Sefalet Endeksinde Venezuela Bu Yıl da İlk Sırada

27.04.2021 19:42

John Hopkins Üniversitesi’nden ekonomist Steve H. Hanke’nin her yıl yayınladığı Dünya Sefalet Endeksi raporunda Venezuela ilk sırada yer aldı. Ülkede 2020 enflasyonu…

Sefalet Endeksinde Venezuela Bu Yıl da İlk Sırada

John Hopkins Üniversitesi’nden ekonomist Steve H. Hanke’nin her yıl yayınladığı Dünya Sefalet Endeksi raporunda Venezuela ilk sırada yer aldı. Ülkede 2020 enflasyonu yüzde 3.713, faiz yüzde 37, işsizlik oranı yüzde 50,3 ve ekonomik küçülme yüzde 30,9 olarak hesaplandı.

Dünyanın en zengin petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen yakın tarihin en ağır ekonomik krizlerinden birini yaşayan Venezuela’da yaşanan sosyoekonomik sorunların boyutlarını en net gösteren verilerden biri, ülkedeki her 6 kişiden birinin yurtdışına göç etmek zorunda kalması.

Sefalet endeksi hesabı ülkedeki işsizlik, enflasyon ve banka faiz oranlarının toplamından, kişi başına düşen reel gayrisafi yurtiçi hasıla büyümesi çıkarılarak yapılıyor. İşsizliğin yükselmesi geliri olmayanların sayısının arttığını, enflasyonun yükselmesi yaşamın pahalandığını gösterdiği için endeksin yükselmesi sefaletin arttığını, dolayısıyla ekonomide bozulmanın ortaya çıktığını gösteriyor.

156 ülkede yapılan ve National Review dergisinde yayınlanan araştırmada Venezuela’yı Zimbabve, Sudan, Libya ve Surinam takip etti. Geçen yıl refah seviyesi en yüksek olan ülkeler sırasıyla Guyana, Tayvan, Katar, Japonya ve Çin oldu. Endekste Türkiye ise 21’inci sırada yer aldı.

Raporda Latin Amerika ülkelerinden Arjantin (7), Peru (18), Uruguay (33), Panama (40), Kolombiya (41) ve Kosta Rika (50) sefalet oranı en yüksek elli ülke arasında yer alırken Güney Amerika ülkesi Guyana ve Küba refah oranı en yüksek ülkeler olarak gösterildi.

"Sefalet Endeksi", ABD'de Jimmy Carter'a karşı başkanlığa aday olduğunda bu ifadeyi tekrar tekrar kullanan Ronald Reagan sayesinde 1980 yılında popüler oldu. Reagan, bir televizyon yarışmasına atıfta bulunuyordu. Ancak Carter'ın kendisi de 1976'daki kampanyasında Gerald Ford'a karşı ilk kez bu ifadeyi kullanmıştı.

VOA tarafından geçilen Sefalet Endeksinde Venezuela Bu Yıl da İlk Sırada haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Sefalet Endeksinde Venezuela Bu Yıl da İlk Sırada haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Sefalet Endeksinde Venezuela Bu Yıl da İlk Sırada haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan'dan Putin'e ''Müzakerelere Şans Ver'' Çağrısı

Erdoğan'dan Putin'e ''Müzakerelere Şan..

Erdoğan'dan Putin'e ''Müzakerelere Şans Ver'' Çağrısı
“Rus Halkının Yarısından Fazlası Seferberliğe Tepkili”

“Rus Halkının Yarısından Fazlası Sefer..

“Rus Halkının Yarısından Fazlası Seferberliğe Tepkili”
Çat Barajı'ndaki 'yüzen adalar' karaya oturdu

Çat Barajı'ndaki 'yüzen adalar' karaya..

Çat Barajı'ndaki 'yüzen adalar' karaya oturdu
Antalya'ya gelen turist sayısı 10 milyon 788 bini aştı

Antalyaya gelen turist sayısı 10 milyo..

Antalya'ya gelen turist sayısı 10 milyon 788 bini aştı
Umman'daki Şaat Dağları, mavi ve yeşillikler arasında 'bulutları kucaklıyor'

Umman'daki Şaat Dağları, mavi ve yeşil..

Umman'daki Şaat Dağları, mavi ve yeşillikler arasında 'bulutları kucaklıyor'