DOLAR

32,8284

0.04%
EURO

35,2784

0.04%
ALTIN(gr)

2.448,34

0,15%
BİST 100

10471.32

0,15%
Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi 

Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi 

ABONE OL
22:09 - 17/05/2024 22:09
Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

31 Mart Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) elde ettiği başarılı sonuçlarla güç kazanan ana muhalefet partisi CHP Lideri Özgür Özel, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mevcut anayasaya uymaması nedeniyle iktidardaki AK Parti ile yeni bir anayasa için görüşmelere başlamaya “çok uzak” olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Kasım ayında CHP genel başkanlığına seçilen Özgür Özel, Reuters’a verdiği söyleşide hükümeti, yükselen enflasyon oranının gerisinde kalmaya devam eden asgari ücreti bir kez daha artırma çağrısında bulundu.

Türkiye’nin anayasasının yeniden yazılıp yazılmayacağı ve nasıl yazılacağı konusu, Erdoğan ve AK Parti’nin bunun bir öncelik olduğunu söylemesinin ardından bu yıl iç siyasete ilişkin tartışmalara yön verebilir. Uzmanlar, yeni bir anayasanın Erdoğan’ın iktidarını mevcut görev süresinin sona ereceği 2028’in ötesine uzatabileceğini söylüyor.

CHP’nin Ankara’daki Genel Merkezi’nde konuşan 49 yaşındaki Özel, iktidar partisinin anayasayı çok kez ihlal ettiğini, bu nedenle yeni bir anayasayı tartışmanın zaman kaybı olacağını söyledi.

Özel, iktidar partisinin mevcut anayasaya uyması durumunda yeni bir anayasa tartışmaya yaklaşabileceklerini, ancak şu anda o noktadan uzak olduklarını kaydetti.

CHP Lideri Özel’in bu sözleri, laik-merkezci CHP’nin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde büyük şehirlerin çoğunu kazanmasının ve AK Parti’nin Anadolu’daki kalelerinde büyük kazanımlar elde ederek muhafazakâr iktidar partisinin oy oranını yirmi yılı aşkın süre sonra ilk kez geçmesinin ardına rastladı.

Buna yanıt olarak Erdoğan hataları düzeltme sözü vermiş ve “daha yumuşak” bir siyaset çağrısında bulunmuştu. Özel’in bu ay Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşme, Erdoğan’ın yaklaşık sekiz yıl sonra bir CHP lideriyle yaptığı ilk görüşme olmuştu.

“Siyasi tutuklular”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, siyasi kutuplaşmayı sonlandırmak için yerel seçimlerden sonra Erdoğan’la görüşmek istediğini söylemişti.

Osman Kavala’nın tutukluluğuna atıfta bulunan Özel, Türkiye’nin normalleşmesi için öncelikle kendi iç hukuku çerçevesinde siyasi tutuklular meselesini çözmesi gerektiğini kaydetti.

Hükümetin tasarruf planına eleştiri

Özgür Özel, hükümetin enflasyonu kontrol altına alma çabalarına ilişkin soruya, hükümetin maliyetleri azaltma planından elde edilecek tasarrufun “kozmetik” ve “verimsiz” olacağını söyledi.

Özel planın 100 milyar lira tasarruf hedeflediğini; ancak Merkez Bankası’nın sadece geçen yılki zararının 800 milyar lira olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz bu hafta Reuters’a verdiği mülakatta tasarrufun 100 milyar liradan çok daha fazla olacağını söylemişti.

Türkiye’de enflasyon geçen ay yüzde 70’e ulaştı. Bu, Arjantin hariç gelişmekte olan piyasalar arasındaki en yüksek enflasyon oranı. Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 75 civarında zirve yapması, daha sonra yılsonuna kadar yüzde 40’a düşmesi bekleniyor.

Özel, hükümetin asgari ücreti sabit tutma taahhüdünü yüksek enflasyon göz önüne alındığında yetersiz bulduğunu ve asgari ücretin yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye-İsrail ilişkileri ve Gazze

Türkiye’nin bu ay Gazze’ye yönelik bombardımanı nedeniyle İsrail ile ticareti durdurma kararı sorulduğunda Özel, hükümetin çok yavaş hareket ettiğini söyledi.

Özgür Özel, her zaman İsrail ile Türkiye arasında iyi ilişkilerden yana olduğunu; ancak İsrail’in dostlarının Gazze’deki katliamlara karşı güçlü bir duruş sergilemesi gerektiğini vurguladı.

VOA tarafından geçilen Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi  haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi  haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Reuters’a konuşan CHP Lideri Özgür Özel yeni anayasa görüşmelerine soğuk baktığının mesajını verdi  haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.