Piyanist Evgeny Grinko, “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı yeniden yorumladı

Piyanist Evgeny Grinko, “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı yeniden yorumladı

ABONE OL
00:54 - 18/05/2024 00:54
Piyanist Evgeny Grinko, “Uzun İnce Bir Yoldayım”ı yeniden yorumladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rus piyanist Evgeny Grinko’nun Türk hayranlarına özel yorumladığı Aşık Veysel’in unutulmaz eserlerinden “Uzun İnce Bir Yoldayım” dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Sanatçı tarafından düzenlenen ve kaydedilen eserin piyano versiyonu, 3 şarkılık “Outtakes 2” albümünün ilk parçası olarak yayınlandı.

Başarılı sanatçı, Aşık Veysel’in eserini neden seçtiğini, Türk müzikseverlerin kendisine olan ilgisini ve gelecek projelerini AA muhabirine anlattı.

Türk halkını çok sevdiğini ve gösterilen ilgiden çok memnun olduğunu belirten Grinko, “Türk halkının çok güzel bir müzik zevki var.” ifadesini kullandı.

Evgeny Grinko, Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” eserinin çok güzel bir melodiye sahip olduğunun altını çizerek, “Bu eserin üzerinde çalışırken birçok versiyonunu dinledim. Senfonik ve rock versiyonları da dinledim. Bu müziği en güzel biçimde aktarmaya çalıştım. Geleneksel halk müziği her zaman çok önemlidir. Halkların köklerini ve yaklaşımlarını anlayabilmek için bu müziklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Türk müzikseverler konserlerimde rock müzik dinler gibi kendinden geçiyor”

Eserin sözlerinin hayatı çok sade ama etkileyici bir dille anlattığına dikkati çeken Grinko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayatın kendisinden ilham alan bir sanatçıyım. Etrafımızda bir sürü olay yaşanıyor. Türkiye’de 158 konser verdim. 3 misli konser vermek isterdim. Türk müzikseverler konserlerimde rock müzik dinler gibi kendinden geçiyor, bağırıyor. Ben çok mutlu oluyorum. Konserlerimdeki değişken ritm seyircilerin sıkılmamasını sağlıyor. Outtakes 2 albümümde önceki albüme hüzünlü bularak dahil etmediğim ‘Küçük Farenin İzleri’ isimli eser de olacak.”

Sanatçı, Türk mutfağını çok sevdiğine de değinerek, sevdiği yemekler arasında mercimek ve ezogelin çorbaları ile menemen, Urfa kebabı, baklava, künefe ve katmerin olduğunu söyledi.

Türkiye’de Edirne’den Van’a, Hatay’dan Trabzon’a kadar birçok şehri ziyaret eden sanatçı, “Her şehrin kendi özelliği var. Adana’ya kışın gitmeyi severim. Çünkü her zaman sıcak bir yer. Karadeniz’de yunusları seyretmeyi severim. Her şehrin kendi güzelliği var.” şeklinde konuştu.

Grinko, bestelerinin sosyal medya paylaşımlarında ve kısa filmlerin müziklerinde kullanılmasının hoşuna gittiğini aktararak, Hindistan’da aile içi şiddete karşı hazırlanan eğitici bir filmde müziğinin kullanılmasından çok etkilendiğini de sözlerine ekledi.

Albümün yayınlanmasının ardından 27 Haziran’da Berlin, 30 Haziran’da ise Bakü’de konser vereceğine değinen Grinko, “Türkiye’de konser vermeyi de çok istiyorum. Menajerimden haber bekliyorum. Bu kompozisyona Türk müzikseverlerin nasıl bir reaksiyon göstereceğini çok merak ediyorum. Türk müzikseverleri konserlerime bekliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Eser hakkında

Daha önceden yayınladığı “Outtakes” albümünde İran şarkısı “Jane Maryam”ı dahil eden sanatçı, bu kez Türkiye’den Aşık Veysel’in eserini yorumladı.

Tüm dijital platformlardan dinlenebilecek esere, Evgeny Grinko’nun kamyon kasasında piyona çaldığı sahnelerin de olduğu bir klip çekildi.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.