NSU kurbanı Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşayacak

NSU kurbanı Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşayacak

ABONE OL
21:49 - 19/09/2020 21:49
NSU kurbanı Enver Şimşek’in adı Jena’da yaşayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best
ha-ber.com/Taner TÜZÜN / JENA

Almanya’nın Türingen Eyaletinde bulunan Jena’ şehrinde Winzerla semtindeki Tramvay durağı ile Süpermarket arasındaki alana törenle, NSU kurbanı Enver Şimşek’in adı verildi.

ENVER ŞİMŞEK’İN OĞLU VE KIZI NAZIR BULUNDU

Yapılan törende, Türkiye Cumhuriyeti Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Enver Şimşek’in oğlu Abdülkerim Şimşek ve eşi, Enver Şimşek’in kızı Semiya Şimşek, Türingen Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow, Belediye Başkanı Thomas Nitzsche ile çok sayıda Alman ve Türk hazır bulundu.

ENVER ŞİMŞEK’İN ŞEREFLİ ANISINI TEMSİL EDİYOR

Müzik programı ile başlayan tören ’de birer konuşma yapan, Başbakan Boda ile Belediye başkanı Nitzsche, Enver Şimşek’in adının verildiği meydanın, Enver Şimşek’in şerefli anısını temsil ettiğini vurguladılar. Başbakan ve Belediye başkanı Türingen ve Jena, özel sorumluluklarını kabul ediyor şeklinde konuşarak, köken, din, ten rengi Türingen’de rol oynamalıdır dediler.

ENVER ŞİMŞEK’İN JENA’DA KALICI YERİ VAR

Konuşmacı, başbakan ve belediye başkanı, Enver Şimşek’in Jena’da kalıcı yeri olduğunu vurgulayarak, kurbanlara, Jena şehir merkezinde kalıcı bir ye sağlamak bizim vazifemizdir diye konuştular.

BAŞKONSOLOS SERDA DENİZ:  ENVER ŞİMŞEK’İ ANDIK

Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’de, Enver Şimşek’i, Nürnberg’de, ölümünün 20’ inci yılında andıklarını belirterek şunları söyledi:

“  NSU kurbanı kardeşimiz ve vatandaşımız Enver Şimşek, 9 Eylül 2000 tarihinde Nürnberg’de çiçek satarken aracının içinde hunharca katledilmiştir. Bu cinayet ancak 11 yıl sonra NSU adı verilen aşırı sağcı bir terör örgütünün cinayetler serisinin ilk katliamı olarak kayıtlara geçmiştir.

Geçtiğimiz hafta 9 Eylül günü Enver Şimşek’i, ölümünün 20. yıldönümünde Nürnberg’de Belediye Başkanı Sayın Marcus König ile birlikte yad ettik.

Kuzey Bavyera ile birlikte görev bölgemi teşkil eden Thüringen Eyaleti’nde NSU kurbanı vatandaşımızın isminin bir meydana verilmesinin, aşırı sağ ve yabancı düşmanlığına karşı kararlı ve güçlü bir mesaj teşkil ettiğini düşünüyoruz.

Aynı zamanda, bu kararın, bizatihi merhumun isminin verildiği meydanın bulunduğu semtin halkının isteğiyle alınmış olmasını da çok anlamlı ve değerli bulduğumuzu özellikle ifade etmek isterim.

Ne Jena ne de Thüringen Eyaleti, vahşi bir ırkçı terör örgütü ile özdeşleştirilmeyi hak etmektedirler. Bugün açılışını yapmakta olduğumuz “Enver Şimşek Meydanı” da bunun açık göstergesidir.

Bu vesileyle, başta Jena kentinin değerli sakinleri olmak üzere, bu anlamlı fikrin ortaya atılmasında ve bilahare hayata geçirilmesinde emeği geçen Thüringen Eyaleti’ndeki resmi ve özel bütün kurum ve yetkililere teşekkür ediyoruz.

Bilindiği üzere, NSU terör örgütü tarafından 2000-2007 yılları arasında öldürülen on kişiden sekizi Türk olup, bu cinayetlerin üçü Nürnberg metropol bölgesinde işlenmiştir.

NSU cinayetlerinde katledilen on kurbanın dokuzu sadece ve sadece Türk oldukları ya da Türk’e benzedikleri için öldürülmüşlerdir.

1960’lı yılların başlarından itibaren bizatihi Alman devletinin daveti ve teşvikiyle bu ülkeye gelen ve Alman ekonomisine katkı yapmaya başlayan vatandaşlarımız, 1980’li yılların ortalarından itibaren ırkçı, faşist saldırıların hedefi olmaya başlamış ve bu süreç 2000’li yıllarda hiç hız kesmeden devam ederek, en son Hanau’daki saldırı ile içinde bulunduğumuz yıla da damgasını vurmuştur.

Bir başka deyişle, Avrupa’da medeniyetin beşiği olarak nitelendirilen bir refah ülkesinde bir yandan hayatlarını kazanmak ve çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak, diğer yandan da Almanlarla kader birliği etmeyi kendilerine amaç edinmiş vatandaşlarımız neredeyse yarım asırdır aşırı sağcı Neo Naziler tarafından katledilmektedirler.

Alman Şansölyesi Sayın Merkel’in de haklı olarak vurguladığı gibi, ırkçılık bir zehirdir. Bu zehrin kangren olmadan toplumun bünyesinden atılması ise, topyekün ve sürekli bir çaba gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Sadece, her cinayetten sonra faillerin yakalanmasına yönelik çabalar ve hayatını kaybedenlere taziyede bulunulması sorunu ortadan kaldırmamaktadır. Irkçılığı ve yabancı düşmanlığını yaratan ve besleyen iklimi köklü biçimde değiştirmedikçe, bu saldırıların da sonunun gelmesi hayalden ibarettir.

Bu noktada, başta Alman hükümeti ve Alman toplumunun ırkçılığa karşı olduğuna inandığımız büyük çoğunluğunun bu iklimi sorgulamasını ve yeni bir birleştirici, kapsayıcı atmosferin Almanya’ya hâkim olması için gayretlerini yoğunlaştırmasını ümid ediyoruz.

Yarım asrı aşkın zamandan bu yana bu ülkede yaşayan Türklerin artık göçmen değil, Almanya’nın asli unsuru olduklarının ve “öteki” olarak nitelendirilmeyi hak etmediklerinin Alman dostlarımız tarafından idrak edilmesi ve içselleştirilmesinin zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir.

Bu duygularla, hepinizi sevgiyle selamlıyor, merhum Enver Şimşek kardeşimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

ANI PLAKETİNE ÇİÇEKLER KONULDU

Meydana, Enver Şimşek adının verilmesinin yanı sıra, bir de anı plaketi konuldu. Anı plaketine başta, Enver Şimşek’in oğlu, kızı ile Başkonsolos Serdar Deniz, Türingen başbakanı ve belediye reisi ile çok sayıda katılımcı çiçek koydular. Törenin ardından davetlilere ikramda bulunuldu.

NEDEN JENA?

Bilindiği gibi, NSU failleri Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschäpe, 1990’ların başında Jena-Winzerla semtindeki bir kulüpte bir araya gelmişler ve hunharca cinayetlerini burada planlamışlardı.

 

Inal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.