OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı

OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı

ABONE OL
00:34 - 15/05/2024 00:34
OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

OpenAI’nin üretken yapay zeka modelinde yaptığı son güncelleme, sözlü tepkilerinde insan tempo ve ritmini taklit edebiliyor ve hatta insanların ruh hallerini tespit etmeye çalışabiliyor.

OpenAI, yeni yapay zeka modelinin önceki versiyonlardan daha hızlı çalıştığını ve metin, ses ve video üzerinde gerçek zamanlı olarak mantık yürütebildiğini söylüyor.

“Omni”nin (her şey) kısaltması olan GPT-4o, OpenAI’nin popüler ChatGPT sohbet robotuna destek verecek. Şirket, GPT-4o’nun önümüzdeki haftalarda ücretsiz sürümü kullananlar dahil kullanıcılara sunulacağını duyurdu. OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, sosyal medya sitesi X’te yeni modelin sürümüyle ilgili olarak “her” (İngilizce’de dişi üçüncü tekil şahıslar için kullanılan zamir) kelimesini paylaştı. Paylaşım, yönetmen Spike Jonze’un, ana karakterin yapay zeka işletim sistemine aşık olmasını anlattığı 2013 yılı yapımı “Her” filmine yapılan bir gönderme. Filmde yapay zeka sistemini Scarlett Johansson seslendirmişti.

OpenAI’ın Teknoloji Başkanı Mira Murati ve diğer yöneticilerin yaptığı sunum sırasında, yapay zeka robotu gerçek zamanlı olarak insanlarla sohbet etti ve istendiğinde sesine duygusal öğeler ekledi. Ayrıca basit bir matematik denklemini çözmek için gereken adımları, doğrudan yanıtı söylemeden aktardı ve bir bilgisayar ekranında daha karmaşık bir yazılım kodlama probleminin çözümüne yardımcı oldu.

GPT-4o ayrıca bir kişinin yüzünün ‘selfie’ videosuna bakarak duygusal durumunu tahmin etmeye çalıştı ve farklı dilleri konuşan insanların sohbet etmesine yardımcı olabileceğini göstermek için İngilizce ve İtalyanca tercüme yaptı.

Bilgi teknolojisi sektöründeki şirketlere araştırma ve danışmanlık hizmetleri sağlayan Gartner firmasından Chirag Dekate, 30 dakikalık tanıtımın, OpenAI’nin daha büyük rakiplerine yetişmeye çalıştığı izlenimini verdiğini söyledi.

Dekate, “OpenAI’ın tanıttığı demoların ve becerilerin çoğu tanıdık geldi çünkü bunların gelişmiş versiyonlarının Google tarafından Gemini 1.5 pro lansmanında sergilendiğini görmüştük” dedi.

Open AI’ın geçen yıl ChatGPT ve GPT3 ile ilk hamle avantajına sahip olduğunu kaydeden Dekate, emsalleriyle, özellikle de Google ile karşılaştırıldığında OpenAI’ın becerilerinde bazı boşlukların ortaya çıktığının görüldüğünün altını çizdi.

VOA tarafından geçilen OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan OpenAI, sohbet robotu ChatGPT’nin yeni yapay zeka modeli GPTo’yu tanıttı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.