkanlık seçimi kampanyasının son haftalarında porno yıldızı Stormy Daniels’a 10 yıl önce Trump ile cinsel ilişkisi olduğu iddiasını yayınlamaması için 130 bin dolar ödeyen o zamanki avukatı Michael Cohen’e yapılan ödemeleri gizlemek için şirketinin iş kayıtlarda tahrifat yaptığını iddia ediyor.

Eski başkan ve muhtemel Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı suçsuz olduğunu kaydediyor ve Daniels ile herhangi bir cinsel ilişkiye girdiğini reddediyor. Trump, Cohen’e yapılan ödemelerin şirket kayıtlarında doğru bir şekilde yasal gider olarak gösterildiğini savunuyor.

Jüri ne karar alabilir?

Jürinin Trump’ı mahkum etmesi için, şirketinin kayıtlarında tahrifat yaptığına ya da bir başkasının bunu yapmasına neden olduğuna oybirliğiyle karar vermiş olması gerekecek. Jürinin ayrıca Trump’ın bunu, “herhangi bir kişinin bir kamu görevine seçilmesini yasadışı yollarla teşvik etmesini veya engellemesini” yasadışı kılan bir eyalet yasasını ihlal etmek ya da ihlal edilmesini gizlemek niyetiyle yaptığını da oybirliğiyle kabul etmesi gerekecek.

Mahkumiyet kararı, tüm jüri üyelerinin Trump’ın başkan seçilmesini sağlamak için yasadışı bir eylemde bulunduğu konusunda hemfikir olduğu anlamına gelecek. Ancak jüri üyelerinin bu yasa dışı eylemin ne olduğu konusunda hemfikir olmaları gerekmiyor. Bu davada jüri üyeleri üç olası hukuka aykırı eylem arasında seçim yapabilir:

Federal Seçim Kampanyası Yasası’nın ihlal edildiğini tespit edebilirler. 2016 yılında bir kişinin bir başkanlık kampanyasına 2 bin 700 dolardan fazla bağış yapması yasaklanmıştı. Yasa aynı zamanda şirketlerin kampanyalara katkıda bulunmasını da yasaklıyor.
Trump’ın şirketinin Cohen’e verdiği federal vergi formları, Cohen’in Daniels’a yaptığı ödemeyle ilgili banka kayıtları ya da bulvar gazetesi National Enquirer’ın çatı şirketinin Trump’la ilişkisi olduğunu iddia eden eski model Karen McDougal’a ödeme yaparken kullandığı ve Trump’ın reddettiği bir belge gibi başka ticari kayıtlarda da tahrifat yapıldığını tespit edebilirler.
Bir vergi beyannamesinde yalan beyanda bulunulduğunu tespit edebilirler.

Mahkumiyet için her bir jüri üyesinin bu yasadışı durumlardan en az birinin gerçekleştiğine kanaat getirmesi gerekiyor.

Jüri nerede toplanıyor?

Jüri, kendisi için ayrılmış bir odada kapalı kapılar ardında toplanıyor. 12 jüri üyesi görüşmelerde bulunurken, tüm duruşmayı izleyen altı yedek jüri üyesi de mahkeme binasında ayrı bir yerde toplanıyor. Bir jüri üyesinin hastalık ya da başka nedenlerle görüşmelere devam edememesi halinde, yedek jüri üyesi bu kişinin yerine geçecek ve müzakereler yeniden başlayacak.

Jüri üyeleri, davayla ilgili yasalar, mahkumiyet kararı vermeleri için nelerin kanıtlanması gerektiği ve kanıtlanmadığı takdirde beraat kararı verme görevleri hakkında ayrıntılı talimatlar aldıktan sonra müzakerelere başladı. Jüri üyeleri görüşmeler sırasında cep telefonlarını mahkeme görevlilerine teslim ediyor.

Kamuoyu jürinin görüşmeleri hakkında bilgi sahibi olabilecek mi?

Müzakereler gizli olduğu için kamuoyu, görüşmelere ilişkin çok az bilgi sahibi olacak. Ancak kimlikleri kamuoyundan saklanan jüri üyeleri, bir mahkeme görevlisinden, bazı notları Yargıç Juan Merchan’a iletmesini isteyebiliyor.

İlk jüri notu, görüşmelerin başlamasından yaklaşık 3 buçuk saat sonra, Michael Cohen ve National Enquirer’ın eski yayıncısı David Pecker’ın bazı ifadelerini tekrar dinlemek istemeleri üzerine geldi. Ardından, avukatlar ve mahkeme bu ifadeleri toplarken, jüri üyeleri Yargıç Merchan’ın uygulanacak yasalarla ilgili talimatlarını tekrar gözden geçirme talebinde bulundu.

Merchan jüri üyelerinin notlarını mahkemede okudu ve savcılar ve savunma avukatlarıyla nota nasıl yanıt vereceklerini ele aldı. Ardından jüri üyeleri Yargıç Merchan’ın, yasal talimatların tamamını mı yoksa bir kısmını mı istedikleri şeklindeki sorusunu yanıtlamak üzere duruşma salonuna getirildi. Jüri daha sonra evlerine gönderildi.

Yargıcın hukuki talimatlarının duruşma tutanağından yüksek sesle okunmasına Perşembe sabahı başlanacak. Duruşma tutanağı, jürinin toplandığı odada bulunmuyor. Ancak jüri, duruşma sırasında gösterilen belgeler ve diğer materyallerle dolu bir dizüstü bilgisayara sahip.

Mahkemeyi yakından takip edenler bazen bir notun içeriğinin müzakereler hakkında ne ima edebileceği konusunda tahminlerde bulunsa da bunu kesin olarak bilmenin bir yolu yok.

Jüri üyeleri de bir karara vardıkları ya da bazen tıkandıklarını söylemek için yargıca bir not gönderiyor.

Jüri görüşmeleri sırasında Trump nerede olacak?

Jüri görüşmeleri sırasında, Trump’ın mahkeme salonunda kalması gerekmese bile binada bulunması gerekiyor. Duruşma sırasında Trump, avukatları ve güvenlik personeli mola vermek için koridorun karşısındaki bir mahkeme salonunu kullanmıştı.

Jüri görüşmeleri ne kadar sürecek?

Jüri, ihtiyaç duyduğu sürece görüşmelere devam edebiliyor. Görüşmeler, mahkeme günü sabah 9.30’dan akşam 16.30’a kadar sürüyor ve öğle yemeği için bir ara veriliyor. Jüri üyeleri için öğlen yemeği tedarik ediliyor. Jüri üyelerinin istemesi durumunda yargıçlar bazen saatleri uzatabiliyor. Müzakerelerin kaç gün devam edebileceği konusunda bir sınırlama bulunmuyor.

Jüri üyeleri akşam evlerine gidiyor mu?

Her mahkeme gününün sonunda jüri üyeleri evlerine gidebiliyor. Jüriye, dış dünyadan izole edilmeleri için tecrit uygulanmıyor. Geçmişte New York eyaletindeki pek çok ağır ceza davası için jürinin dış dünyadan tecriti zorunluydu. Ancak 2001 yılında bu zorunluluk kaldırıldı ve tecrit artık nadiren uygulanıyor.

Jüri karara varınca ne olacak?

Jüri üyeleri bir mahkeme görevlisi aracılığıyla bir karara vardıklarını not ile bildirecek, ancak notta hangi yönde karar alındığı yazmayacak. Yargıç Trump’ı, savunma ekibini ve savcıları eğer henüz orada değillerse mahkeme salonuna geri çağıracak ve ardından jürinin bir karara vardığını açıklayacak.

Ardından jüri içeri alınacak ve jüri başkanına, jürinin bir karara varıp varmadığı sorulacak. Yanıt evet ise, jüri başkanına her bir suç için kararın ne olduğu sorulacak ve “suçlu” ya da “suçsuz” yanıtı alınacak.

Ardından jüriye muhtemelen toplu olarak “Kararınız bu mu?” diye sorulacak. Savcılar veya savunma avukatları aynı sorunun her bir jüri üyesine ayrı ayrı sorulmasını da isteyebilir.

Jüri karara varamazsa ne olacak?

Jüri üyeleri anlaşamadıklarını belirten bir not gönderirlerse, yargıç her iki tarafa da danışarak bundan sonra ne yapılacağına karar verecek. Savunma avukatları davanın derhal düşürülmesini isteyebilir. Bu talep kabul edilebilir, ancak genellikle jüriye, karara varmaları için görüşmelere devam etmeleri talimatı verilir.

VOA tarafından geçilen Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Trump’ın sus payı davasında jüri karar aşaması için görüşmelere devam ediyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.