Saldırı Silahlarının Yasaklanması Kongre’den Geçer mi?

27.11.2022 19:12

  Amerika’da son günlerde silahlı saldırıların artması saldırı silahlarının yasaklanması tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Ancak bu tür silahların yasaklanması Kongre’de…

Saldırı Silahlarının Yasaklanması Kongre’den Geçer mi?

 

Amerika’da son günlerde silahlı saldırıların artması saldırı silahlarının yasaklanması tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Ancak bu tür silahların yasaklanması Kongre’de kabul edilir mi? Demokrat Senatör Chris Murphy’e göre yanıt ‘hayır’.

Senatör Chris Murphy Senato’da silahların kontrolünün sağlanması için çaba harcayan öncü isimlerden biri.

Murphy, Başkan Biden’ın son günlerdeki saldırılar ardından bu tür silahların yasaklanması gerektiği yönündeki açıklamalarına şüpheyle yaklaştı.

Biden, saldırı silahlarından kurtulmaya çalışacağını söylemişti. Ancak böyle bir tasarının Senato’da kabul edilmesi için 60 senatörün desteğini kazanmasını gerekiyor. Demokrat Parti’nin Senato’da 50 üyesi var ve bu üyelerin tamamının bu yönde oy kullanacakları da şüpheli.

CNN televizyonuna konuşan Murphy, böyle bir yasa tasarısının Senato’da muhtemelen 60 destek bulamayacağını belirtti. Murphy bununla birlikte bu rakama ne kadar yakın desteğin bulunup bulunamayacağına bakılması gerektiği mesajını verdi.

Murphy, 60 rakamının bu yıl içinde bulunamaması halinde gelecek yıl Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’a tasarıyı tekrar gündeme getirmesinin söylenebileceğini ve belki o zaman daha fazla senatörün desteğinin olabileceğini belirtti.

Aralık ayında Georgia eyaletinde yapılacak ikinci tur Senato seçiminde Demokratlar galip gelirse, partinin Senato’daki sandalye sayısı 51’e yükselecek.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde saldırı silahlarının yasaklanmasıyla ilgili yasa tasarısı Temmuz ayında kabul edilmişti. Ancak yasa tasarısı Senato’nun gündemine henüz gelmedi.

Colorado Springs bölgesinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği olayda saldırgan, saldırı silahı kullanmıştı.

Murphy, saldırı silahları yasaklansa bile Amerika’da bu tür saldırıların sihirli bir şekilde bitmeyeceğini vurguluyor. Ama Demokrat senatör bu tür saldırılarda genellikle saldırı silahlarının kullanıldığına da vurgu yapıyor.

VOA tarafından geçilen Saldırı Silahlarının Yasaklanması Kongre’den Geçer mi? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Saldırı Silahlarının Yasaklanması Kongre’den Geçer mi? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Saldırı Silahlarının Yasaklanması Kongre’den Geçer mi? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha ..

Tyre Nichols Davasında Bir Polis Daha Açığa Alındı
Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kola..

Eşcinsel Erkeklerden Kan Bağışına Kolaylaştırma
EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı..

EYT Düzenlemesi Beklentileri Karşıladı mı?
Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı

Venezuelanın Petrol Geliri Yüzde 47 Ar..

Venezuela’nın Petrol Geliri Yüzde 47 Arttı
SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam D..

SPD Nürnberg’den Arif Taşdelen’e Tam Destek
EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı

EYT Yasa Teklifi Tartışma Yarattı