Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi?

22.09.2022 20:29

  ABD Merkez Bankası’nın beklenen faiz artışı kararını VOA Türkçe’ye değerlendiren makro ekonomi uzmanı Altan Ergun, FED Başkanı Jerome Powell’ın verdiği bazı…

Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi?

 

ABD Merkez Bankası’nın beklenen faiz artışı kararını VOA Türkçe’ye değerlendiren makro ekonomi uzmanı Altan Ergun, FED Başkanı Jerome Powell’ın verdiği bazı mesajların, beklentilerin dışında olduğunu söyledi.

Ergun, piyasaların 2023 yılında faizlerin düşürülmesi yönünde fiyatlandırmalar yaptığını bu nedenle Powell'ın beklentileri değiştirdiğini belirtti.

Powell’ın mesajlarına bakıldığında 2023’te de faiz arttırımlarının devam edeceğini yönündeki sinyallere dikkat çeken Ergun, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz rakamlarından geri adım atmayacağını, kısa vadede 2022’nin dördüncü ve 2023’ün ilk çeyreğinde makro verilerin negatif yönde olmasını beklediklerini kaydetti.

Jerome Powell’ın yüksek faizde daha uzun süre kalmak istediği değerlendirmesi yapan Ergun, enflasyonun yapısal olarak düştüğünün görülmek istendiğini, ekonomide ciddi bir yavaşlama olduğunu ve bunun şiddetini görmek için gelecek 3-4 aya bakılacağını belirtti.

1970’lerden beri en kısa sürede en fazla faiz artışının yapıldığını hatırlatan Altan Ergun, bu süreçte işsizliğin artmasına kesin gözüyle baktıklarını söyledi.

Ergun, ABD’de son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaşan mortgage (konut kredisi) faizlerinin son yedi aydır ev satışlarının düşmesine neden olduğunu, ev fiyatlarında yüzde 60 ile 70’lere varan düşüşler beklediğini kaydetti.

Peki bu ekonomik iklimde yatırımcılar kendilerini nasıl koruyabilir? Dahası Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde FED’in faiz kararından yatırımcılar hangi adımlarla kendilerini koruyabilir?

Ergun’a göre dolarda kalmak birçok yatırımcının tercihi olacak. Ergun bunun nedenini, Avrupa’nın krize girmesi ve İngiltere ekonomisini sübvanse edebilmek için ciddi paralar harcaması sonucu doların güçlü kalmasına kesin gözüyle bakılmasıyla açıkladı.

Ergun bu nedenle de yatırımcıların dolarda kalarak doğru bir pozisyon alacaklarını düşündüğünü söyledi; altının da bu zaman diliminde iyi bir yatırım olacağını belirtti.

VOA tarafından geçilen Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Powell’ın Açıklamaları Beklentileri Neden Değiştirdi? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi Arttırmanın Zamanı Değil” Mesajı

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi A..

ABD'den Atina ve Ankara'ya “Gerilimi Arttırmanın Zamanı Değil” Mesajı
BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı ..

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Şincan'ı Tartışma Talebi
İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Pro..

İran Başkonsolosluğu Önünde İkinci Protesto
Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis ..

Mersin’de Polisevine Saldırı: 2 Polis Yaralı  
İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batıy..

İran Protestolarla İlgili ABD ve Batı’yı Suçluyor
Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe ören yeri statüsüne alındı

Karahantepe, ören yeri statüsüne alındı