“Sporu bozgunluk aracı haline getirmeye kalkanlar”

06.09.2023 23:53

Türkiye’ye takım sporlarında ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandıran A Milli Kadın Voleybol Takımı üzerindeki polemikler sürüyor.

“Sporu bozgunluk aracı haline getirmeye kalkanlar”

Türkiye’ye takım sporlarında ilk Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandıran A Milli Kadın Voleybol Takımı üzerindeki polemikler sürüyor.

Polemiklerin ortasındaki isim milli takımın yıldız isimlerinden Ebrar Karakurt.

Cinsel yönelimi nedeniyle eleştirilere muhatap olan Karakurt’un, İtalya’yı yarı finalde yendikleri maçtan sonra “Müslüman Türkler olarak sana tahammül ediyoruz” yazan bir takipçisine ismiyle yanıt vererek “Boş yapma Abdülhamit” demesi muhafazakar çevrilerinin tepki dozunu arttırdı.

Muhafazakar çevrelerden Ebrar tepkisi

Aralarında eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ilahiyatçı İhsan Şenocak ve tarihçi Ebubekir Sofuoğlu’nun yer aldığı yüzlerce muhafazakar ve İslamcı sosyal medya kullanıcısı bu sözlere tepki gösterdi.

Nakşibendi tarikatına mensup İsmailağa cemaatinin önde gelen hocalarından Ahmet Mahmut Ünlü de Youtube hesabından yaptığı açıklamada, “Bu lanetler ancak iki türlü durur; bir hükümetin devleti yönetenlerin caydırıcı cezalar tertip ederek haramları engellemeleri. Hiç böyle bir ufuk görünmüyor. Allah’tan İstanbul Sözleşmesi’ni iptal ettiler. Çünkü o sözleşme engellemeyi bırak yol açıyordu. Bir beladan kurtulduk. Bir beladan kurtulmak yetmiyor ki ama. Putin eşcinselliği yasaklıyor, bize özgürlük oluyor. Sonra ‘Müslümanız’” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan “bozgunculuk” suçlaması

Tüm gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugünkü kabine toplantısı sonrası imalı bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı, “Kültür sanat, spor gibi hepimizi müşterek değerlerimiz, sevinçlerimiz, gururlarımız etrafında birleştirmesi gereken alanları bozgunculuk aracı haline getirmeye kalkanlar olduğunu görüyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın bu ülkeyi bir avuç azınlığın malı, bu milleti de aynı azınlığın kölesi gören müstekbirlerin devri çoktan kapanmıştır. Herkes Türkiye vatandaşı olsun olmasın tüm bireylerin var olma, yaşama, kendini ifade etme hakkına ve oy tercihlerine saygı göstermek mecburiyetindedir. Bu tür azgın azınlık vakalarının gerisindeki zihniyetle, siyasi istismarla ve sosyal sapkınlıkla mücadelemiz ilanihaye sürecektir” şeklindeki sözleri sosyal medyada kimilerinde Ebrar Karakurt’a destek kimlerince tepki olarak yorumlandı.

“Nefret söylemi kullanarak toplumu kutuplaştıranları adalet önünde hesap vermeye çağırıyoruz”

Filenin Sultanları’na destek vermek için change.org’da başlatılan imza kampanyasına birkaç saat içinde 7 bin kişi imza verdi.

Kampanyada, “Türkiye'nin gururu olan Kadın Milli Voleybol Takımı oyuncuları hakkında nefret söylemi kullanarak toplumu kutuplaştıranları adalet önünde hesap vermeye çağırıyoruz. Haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etme nedeniyle soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. Ayrıca herhangi bir dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret söylemleri de suç sayılmalıdır.”

“Devletin de Ebrar’a sahip çıkması lazım”

Dün akşam şampiyonluk kutlaması için Galataport’ta toplanan binlerce kişi de “Boş yapma Abdülhamit” diye tezahürat yaparak Ebrar Karakurt’a sahip çıktı.

VOA Türkçe’ye konuşan Rabia Kurt, “Kadın olması çok büyük mutluluk yaratıyor. Çünkü Türkiye’de hep erkekler ve futbol. Kadın voleybolumuzun böyle bir başarıyla Avrupa’ya dünyaya kendini duyurması çok mutluluk verici. Bütün milli oyunculara sahip çıkılmalı. Ebrar da hepimiz gibi genç bir kadın. Ona yapılanlar da çok yanlış. Arkalarında durmamız gerekirken önlerinde böyle köstek oluyoruz. Yanlış olduğunu düşünüyorum. Devletin de aslında sahip çıkması lazım arkalarında olduklarını belirtmeleri lazım diye düşünüyorum. Çok saçma tepki, kimsenin hayatına kimse karışamaz” diyerek milli voleybolcuya yönelik sosyal medya linçine karşı çıktı.

“İnsanların özel hayatları özel hayatlarıdır, Ebrar’ın yanındayız”

Bir başka genç kadın Dilara Baloğlu ise tüm Türkiye’nin uzun zamandır özlemini duyduğu bir zaferi doyasıya kutlamasını her zaman zehir eden bir çevrenin olduğunu ifade etti.

“İnsanların milli birlik ve beraberlik duygularını her zaman baltalayan bir kesimimiz var maalesef. Onların her zaman karşısında durup Ebrar’ın yanında duracağız. Takımımızda iki tane aynı durumda insan varken sadece birini eleştirmek yanlış. Kaldı ki zaten eleştirmek çok yanlış. İnsanların özel hayatları özel hayatlarıdır. Biz sahada da dışarıda da her zaman Ebrar’ın yanındayız. Abdülhamitler boş yapmasın.”

VOA tarafından geçilen “Sporu bozgunluk aracı haline getirmeye kalkanlar” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Sporu bozgunluk aracı haline getirmeye kalkanlar” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Sporu bozgunluk aracı haline getirmeye kalkanlar” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini ..

Almanya, Başbakan Scholz'un sözlerini Polonya'nın iç işlerine müdahale olarak görmüyor
Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de ..

Frankfurt’ta Şili tartışması: “Biz de bu trajedinin bir parçasıydık”
TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı:..

TBMM Başkanı’ndan yeni Anayasa çıkışı: “Boynumuzun borcudur”
Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenis..

Amerikalı üst düzey yetkililer Ermenistan'da, Karabağ Ermenileri bölgeyi terk ediyor
Nancy Faeser, muhalefetin

Nancy Faeser, muhalefetin "mülteciler ..

Nancy Faeser, muhalefetin "mülteciler için üst sınır getirilmesi" teklifini reddetti