Pentagon: “NATO Müttefiklerimizle Omuz Omuzayız”

28.01.2022 22:21

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Pentagon’da düzenledikleri basın toplantısında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e geri adım…

Pentagon: “NATO Müttefiklerimizle Omuz Omuzayız”

 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Pentagon’da düzenledikleri basın toplantısında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e geri adım atma çağrısında bulundu, “NATO müttefikleriyle omuz omuzayız” mesajını verdi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Ukrayna’ya karşı harekete geçme konusunda askeri kabiliyete sahip olduğunu, ABD’nin ilave silah sağlamak dahil olmak üzere Ukrayna’nın kendisini savunmasına destek verme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Bakan Austin Ukrayna sınırındaki durumun sık sık değiştiğini, Pentagon olarak Başkan Biden’a seçenek sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

“Çatışma kaçınılmaz değil”

Bakan Austin çatışmanın kaçınılmaz olmadığını söyledi, ABD Savunma Bakanlığı’nın diplomatik çabaları desteklemeye devam edeceğini belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de Ukrayna’nın bağımsız olma hakkı olduğunu vurguladı, Rusya’ya geri adım atma çağrısında bulundu.

Süreçte başarının diplomasiyle sağlanabileceğini belirten Orgeneral Milley silahlı güç kullanımının son çare olması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınlarında bulunan birimler arasında kara, hava ve deniz kuvvetleri dışında siber savaş, lojistik kabiliyet gibi unsurların da olduğuna dikkat çeken Orgeneral Milley, savaş çıkması halinde sivil nüfusun çok etkileneceğini belirtti.

“Diplomasi için hala imkan var”

Ukrayna’nın Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılından bu yana muharip kabiliyetinin arttığını söyleyen Orgeneral Milley, “Rusya işgal etmeyi seçerse, bu bedelsiz kalmayacak” dedi.

ABD’nin Ukrayna’da kalıcı bir üssü olmadığını belirten Genelkurmay Başkanı Milley, ABD’nin rolünün sınırlı olduğunu ancak Ukrayna’ya askeri destek sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, diplomasi için hala alan olduğunu da sözlerine ekledi.

"Bu boyutta bir şey görmek için Soğuk Savaş günlerine gitmek gerekir"

Rusya'nın bu seferki eylemlerinin önceki gerilimlerden farklı olduğunu belirten ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, "Yakın zamanda daha önce gördüğümüz asker yığma faaliyetlerinden daha kapsamlı. Sanırım bu boyutta bir şey görmek için Soğuk Savaş günlerine kadar gitmeniz gerekir" dedi.

NATO’yu kuran Kuzey Atlantik Antlaşması’nın “Bir müttefike yapılan saldırı ittifaka yapılmış sayılır” maddesini anımsatan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley, ABD’nin NATO müttefikleriyle omuz omuza olduğunu vurguladı, “bu kapsamda yükümlülüklerimizi yerine getirmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

ABD'den BM Güvenlik Konseyi toplantısı çağrısı

Amerika Ukrayna konusunda Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı yapması çağrısında bulundu.

ABD'nin BM daimi temsilcisi Linda Thomas Greenfield konuya ilişkin Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Ukrayna sınırında 100 bin Rus askeri konuşlanmış durumda ve Rusya Ukrayna'ya yönelik istikrarsızlaştırmayı amaçlayan başka eylemlerde de bulunuyor. Bu durum uluslararası barış ve güvenliğe ve BM Sözleşmesi'ne açık bir tehdit" ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri olan Rusya'nın alınabilecek herhangi bir kararla ilgili veto hakkı bulunuyor.

VOA tarafından geçilen Pentagon: “NATO Müttefiklerimizle Omuz Omuzayız” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Pentagon: “NATO Müttefiklerimizle Omuz Omuzayız” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Pentagon: “NATO Müttefiklerimizle Omuz Omuzayız” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Kozmetik ve turizmde helal akreditasyon dönemi başlıyor

Kozmetik ve turizmde helal akreditasyo..

Kozmetik ve turizmde helal akreditasyon dönemi başlıyor
Almanya´nın TV yıldızı ailecek yaptığı Antalya tatilini canlı olarak televizyonda gösterecek

Almanyanın TV yıldızı ailecek yaptığı ..

Almanya´nın TV yıldızı ailecek yaptığı Antalya tatilini canlı olarak televizyonda gösterecek
Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısı 2 milyonu aştı

Antalyaya hava yoluyla gelen turist sa..

Antalya'ya hava yoluyla gelen turist sayısı 2 milyonu aştı
Yenilenen Bodrum Kalesi'ni yılın ilk 5 ayında 50 binden fazla kişi ziyaret etti

Yenilenen Bodrum Kalesini yılın ilk 5 ..

Yenilenen Bodrum Kalesi'ni yılın ilk 5 ayında 50 binden fazla kişi ziyaret etti
Laodikya Antik Tiyatrosu, 1690 yıllık hasretin ardından izleyicilerle buluştu

Laodikya Antik Tiyatrosu 1690 yıllık h..

Laodikya Antik Tiyatrosu, 1690 yıllık hasretin ardından izleyicilerle buluştu
Mısır’da yüzlerce yıldır gizemini koruyan Giza piramitleri ilgi odağı olmayı sürdürüyor

Mısırda yüzlerce yıldır gizemini koruy..

Mısır’da yüzlerce yıldır gizemini koruyan Giza piramitleri ilgi odağı olmayı sürdürüyor