"Suriye'den Saldırılarda ABD ve Rusya da Sorumlu"

13.10.2021 13:18

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye topraklarından Türkiye’ye yapılan havan topu saldırısı ve ABD’nin saldırıyı kınamasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, Suriye…

"Suriye'den Saldırılarda ABD ve Rusya da Sorumlu"

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye topraklarından Türkiye’ye yapılan havan topu saldırısı ve ABD’nin saldırıyı kınamasıyla ilgili sert açıklamalar yaptı. Çavuşoğlu, Suriye topraklarından Türkiye’ye yapılan saldırılarda ABD ve Rusya’nın da sorumluluğu olduğunu çünkü iki ülkenin de Türkiye’ye verdikleri sözleri tutmadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “PKK/YPG terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde saldırılarını arttırdığını görüyoruz. Daha önce hastaneye bile saldırdılar çocukları bebekleri öldürdüler. Zaten PKK/YPG çocuk katili damgası yemiş bir terör örgütüdür. Bizim askerimize ve polisimize de saldırdılar. Terör örgütü Suriye’nin bu bölgesinden bizim topraklarımıza roketler, havan topları gibi araçlarla saldırıyorlar. Son zamanlarda bu tür saldırılar da görmeye başladık. PKK ve YPG terör örgütlerinin Türkiye’ye roket atma menzili aşağı yukarı 30 km. Biz özellikle Fırat Kalkanı harekatını başlattıktan sonra özellikle Kuzeydoğu Suriye bölgesindeki harekatlarımızdan sonra ABD ve Rusya’yla bir mutabakata varmıştık. Her iki ülke de bu bölgedeki teröristleri en az 30 km güneye çıkartacaklardı. Rusya, Tel Rıfat ve Münbiç bölgesindeki PKK’lıları da buradan temizleyecekti, uzaklaştıracaktı. Bunlar, maalesef bu sözler tutulmadı. Dolayısıyla son yapılan saldırılarda yani bu bölgede sivillere yapılan saldırılarda da bize yapılan saldırılarda da Rusya’nın ve ABD’nin sorumluluğu var. Çünkü sözlerinde durmadılar. Şimdi bunlar sözlerinde durmadığına göre bu teröristler burada olduğuna ve saldırılarını arttırdığına göre bizim de yapmamız gereken şey nedir? Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın da söylediği bu. Biz de gerekeni yapacağız. Bu teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız“ dedi.

“ABD göstermelik kınama açıklaması yapıyor”

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’den dün Gaziantep’in Karkamış ilçesine düzenlenen havan saldırısını kınamasına ilişkin de değerlendirmede bulundu. Çavuşoğlu, ABD’nin kınama açıklamasının göstermelik olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı, “Şimdi ABD açıklama yapıyor ‘Müttefikimize Suriye’den gelen saldırıları kınıyoruz’ diyor. Peki bu silahları kim veriyor bu teröristlere? Kim eğitiyor bunları? Sen eğitiyorsun. Sen silah veriyorsun. Sonra da göstermelik bir kınama açıklaması yapıyorsun. Burada samimiyetsizlik apaçık ortadadır. O nedenle bunlar da sözünde durmuyor, kendi güvenliğimiz için gerekeni yapacağız. Burada aslında PKK/YPG’ye yönelik yapacağımız her hamle tıpkı DAEŞ’e yönelik yaptığımız gibi Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğü için de önemli” ifadelerini kullandı.

VOA tarafından geçilen "Suriye'den Saldırılarda ABD ve Rusya da Sorumlu" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Suriye'den Saldırılarda ABD ve Rusya da Sorumlu" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Suriye'den Saldırılarda ABD ve Rusya da Sorumlu" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden Ödün Verdi”

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden..

“Facebook Büyüme Pahasına İlkelerinden Ödün Verdi”
Viyana Sözleşmesi’ne Atıf Büyükelçi Krizini Çözdü

Viyana Sözleşmesine Atıf Büyükelçi Kri..

Viyana Sözleşmesi’ne Atıf Büyükelçi Krizini Çözdü
Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 

Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 

Sağlık Örgütlerinden Uzun Mesai Tepkisi 
‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı Düzenledi’’ 

‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı ..

‘‘Rus Korsanlar Yeniden Siber Saldırı Düzenledi’’ 
Avrupa'daki Türklere de hizmet vermek istiyor

Avrupadaki Türklere de hizmet vermek i..

Avrupa'daki Türklere de hizmet vermek istiyor
Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt alıyor

Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt al..

Almanlar komşu ülkelerden akaryakıt alıyor