Nürnberg Başkonsolosu Cebeci: Irkçılık bir zehirdir

Nürnberg Başkonsolosu Cebeci: Irkçılık bir zehirdir

ABONE OL
14:14 - 09/06/2024 14:14
Nürnberg Başkonsolosu Cebeci: Irkçılık bir zehirdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

9 Haziran 2005’te ırkçı terör örgütü NSU tarafından Almanya’nın Nürnberg kentinde katledilen dönerci İsmail Yaşar, olay yerinde, Nürnberg Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Törene Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Fatma Taşan Cebeci, Din Hizmetleri Ataşe vekili Weissenburg Din Görevlisi Bülent Şahin, Türk Federasyon Teşkilat Başkanı Haşim Yılmaz, UID’den Salim Elcivan, Saadet Bölge Başkanı Yardımcısı Musa Tamer, SPD Nordost Bölge Başkanı Abdururahman Gümrükcü, Belediye Meclis Üyesi Lamia YİYİT, ADD Başkanı Süleyman Akgün, SPD Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen ile çok sayıda Türk sivil kuruluş temsilcileri katıldı.

SAYGI DURUŞU YAPILDI

Tören, Saygı duruşu ile başladı duadan sonra Başkonsolos Fatma Cebeci Bir konuşma yaptı. Cebeci şunları söyledi:


„Nürnberg’deki Türk dernek ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli başkan ve yöneticileri, Kıymetli basın mensupları, Sevgili vatandaşlarımız, Merhum İsmail Yaşar’ın acılı yakınları, 9 Haziran 2005 tarihinde şu an bulunduğumuz noktada NSU mensubu aşırı sağcı teröristler tarafından hunharca katledilen vatandaşımız İsmail Yaşar’ın ölümünün 19. Yıldönümünde merhumu anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Başta İsmail Yaşar’ın oğlu Kerem Yaşar ve kızı Deniz Nur-Aktaş olmak üzere, merhumun ailesine, sevenlerine ve tüm vatandaşlarımıza bir kez daha başsağlığı dilerim.

Vatandaşlarımız, 1980’li yılların ortalarından itibaren ırkçı, faşist saldırıların hedefi olmaya başlamış, bu süreç 2000’li yıllarda da hız kesmeden devam etmiştir.

NSU’nun 2000’li yıllarda işlediği seri cinayetlerin üçü Nürnberg ve çevresinde meydana gelmiştir. (9 Eylül 2000: Enver Şimşek, 13 Haziran 2021: Abdurrahim Özüdoğru, 9 Haziran 2005: İsmail Yaşar) İsmail Yaşar da, bu vahşi terörün hedef aldığı vatandaşlarımızdan biri olmuştur ne yazık ki.

Alman üst yönetiminin de haklı olarak vurguladığı gibi, ırkçılık bir zehirdir. Bu zehrin toplumun bünyesinden atılması ise ancak ve ancak hep beraber, sürekli ve kararlılıkla çaba gösterilmesi ve ırkçılık, yabancı düşmanlığı, aşırı sağcı ve şiddet yanlısı örgüt ve insanlığı hedef alan bu hastalıklı düşüncelerle birlikte, taviz vermeden mücadele edilmesi ile mümkündür.
Irkçılığı ve yabancı düşmanlığını yaratan, sürekli besleyen siyasi ve sosyal iklimi köklü biçimde değiştirmemiz gerekmektedir.

Almanya’da yaşayan ve bu ülkeye katkı sunan insanlarımızın, “ötekileştirilmeyip” Almanya’nın asli unsurları olduğunun içselleştirilmesi ve toplumda hak ettikleri yerin verilmesi de ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi habis düşünce ve ideolojilerle mücadelenin en kilit anahtarlarından olacaktır.

Bu düşüncelerimizi ve duygularımızı pekiştiren, ayrıca ‘zehirli iklimleri’ sorgulayan Alman hükümeti ve Alman toplumunun sayesinde, Almanya’ya daha birleştirici ve kapsayıcı bir atmosferin hakim olacağını ümit ediyoruz.

Bu noktada, merhumun anısına meydana İsmail Yaşar Platz adının verilmesini ve 2 Haziran 2022 tarihinde Nürnberg Büyükşehir Belediyesi tarafından bir anıt dikilmesini anlamlı ve önemli buluyoruz.

Gerekli duyarlılığı gösteren siz değerli vatandaşlarımıza ve bizleri böylesine zor günlerde yalnız bırakmayan Alman dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygularla, hepinizi sevgiyle selamlıyor, merhum İsmail Yaşar’ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.“

 

Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.