‘Siz gençlere ihtiyacamız var’

18.11.2022 23:27

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, 2022-2023 akademik yılının başlaması münasebetiyle Almanya'da bulunan, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler ve öğretmenler…

‘Siz gençlere ihtiyacamız var’

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, 2022-2023 akademik yılının başlaması münasebetiyle Almanya'da bulunan, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, akademisyenler ve öğretmenler ile bir araya geldi.

Ahmet Başar Şen

Büyükelçilikte gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Şen, İstanbul'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

İlk Osmanlı sefirinin 1763'te atanmasıyla başlayan diplomatik ilişkilerin bugün çok yönlü ilişkilere döndüğünü vurgulayan Şen, Almanya'da 3,5 milyon Türk'ün yaşamasının da Almanya-Türkiye ilişkilerini daha da farklı bir hale getirdiğini anlattı.

Ahmet Başar Şen

Büyükelçi Şen, Almanya'da devlet bursuyla eğitim alan 258 Türk öğrenci olduğunu aktararak "Almanya'da, Türkiye'den gelen 10 bin civarında öğrencimiz olduğunu varsayıyoruz. Almanya'da yaşayan Türklerin de 40-50 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz." dedi.

Ahmet Başar Şen

Etkinliğe katılan öğrencileri "birer kültür elçisi" olarak nitelendiren Şen, "Hepiniz burada Türkiye'yi temsil ediyorsunuz. Girdiğiniz, bulunduğunuz topluluklarda, akademik çalışmalarda Türkiye'nin elçisi olarak görülebileceğiniz işler yapıyorsunuz. Bunu unutmamanızı özellikle rica ediyorum. Türkiye'nin kültür elçisi olurken kuvvetli, donanımlı Türkiye hakkında olumlu işler yapan arkadaşlar olmanızı diliyorum." ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şen öğrencilerden Almanya'da edindikleri tecrübelerle Türkiye'ye katkı sağlamalarını isteyerek "Burada okuyup Türkiye'ye dönen mühendisler ülkemizde önemli görevler aldılar. Sizlerin de böyle önemli görevler almasını arzu ediyoruz." dedi.

Şen, Almanya'da 13 başkonsolosluk eliyle öğrencilere hizmet verildiğini de belirterek kapılarının her zaman açık olduğunu sözlerine ekledi.

Ahmet Başar Şen

Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök de öğrencilere mutlaka staj yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Stajın faydalarını anlatan Yücekök, "Bu sizi geliştirir. En kötü ihtimalle hangi işi yapmayacağınızı anlarsınız. Genel kültürünüzü geliştirmek için farklı kültürleri öğrenin, farklı ülkeleri gezin. Bu gelecekteki iş hayatınızda çok önemli." diye konuştu.

Ahmet Başar Şen

Eğitim Müşaviri Vekili Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl de ikincisi düzenlenen etkinliğe katılan öğrencilere teşekkür etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Dünya engelliler günü katlandı

Dünya engelliler günü katlandı

Dünya engelliler günü katlandı
İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla Can Kaybı

İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla C..

İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla Can Kaybı
Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi yayımlanacak

Özbekistanda Türk şairleri antolojisi ..

Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi yayımlanacak