Şili'de ulaşım zammı protestosu kısa sürede büyüdü: Hükümet OHAL ilan etti

19.10.2019 13:14

Şili’de toplu taşımaya yapılan zam sonrası öğrenciler tarafından başlatılan eylemler kısa sürede büyüdü. Hükümet, Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve…

Şili'de ulaşım zammı protestosu kısa sürede büyüdü: Hükümet OHAL ilan etti

Şili’de toplu taşımaya yapılan zam sonrası öğrenciler tarafından başlatılan eylemler kısa sürede büyüdü. Hükümet, Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgelerinde OHAL ilan etti.

Şili'de öğrenciler, toplu taşımaya yapılan zamma karşı bu hafta içinde protesto gösterileri başlattı.

Gösterilerin kısa sürede büyümesinin ardından Şili hükümeti, başkent Santiago'nun da bulunduğu Santiago ve Chacabuco eyaletleri ile Puente Alto ve San Bernardo bölgelerinde OHAL ilan ederken, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, başkentte orduya güvenliği sağlama görevi verdi.

Santiago’da perşembe ve cuma günü boyunca süren protestolarda eylemciler ve güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Barikatların kurulduğu kentin merkezinde bulunan Banco Chile binası ve ENEL enerji şirketi binası ateşe verilirken, eylemlerin sonucunda kentteki metro sistemi kapatıldı.

 

 

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar