NSU kurbanı İsmail Yaşar, öldürüldüğü yerde anıldı

NSU kurbanı İsmail Yaşar, öldürüldüğü yerde anıldı

ABONE OL
00:42 - 10/06/2020 00:42
NSU kurbanı İsmail Yaşar, öldürüldüğü yerde anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

9 Haziran 2005’te Almanya’da aşırı sağcı terör örgütü NSU tarafından katledilen Dönerci İsmail Yaşar, Nürnberg Başkonsolosluğu’nun düzenlediği törenle olay yerinde anıldı. Nürnberg Başkonsolosluğu’nun düzenlediği anma törenine Din Hizmetleri  Aslan, CHP Kuzey Bavyera Birlik Başkanı Rıfat Çolak, UID Nürnberg Başkanı Salim Elcivan, Bölge Teşkilatlanma Başkanı Orhan Orhan, TIN (TürkischeInitiative Nürnberg) Sözcüsü İsmail Akpınar, Medina Derneği Sözcüsü Ali Nihat Koç, YTB Başkanı Bülent Bayraktar ile birlikte konsolosluk mensupları ve vatandaşlar katıldı. Tören esnasında pandemi nedeniyle sosyal mesafeye uyuldu.

UNUTTURMAYACAĞIZ

İsmail Yaşar’ın o dönem dönerci dükkanının bulunduğu Gleisshammer semtinde bulunan Schrarrer sokağında yağmur altında yapılan tören ,1 dakikalık saygı duruşu ile başladı Daha sonra Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz bir konuşma yaparak şunları söyledi:

CİNAYETLERİN ÜÇÜ NÜRNBERG’DE İŞLENDİ

Nürnberg’deki Türk dernek ve sivil toplum kuruluşlarımızın değerli başkan ve yöneticileri, Kıymetli basın mensupları, Sevgili vatandaşlarımız, Merhum İsmail Yaşar’ın acılı yakınları,

9 Haziran 2005 tarihinde şu an bulunduğumuz noktada NSU mensubu aşırı sağcı teröristler tarafından hunharca katledilen vatandaşımız İsmail Yaşar’ın ölümünün 15. yıldönümünde merhumu anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi, NSU’nun 2000-2007 yılları arasında işlediği seri cinayetlerin üçü Nürnberg ve çevresinde meydana gelmiştir.

ALMAN DEVLETİ DAVET ETTİ

1960’lı yılların başlarından itibaren bizatihi Alman devletinin daveti ve teşvikiyle bu ülkeye gelen ve Alman ekonomisine katkı yapmaya başlayan vatandaşlarımız, 1980’li yılların ortalarından itibaren ırkçı, faşist saldırıların hedefi olmaya başlamış ve bu süreç 2000’li yıllarda da hiç hız kesmeden devam ederek, en son Hanau’daki saldırı ile içinde bulunduğumuz yıla da damgasını vurmuştur.

MEDENİYETİN BEŞİĞİ

Bir başka deyişle, Avrupa’da medeniyetin beşiği olarak nitelendirilen bir refah ülkesinde bir yandan hayatlarını kazanmak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak, diğer yandan da Almanlarla kader birliği etmeyi kendilerine amaç edinmiş vatandaşlarımız neredeyse yarım asırdır, çağ dışı bir düşünceye sahip aşırı sağcı Neo Naziler tarafından katledilmektedirler.

İşte İsmail Yaşar da, bu vahşi ve kör terörün hedef aldığı masum vatandaşlarımızdan biri olmuştur ne yazık ki.

Alman Şansölyesi Sayın Angela Merkel’in de haklı olarak vurguladığı gibi, ırkçılık bir zehirdir. Bu zehrin kangren olmadan toplumun bünyesinden atılması ise topyekün ve sürekli bir çaba gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Sadece, her cinayetten sonra faillerin yakalanmasına yönelik çabalar ve hayatını kaybedenlere taziyede bulunulması sorunu ortadan kaldırmamaktadır. Irkçılığı ve yabancı düşmanlığını yaratan ve sürekli besleyen siyasi ve sosyal iklimi köklü biçimde değiştirmedikçe, bu saldırıların da sonunun gelmesi hayalden ibarettir.

BİRLEŞTİRİCİ OLMAK GEREK

Bu noktada, başta Alman hükümeti ve Alman toplumunun ırkçılığa karşı olduğuna inandığımız büyük çoğunluğunun bu iklimi sorgulamasını ve yeni bir birleştirici, kapsayıcı atmosferin Almanya’ya hâkim olması için gayretlerini yoğunlaştırmasını ümit ediyoruz.

Yarım asrı aşkın zamandan bu yana bu ülkede yaşayan Türklerin artık göçmen değil, Almanya’nın asli unsuru olduklarının ve öteki olarak nitelendirilmeyi hak etmediklerinin Alman dostlarımız tarafından idrak edilmesi ve içselleştirilmesinin zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir.

Bu duygularla, hepinizi sevgiyle selamlıyor, merhum İsmail Yaşar kardeşimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Bu zor zamanlarda, buraya kadar geldiğiniz için bütün vatandaşlarımıza şükran duygularımı iletiyorum

DUA EDİLDİ

Konuşmanın ardından Nürnberg Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay dua etti ve NSU kurbanları için Fatiha okundu.

İsmail Yaşar

ÖGRENCİLERİN GÖNLÜNÜ KAZANMIŞTI

İsmail Yaşar, dönerci dükkanının karşısında bulunan okul öğrencileri tarafından çok sevilen biriydi. Yaşar, parası olmayan öğrencilere çoğu zaman bedava döner vererek hem onların hem de semt sakinlerinin gönlünü kazanmıştı.

ha-ber.com/Taner TÜZÜN / NÜRNBERG

 

 

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.