TGB Türk Sanat Müziği Korosu “Bahar Konseri” güzeldi

TGB Türk Sanat Müziği Korosu “Bahar Konseri” güzeldi

ABONE OL
21:44 - 13/05/2024 21:44
TGB Türk Sanat Müziği Korosu “Bahar Konseri” güzeldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Berlin Türk Cemaati bünyesinde faaliyet gösteren TGB Türk Sanat Müziği Fatma Akarsu Korosu, yaklaşık 500 kişinin izlediği bir konsere imza attı.

Atze Müzikal Tiyatrosu’ nda Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı’nın da aralarında bulunduğu, yaklaşık 500 müzikseverin izlediği konsere, Berlinli koroların başkanları, hocaları, müzik yönetmenleri ve üyeleri katıldı.

Sunumunu Aslı Kavaklar’ın üstlendiği konserin ikinci bölümünde; başkonsolos Okan Şanlı ve TGB başkanı Selçuk Demirci kısa birer konuşma yaptılar. Konsere hasta hasta çıkan Koro Başkanı Fatma Akarsu konser boyunca boğazında ağrılar çekmesine rağmen sahnede kaldı ve iki solo eserini de başarılı ve güzel bir performansla okudu.

Başkonsolos Şanlı, konserin birinci bölümünü çok beğendiğini belirtiği konuşmasında, emeği geçen herkesi kutlayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son derece sıcak bir atmosfer, kulağımızın pası siliniyor gerçekten, belki de aylarca unutulmayacak çok güzel performanslar dinliyoruz. TGB Türk Sanat Müziği Korosu’nun aylarca süren emeği bu akşam bizlere sunuluyor. Her şeyden önce onlara kucak dolusu teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar.

Bu gecenin inanın her müziğinde ve her notasında ayların emeği olduğu o kadar belli ki, gerçekten büyük bir saygı duyuyorum. Beni geçtiğim Şubat ayında Fatma Hanım ve Alaettin Hoca ziyaret etmişlerdi; onlarla ettiğim sohbet ve gösterdikleri o pozitif enerjileri beni o kadar çok etkilemişti ki, eğer kısa sohbet böyle ise onların sahnede verecekleri konser kim bilir nasıl olur diye düşündüğümü hatırlıyorum ve gerçekten beklediğimize değmiş. Kendilerine tekrar çok teşekkür ediyorum. Ben bugün benden ziyade notaların yankılanmasını diliyorum. Hepinize iyi seyirler diliyor saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

Fatma Akarsu’nun başkanlığını yaptığı, kanun sanatçısı ve koronun hocası Alaeddin Demirliler’in yönettiği, konserin birinci bölümü Uşşak Makamı’na ayrılmıştı ve Mehmet Çelebi’nin Uşşak Peşrevi ile başladı ve koronun seslendirdiği Dramalı Hasan’ın ‘Sevdim diye zalim seni’ şarkısıyla devam etti. Bu bölümün ilk solo eserini Aycan Türkcan okudu ‘Ne yeşili ne siyahı’. Ardından koro Mehmet Erbulan’ın ‘Sen vefasız bir peri’ adlı eserini seslendirdi. Hatun Erdem (Kumruları dinledim susuverdiler), Gülseren Yazar (Görmeseydim seni gönül gözüyle), Nazan Ballı (Kısmet değilmiş mutluluk), İlker Özkan (Şarkılar yazdım sana), Mehmet Baş (Dost bildiklerim) ve Nadir Muluk (Sevemedim karagözlüm) birer solo eser seslendirdiler. Konserin birinci bölümü ‘Bursa’nın ufak tefek taşları’ ve ‘A Fadime’m hadi senle kaçalım’ adlı anonim türkülerle final yaptı.

Konserin Türkiye’den iki konuk saz sanatçısı Salih Çağlar (klarnet) ve Yener Elmas ile (keman) Berlinli yerel saz sanatçıları; aynı zamanda konseri de yöneten Alaettin Demirliler (kanun), Atilla Eliaçık (keman), Ceyhun Dalmaçlıoğlu (keman), Göksel Okay (keman), Naci İnci (keman), Can Bulus (ud), Serhan Nacak (ney), Timur İmren (klavye), Ergün Köşker (gitar), Ahmet Ertekin (ritim) ve bendiriyle Hasan Sarıkaya eşlik ettiler.

Ikinci Bölüm için Rast ve Hicaz Makamı’nda eserler seçilmişti. Bu bölümde Başkan Fatma Akarsu programına ‘Kader böyle imiş’ diyerek başladı, ardından “tutun ellerimden” diyerek, Suat Sayın’ın rast bestesi ‘Önce tuttun elimden’ adlı eserini okudu. Daha sonra Refik Fersan’ın Hicaz Peşrevi ile makam değişti. 20 eserin icra edildiği ikinci bölümde koronun solistleri Nezahat Çağdaş, Havvagül Yaylı, Sabri Kömürcü, Gülseren Yazar, Gül Ballı, Arzu Baykal, Muhittin Usta, İlker Özkan, Mehmet Baş, Nezahat Çağdaş, Müjgan Acar, Aycan Türkçan, Şerife Çakan ve Semra görgülü birer solo eser daha seslendirdiler.

Konser, koronun okuduğu biri birine bağlı ‘Yüreğimde ince sızı’ ve ‘Körfezdeki üç beş güzel’ adlı hareketli eserlerle ve sunucu Aslı Kavaklar’ın 2025 yılı konserinin yine Mayıs ayında olacağı duyurusuyla sona erdi.

Haber ve Fotoğraflar/Hüseyin İşlek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.