*** NPD’nin kapatılması yeniden tartışılıyor

*** NPD’nin kapatılması yeniden tartışılıyor

ABONE OL
21:35 - 27/08/2009 21:35
*** NPD’nin kapatılması yeniden tartışılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

NPD’nin kapatılması yeniden tartışılıyor

Aşırı sağcı Almanya’nın Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) yandaşlarının son olarak Hamburg’da siyahi bir İngiliz vatandaşına saldırarak yaralamaları nedeniyle Hamburglu politikacılar, bu partinin yasaklanmasını istedi

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi Andreas Dressel, son günlerde NPD yandaşlarının çeşitli semtlerde yabancı düşmanı saldırılarının arttığını belirterek, ”Eğer NPD yasaklanmazsa, seçim kampanyası çerçevesinde bu tür şiddet olaylarının yaşanması kaçınılmaz olacak. NPD’nin yasaklanması konusunu en kısa sürede yeniden Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi’nde (Bundesrat) gündeme getireceğiz” dedi.

Hamburg eyaletindeki ”Yeşil Alternatif Liste” (GAL) adlı partinin eyalet meclisi üyesi Jens Kerstan da, NPD’nin yasaklanması konusunda kitlesel bir hareketin başlatılması gerektiğini ifade ederek, NPD’nin yasaklanmasının başarısız kalması durumunda bu partinin daha da güçlenebileceği uyarısında da bulundu.

Öte yandan, NPD yandaşlarının 11 Eylülde Berliner Tor semtinde gösteri yapmak için Hamburg polisinden izin aldıkları, yine aynı gün karşıt grupların ve çok sayıda vatandaşın da aşırı sağa karşı başka bir gösteri yapacakları bildirildi.

(A.A) Süheyla Kaplan 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.