Safranbolu'nun karla kaplı tarihi mekanlarına kuş bakışı

07.02.2022 14:15

  UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde beyaz örtüyle kaplanan tarihi mekanların havadan çekilen görüntüleri farklı görüş imkanı sunuyor. Türk kent kültürünün yaşayan…

Safranbolu'nun karla kaplı tarihi mekanlarına kuş bakışı

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde beyaz örtüyle kaplanan tarihi mekanların havadan çekilen görüntüleri farklı görüş imkanı sunuyor.

Türk kent kültürünün yaşayan en önemli yapı taşlarından Osmanlı dönemi han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin yanı sıra birbirinden güzel konaklara sahip Safranbolu, Türkiye'deki korunması gereken yaklaşık 50 bin kültür ve tabiat varlığının 1125'ini bünyesinde barındırıyor.

"Kültür turizminin başkenti" olarak bilinen ve dünyanın "en iyi korunan ilk 20 kenti" arasında bulunan Safranbolu'daki tarihi yapılar, kentte etkili olan kar yağışının ardından beyaza büründü.

Sultan 1. İbrahim zamanında Safranbolulu Molla Hüseyin Efendi tarafından 1645'te büyük kanyonun üzerine Osmanlı şehir hanlarının klasik plan şemasına göre yapılan ve avlusunda havuz bulunan Cinci Han, beyaz örtüyle seyrine doyumsuz manzara edindi.

Osmanlı padişahlarından 3. Selim döneminde sadrazamlık yapan İzzet Mehmet Paşa'nın 1796 yılında İstanbul'daki Nuruosmaniye Camisi'nin adeta küçük modelini inşa ettirdiği, adını taşıyan cami ile IV. Mehmet zamanında Osmanlı Devleti'nde sadrazamlık yapan Köprülü Mehmet Paşa'nın 1661'de adına yaptırdığı cami, yağan karla ayrı güzelliğe büründü.

1904-1906 yıllarında kale olarak adlandırılan tepeye inşa edilen, 1976'da çıkan yangın sonucunda kullanılamaz hale gelen, 2006'da Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilerek Kent Tarihi Müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Hükümet Konağı, kar yağışının ardından beyaz örtüyle kaplandı.

Osmanlı döneminde ordu için ayakkabı üretmek üzere 361 yıl önce kurulan, esnafın ürettiği kusurlu pabuçların "ibret olsun" diye dama atılmasıyla "pabucu dama atıldı" deyiminin ortaya çıktığı rivayet edilen Yemeniciler Arastası da yerli ve yabancı misafirlere kar manzarasıyla eşsiz güzellikler sunuyor. (AA)

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişlerinden Erişim Engeli Tepkisi

ABD Dışişleri’nden Erişim Engeli Tepkisi
ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor

ABDde Kadın Haklarını Öncelikli Görenl..

ABD’de Kadın Haklarını Öncelikli Görenlerin Sayısı Artıyor
ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sist..

ABD'den Ukrayna'ya Uçaksavar Füze Sistemi
Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesada Bir Apartmanı Vurdu

Rus Füzesi Odesa'da Bir Apartmanı Vurdu
VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında

VOA Türkçe ve DWye RTÜK Engeli Dünya B..

VOA Türkçe ve DW’ye RTÜK Engeli Dünya Basınında