Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi

Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi

ABONE OL
14:44 - 15/05/2024 14:44
Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Gezi davası hükümlüsü Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebini oybirliğiyle reddetti.

Kavala’nın avukatı Hilal Zengin, müvekkilinin yeniden yargılanması için 30 Nisan’da mahkemeye başvurmuştu.

Zengin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede, “Ceza Muhakemesi Kanunu’na (CMK) göre, müvekkili için mahkûmiyet kararı verildiği ilk yargılamada görev yapan hakimin, yargılanmanın yenilenmesi davasında görev alamayacağı” hükmüne göre “yargılanmanın yenilenmesi talebinin değerlendirilmesi ve incelenmesi aşamasında görev alamayacağını” belirtmişti.

9 Mayıs’ta mahkeme heyeti değişti

Avukat Zengin’in talebini değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Mayıs’ta, Kavala’ya mahkûmiyet kararı veren 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin değişmesine ve değerlendirmenin, 24. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şenol Kartal (başkan) ve üye hakimler Mücahit Kemal Yamak ve Enes Budak’tan oluşan heyet tarafından yapılmasına karar vermişti.

13. Ağır Ceza Mahkemesi, bu isimlerden oluşan yeni heyet tarafından yapılan değerlendirmede, Osman Kavala’nın yeniden yargılanma talebini reddetti.

Heyet, red karar gerekçesinde “Mahkeme tarafından verilen hüküm kararının kesinleştiğini, yeni kanıtlar öne sürülüp, talep mevcut diğer belgelerle birlikte değerlendirildiğinde hükümlü lehine yeni bir durum oluşturmayacağını ve CMK 311. maddesindeki yargılamanın yenilenmesi sebeplerinin oluşmadığına kanaat getirdiğini” belirtti.

Anadolu Kültür Derneği’nin kurucusu ve iş insanı Osman Kavala, daha önce iki kez “beraat” kararı verilen Gezi davasının üçüncü kez görülmesi sonucunda, 25 Nisan 2022’de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Aynı tarihte davanın diğer sanıkları Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ile Yiğit Ali Ekmekçi’nin de 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmalarına ve tutuklanmalarına karar verilmişti.

VOA tarafından geçilen Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Osman Kavala’nın “yargılanmanın yenilenmesi” talebi reddedildi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.