TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı

TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı

ABONE OL
10:48 - 14/12/2023 10:48
TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

10 Aralık pazar günü FIFA kokartlı hakem Halil Umut Meler’in Ankaragücü-Rizespor maçı bitiminde Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tarafından yumruklanmasının ardından Türk futbolunda su yüzüne çıkan kaos devam ediyor.

Dün arka arkaya toplanan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı’nın açıklamaları, Türk futbolunun iki ana kurumu arasında da görüş ayrılıklarının sürdüğünü gözler önüne seriyor.

Yönetim kurulu üyeleriyle dün basın toplantısı düzenleyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “süresiz erteleme” kararının bir haftayla sınırlandığını, maçların 19 Aralık’ta başlayacağını söyledi.

Büyükekşi’den şaşırtan sözler: “Biz yıllardan beri Faruk Başkanımızı tanıyoruz, böyle biri değildir”

Halil Umut Meler’in saldırıya uğramasının ardından hükümetin ve spor kamuoyunun çok hızlı hareket ettiğini vurgulayan Büyükekşi, Türk futbolunda asla şiddete yer olmadığını belirtti.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, dün yönetim kurulu üyeleriyle basın toplantısı düzenledi.

TFF Başkanı, “Ankaragücü-Rizespor maçında yaşananlar hiçbir şekilde kabul edilemez. Saha içi ya da dışında benzeri bir olaydasıfır tolerans göstereceğimizi, oyunun önemli bir parçası olan hakemlerimize saldırı ya da orantısız baskıya izin vermeyeceğimizi hatırlatıyoruz. Ankaragücü Başkanımız Faruk Koca’nın PFDK’ya (Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu) sevki yapıldı. İnşallah bu kararlar Perşembe günü açıklanacak. Biz, yıllardan beri Faruk Başkanımızı tanıyoruz. Böyle biri değildir. Bir sağlık durumu oldu, ne oldu bilmiyoruz. Bizim konumuz bu değil şu anda. Konu, adalete gitmiştir” diye konuştu.

Büyükekşi önceki tutuklanan Faruk Koca’ya, Ekim 2022’de TFF tarafından “fair play ödülü” verdiğinin hatırlatılması üzerine “Fair play ödülü bir yıl önce verilmiş. Bu ödülü, herhangi bir kişi çok iyi diye vermiyoruz. Yapılan harekete göre veriliyor o ödül. Onu da bağımsız bir kurum veriyor” yorumunda bulundu.

Büyükekşi’den geri adım: “Bir hata varsa hepimizin hatası olabilir”

Önceki günkü açıklamasında “Bugüne kadar hakemleri hedef göstererek, hakemlere yönelik suça teşvik eden herkes, bu aşağılık suçun suç ortağıdır. Kulüp başkanlarının, yöneticilerin, teknik direktörlerin, futbolcuların ve televizyondaki hakem yorumcularının, hakemleri hedef gösteren ve özellikle hakemleri kamuoyunun önüne atan herkes, bu saldırıya zemin hazırlayan herkes müsebbiptir. Yıllar önce olmuş olayları, sanki bugün olmuş gibi gündeme getiren herkes bu çirkinliğin sorumlusudur. Artık yeter” diyerek, kendi kurumu dışında futbolun tüm paydaşlarını suçlayan TFF Başkanı, bu kez yaşananlarda federasyonun da sorumluluğu olabileceğini dile getirdi.

Hakem saldırısının ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tüm ligleri süresiz erteleme kararı almıştı.

Büyükekşi, “Göreve başlayalı 1,5 yıl oldu. ‘Tek kanatlı bir kuş uçamaz, çift kanada ihtiyacımız var’ demiştim. Bir kanat biz isek diğeri kulüplerimiz, medya, sosyal medya, hepsi. Bir hata varsa hepimizin hatası olabilir. Hakemlerle ve diğer konularla ilgili attığımız adımlar var. Eğer hiçbir şey yapmazsanız, size hiçbir eleştiri olmaz. Ama bir şeyler yaparsak eleştiri hakkı doğuyor. Bilerek hata yapmayız, bilmeden yanlış yapmış olabiliriz. 10 şeyin sekizi doğru, ikisi yanlışsa bunları kamuoyunun takdir etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı, Türkiye’de yabancı hakemlerin görev yapmayacağını, aralarında Halil Umut Meler’in de yer alacağı yerli hakemlerle devam edileceğini ifade etti.

Ali Koç: “TFF kendini bu olaylardan ayrı tutamaz”

Altı saat süren Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sonrası vakıf başkanı kimliğiyle açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, “Halil Umut Meler’in yaşadıkları hepimizin içini acıttı” dedikten sonra TFF Başkanı’nın önceki günkü açıklamalarını eleştirdi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, altı saat süren Kulüpler Birliği Vakfı toplantısı sonrası vakıf başkanı kimliğiyle açıklamalarda bulundu.

Koç, “Gerçeği görmeliyiz. TFF, Merkez Hakem Kurulu (MHK), kulüpler, medya hepimiz bu son yaşananlardan hareketle Türk futbolunun nereden nereye geldiğini anlamalıyız. Federasyon dışında herkesi suçlamak hiçbir şekilde kabul edilemez. TFF kendini bu olaylardan ayıramaz. TFF’nin bu olaylarda suçlayıcı tavrı kabul edilemez. Konuyla ilgisi olmayanları azmettirici olarak göstermesi kabul edilemez bir yaklaşım. Sayın Büyükekşi’nin Gaziantep Kulübü’nde başkan olduğu dönemdeki açıklamalarına göz atmanızı rica ediyorum. Burada bir tutarsızlık var” dedi.

Eylül 2019-Mayıs 2021 arasında Gaziantep Futbol Kulübü’nün başkanlığını üstlenen Mehmet Büyükekşi, görev süresi boyunca birçok kez hakemleri adaletsiz maç yönetmekle suçlamıştı.

Ali Koç, “Federasyondan memnun kulüp sayısı çok az” dedi ama istifayı telaffuz etmedi. Başkan Koç, “Federasyondan hiç memnun olmayan belli sayıda kulüp var. ‘Destek olalım ama bu kadrolarla, bu yaklaşımla, bu yönetim anlayışıyla bu sorunlara çözüm sağlayamayız’ diyen bir grup var. Federasyonlar değişiyor, MHK değişiyor sorunlar devam ediyor.

Türkiye’de adil rekabetin olmamasının ana unsurunun kaynağının ne olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda da TFF irade göstereceğini ifade etti. Bu olaydan sonra ne olacağını göreceğiz. Toplantımızda bizleri
rahatsız eden unsurlardan bir tanesi de UEFA’ya, FIFA’ya, İngiltere’ye teşekkür eden TFF başkanının hiçbir şekilde kulüplere, Kulüpler Birliği Vakfı’na, sporculara bu konuda gösterdikleri refleks için teşekkür etmemesi” diye konuştu.

Ali Koç: “Hakem sorunu devam ediyor”

Hakemler bu hafta Halil Umut Meler’in kaldığı hastanenin önünde açıklamalar yaparak, “Hakemlerin sessiz kalmasının sebebi üzerlerine atılan iftiralardan korkmaları değil, mesleklerine olan saygılarıdır. Bugün daha net görülmüştür ki mesleğimize duyduğumuz saygı resmen bize karşı şiddet sarmalına dönüşmüştür” saptamasında bulundu.

Ali Koç, hakemler adına açıklamaları Arda Kardeşler ve Mete Kalkavan’ın yapmasını da eleştirdi.

Koç, “Hakemlerin hastane çıkışı açıklamaları, sözcü olarak seçtiği kişiler içeride büyük rahatsızlık yarattı. Hakemliğin durumu ortada. Devre arasında çok ciddi radikal adımlar atılacağı, bu hakem sıkıntısının minimuma indirilmesi için bir yol haritası olduğu anlatıldı. TFF de bize bu hakemlerle gitmeyeceğini defalarca söyledi. Şimdi TFF hangi noktada göreceğiz. Bu işi haftalardır konuştuk. Hakem atamaları için Almanya’ya gidildi, yeni sistem getirileceği söylendi. Bekliyoruz. Hakem sorunu devam ediyor” dedi.

Ligleri bir hafta erteleme kararı: “Fenerbahçe takım otobüsü kurşunlandı ama maç oynandı”

Federasyonun erteleme kararı alırken kulüplere danışmadığını vurgulayan Ali Koç, hakeme saldırı sonrası ligler ertelenirken 2015 yılında Fenerbahçe takım otobüsü Trabzon’un Araklı ilçesinde silahlı saldırıya uğradıktan sonra sarı lacivertli kulübün “maçlara çıkmazsan cezan katlanır” baskısıyla karşı kaldığını hatırlattı.

Takım otobüsünün 2015’te kurşunlanmasından sonra maçlara devam edilmesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin ayıbı olduğunu dile getiren Ali Koç, maçların 19 Aralık’ta tekrar başlamasını “acele verilmiş bir karar” olarak niteledi. TFF Başkanı Büyükekşi’ye gönderme yapan Koç, “Süresiz erteleme kararından hemen sonra salı günü maçlar başlamaz. Herhalde kafasında başka bir takvim vardı” dedi.

Bu arada, Halil Umut Meler hastaneden taburcu olarak ailesinin bulunduğu İzmir’e giderken Ankaragücü başkanlığından ayrılan Faruk Koca’nın, başkanlığa seçilen İsmail Mert Fırat’ın eski ortağı olduğu iddia edildi.

VOA tarafından geçilen TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı; Ali Koç: “Sorunlar çözülmeden ligler başlatılmamalı” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı; Ali Koç: “Sorunlar çözülmeden ligler başlatılmamalı” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan TFF ile Kulüpler Birliği anlaşamadı; Ali Koç: “Sorunlar çözülmeden ligler başlatılmamalı” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.