23.8 C
Berlin
14:58 - 21/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA Hamburg POLİTİKA RÖPORTAJ

SOL PARTİ MİLLETVEKİLİ MEHMET YILDIZ’DAN KRİZ SÖYLEŞİSİ

ha-ber.com/ Ali Akdemir/Hamburg

Almanya’nın liman şehri Hamburg’da, kısa yazılımı ATİF olan, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonuna üye derneğin düzenlemiş olduğu kahvaltılı söyleşide, Hamburg Sol Parti Milletvekili Mehmet Yıldız önemli açıklamalarda bulundu.

4 dönemdir Hamburg Eyalet Meclisinde milletvekili olarak görev yapan Mehmet Yıldız, “Derinleşen Emperyalist Kriz” konulu söyleşiyi, PowerPoint sunumuyla gerçekleştirdi. Dinleyici katılımının, interaktif olarak gerçekleştiği etkinliğe yoğun bir ilgi oldu.

Hep birlikte keyifle yapılan kahvaltının ardından, dernek adına yapılan selamlama konuşmasında, Kovid 19 pandemi sürecinde alınan önlemler nedeniyle gerçekleşemeyen dernek etkinliklerinin, bundan sonra düzenli olarak devam edeceği belirtilerek, söyleşi konusuyla ilgili Milletvekili Mehmet Yıldız’a söz verildi.

BUGÜNÜ ANLAMAK İÇİN GEÇMİŞ TARİHSEL SÜRECE BAKMAK GEREK!

Söyleşide konuşmasına başlarken, sosyalist gelenekten geldiğini belirten Milletvekili Mehmet Yıldız, “bugünkü yaşanan krizi anlamak için işçilerin geçmiş tarihi sürecine göz atmak gerek” dedi. Yıldız dinleyicilerle geçmişe tarihe nostaljik bir yolculuk yaparak, 1871 Paris komünü ve 1917 Sovyet ekim devriminin kısa bir değerlendirmesini yaptı.

Birinci ve ikinci dünya savaşlarının detaylı bir analizini yaptıktan sonra, bugün mücadele edilen bazı hakların, geçmişte Sovyet ekim devriminde verildiğini söyledi. Ücretli izin hakkı, iş güvencesi, Kreş hakkı, 8 saatlik iş gücü hakkı, iş eğitim ve çalışma hakkının Sovyet devriminde işçilere verildiğini ifade etti.  Sovyetlerin dağılmaya başlamasıyla birlikte, krizin orada sonradan başladığını belirtti.

İHTİYAÇ FAZLASI ÜRETİM!

Bugünkü kapitalist sistemde ihtiyaç fazlası üretim yapıldığını belirten Yıldız, ” Kurulmak istenen yeni dünya düzeninde 65 milyon insan göç yaşıyor. 2020 korona krizi gösterdi ki, Emperyalist ülkeler son yıllarda önemli yenilgiler aldılar. Çin’in ekonomisinde gösterdiği başarı faktörü Emperyalist-Kapitalist ülkeleri telaşe düşürdü. Çin ipek yolu üzerinden bazı ülkelere yatırım yaparak, onlardan uzun vadede faydalanmayı düşünüyor.

Artık günümüzde çatışmalar silahlı olmayacak. Ekonomik ve biyolojik savaşlar artık gündemi belirleyecek” dedi.

ALMANYA’DA DEĞİŞMEYEN ŞEYLER DEĞİŞTİ!

Tüm Dünyayı olumsuz şekilde etkisi altına alan Kovid 19 pandemi sürecinde Almanya’da değişmeyen şeylerin değiştiğini belirten Mehmet Yıldız, “Kriz döneminde en fazla okunan kitap, Marx’ın yazdığı Kapital’dir. Okuyanların büyük bir çoğunluğu ise, kendilerine kapitalden hisse çıkartmağa çalışan kapitalist güçlerdir. Koronavirüs krizinden en fazla olumsuz etkilenen işçiler ve emekçiler oldu. Pandemiden dolayı 4-5 aydır toplantılar olmuyor. Bu türden toplantıları çok önemli buluyorum. Emeklilik sigortaları özeleştirilmek isteniyor. Koronavirüs’ten ölenlere yönelik Almanya’da otopsi yapılan tek şehir Hamburg’dur. Otopsileri yapan Profesör. Dr. Klaus Püschül (Eppendorf Üniversite Kliniği) otopsi sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamalarda, ölenlerin çoğunun 80 yaş üstü ve daha önce başka hastalıkları olduğunu belirtti. Bir anda bazı güçler tarafından komplo teorisi savunucu gösterildi. Bugünlerde o da hiç demeç vermiyor ve sessizliğe büründü.  Koronavirüs nedeniyle 28 maddeye dayanılarak anayasal haklar iptal edilmek isteniyor. Sağlık bakanına pandemi sürecinde sınırsız yetkiler verilmiş. Sağlık bakanına, Demokrasinin güvencesi olan Anayasayı dahi rafa kaldırma yetkisi verilmiş.  Pandemi sürecinin başında UN sekreterinin söylediği ” Silahlar hemen sussun” şeklindeki çağrı hiç dikkate alınmadı. 20-30 yıl sonra savaşların temeli biyolojik ve bilgisayar üzerinde olacak. Irkçılık tüm dünyada gelişiyor. En büyük tehlike Kapitalizmin yarattığı ırkçılıktır. “dedi.

Dinleyicilerden gelen, yaşanan krizin nüfus planlamasıyla bir alakası var mı? şeklindeki soruya, Mehmet Yıldız, ” 7 milyarın üzerinde olan Dünya nüfusunun 3, 5 milyardan fazla olduğuna yönelik bazılarının tespitleri var. Ben bunun böyle olduğunu düşünmüyorum “dedi.

GELECEKTEN UMUTLUYUM!

Söyleşinin son bölümünde, Virüsü ciddiye almak lazım ama, abartmamak gerek diyen Mehmet Yıldız, ” kriz emekçilerin birlikte mücadelesiyle aşılabilir. Gelecekten umutluyum. Emekten yana güzel günlerin geleceğine yönelik özlemlerimi koruyorum. Sosyalist güçlerin daha da güçlenerek bu krizden çıkacağına inanıyorum. İnsanlar sokağa çıkıyor. Irkçı ve faşistler bunu kullanıyor.  Almanya’da aşırı sağcı AfD partisine meydanları bırakmayalım. Bizler emekçiler, sosyalistler sokaklara çıkıp tepkimizi gösterelim! “diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla