Silah Güvenliği Tasarısı Biden’ın İmzasına Sunuldu

24.06.2022 22:57

  ABD Temsilciler Meclisi, bugün hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’nin desteğiyle hazırlanan dar kapsamlı silah güvenliği yasa tasarısını onaylayarak Başkan Joe…

Silah Güvenliği Tasarısı Biden’ın İmzasına Sunuldu

 

ABD Temsilciler Meclisi, bugün hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’nin desteğiyle hazırlanan dar kapsamlı silah güvenliği yasa tasarısını onaylayarak Başkan Joe Biden'a gönderdi. Biden’ın tasarıyı onaylaması bekleniyor.

Yasa, Kongre'nin yıllardır silahlara getirdiği ilk yeni sınırlamalar olacak.

Temsilciler Meclisi, Anayasa Mahkemesi’nin silah haklarını büyük ölçüde genişlettiği kararından bir gün sonra tasarı için oylamaya gitti.

Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde 193’e karşı 234 oyla onaylandı.

Oylamada Demokratlar’dan karşı oy çıkmadı ve 14 Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi de tasarıyı destekledi. Tasarının Temsilciler Meclisi’ndeki onayı, ABD silah üreticileri ve Ulusal Silah Birliği (NRA) için nadir bir yenilgi anlamına geliyor.

Tasarı dün geç saatlerde, Senato’da 33’e karşı 65 oyla geçmişti.

Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell da dahil olmak üzere 15 Cumhuriyetçi Senatör tasarının geçmesi yönünde oy kullanmıştı.

Kongre’de kabul edilen silah güvenliği tasarısı, Teksas eyaletinin Uvalde kasabasında bir ilkokulla New York eyaletinin Buffalo kentinde bir süpermarkete düzenlenen ve 19'u çocuk olmak üzere 30 kişinin öldüğü silahlı saldırılardan birkaç hafta sonra geldi.

Dünyada kişi başına en yüksek bireysel silahlanma oranına sahip olan ABD, aynı zamanda zengin ve gelişmiş ülkeler arasında yılda en fazla kitlesel silahlı saldırı olan ülke.

Başkan Joe Biden, oylamadan sonra yaptığı açıklamada, "İki partili tasarı, Amerikalılar'ın korunmasına yardımcı olacak. Okullardaki çocuklar ve toplumlar yasa sayesinde güvende olacak. Temsilciler Meclisi bu tasarıyı hemen oylamaya sunmalı ve masama göndermeli" dedi.

Destekçilerinin hayat kurtarıcı olarak nitelediği tasarının kapsamı ise dar. Tasarıda silah sahibi olmakla ilgili en önemli madde, silah satın almak isteyen ancak aile içi şiddetten ya da 18 yaş altında işlediği suçlardan hüküm giyenlerin daha sıkı sabıka taramasından geçirilmesini öngörüyor.

80 sayfalık Partilerüstü Güvenli Toplumlar Yasası, eyaletleri, tehlikeli olarak tanımlanan kişilerin silah sahibi olmasını engellemeye teşvik ediyor.

Cumhuriyetçi Partililer, Başkan Biden dahil tüm Demokrat Partililer’in istediği, taarruz tipi tüfekler ya da yüksek kapasiteli şarjörlerin yasaklanmasını da içeren daha geniş kapsamlı önlemler üzerinde uzlaşmaya varmayı reddetmişti.

Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer dün oylama öncesi Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, "Bu, silah şiddetinin ulusumuzu etkilediği tüm yollar için her derde deva bir çözüm değil. Ancak doğru yönde atılmış gecikmiş bir adım" dedi.

Perşembe gece geç saatlerde yapılan oylamada 15 Cumhuriyetçi Partili Senatör, 50 Demokrat Senatör ile aynı yönde oy kullandı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tasarının kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı ve açıklamasında, bugün Temsilciler Meclisi'ne iletilecek olan tasarının en kısa sürede oylanacağını söyledi.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçiler, üyelerinden, tasarıya karşı "hayır" oyu kullanmalarını talep etti. Ancak Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk Demokrat Parti'nin elinde olduğu için tasarının kabulünde Cumhuriyetçiler'in oylarına gerek kalmayacak.

Başkan Biden, tasarıyı imzalayarak yasalaştıracak.

Senato'nun tasarıyı kabulü, Başkan Biden'ın Uvalde'deki ilkokul saldırısından sonra yaptığı ve Kongre üyelerini silahlı şiddeti durdurmaları için harekete geçmeye çağırdığı tutkulu konuşmasını izledi.

Kamuoyu yoklamaları, Amerikan vatandaşlarının çoğunluğunun ateşli silahlara yeni kısıtlamalar getirilmesini desteklediğini gösteriyor. Bu kısıtlamalara verilen destek, kitlesel silahlı saldırılar sonrasında artıyor.

Öte yandan silah güvenliği tasarısının Demokrat Partili baş müzakerecisi Connecticut Senatörü Chris Murphy, Anayasa Mahkemesi'nin meşru müdafaa amacıyla kamuoyuna açık alanlarda tabanca taşınmasını anayasal olarak kabul ettiği kararını eleştirerek bunun ülke çağında çok ciddi sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. Senatör Murphy, "Anayasa Mahkemesi yanlış karar verdi" dedi.

Murphy'nin Senato'da temsil ettiği Connecticut, 2012 yılında Sandy Hook İlkokulu'na 26 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırının düzenlendiği eyaletti. Murphy, "Anayasa Mahkemesi'nin seçmenlerimizi koruma becerisini seçimle işbaşına gelenlerin elinden alma istekliliği beni derinden kaygılandırıyor. Bunun ülkemizin güvenliği açısından çok ağır sonuçları olur" dedi.

Amerika'da bu yıl şimdiye kadar 20 bin 800'den fazla kişi silahlı şiddet sonucu hayatını kaybetti. Kar amacı gütmeyen araştırma grubu Silahlı Şiddet Arşivi'ne göre bu ölümlere cinayet ve intiharlar dahil.

VOA tarafından geçilen Silah Güvenliği Tasarısı Biden’ın İmzasına Sunuldu haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Silah Güvenliği Tasarısı Biden’ın İmzasına Sunuldu haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Silah Güvenliği Tasarısı Biden’ın İmzasına Sunuldu haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Matem Etkinliklerinde Gündem Aleviler'e Saldırılar

Matem Etkinliklerinde Gündem Alevilere..

Matem Etkinliklerinde Gündem Aleviler'e Saldırılar
“Saldırıya Uğrayan Salman Rüşdi Yaşıyor”

“Saldırıya Uğrayan Salman Rüşdi Yaşıyor”

“Saldırıya Uğrayan Salman Rüşdi Yaşıyor”
Güvenlik Endişeleri Çin'i Taleban'a Yaklaştırıyor

Güvenlik Endişeleri Çin'i Taleban'a Ya..

Güvenlik Endişeleri Çin'i Taleban'a Yaklaştırıyor
“FBI Aramada 11 Grup Gizli Belge Ele Geçirdi”

“FBI Aramada 11 Grup Gizli Belge Ele G..

“FBI Aramada 11 Grup Gizli Belge Ele Geçirdi”
Salman Rüşdi'ye New York’ta Bıçaklı Saldırı

Salman Rüşdi'ye New York’ta Bıçaklı Sa..

Salman Rüşdi'ye New York’ta Bıçaklı Saldırı
Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’yle Bağı Güçlendi mi?

Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’yle Bağı G..

Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’yle Bağı Güçlendi mi?