***  Nazmiye Güçlü’den okuma etkinliği

*** Nazmiye Güçlü’den okuma etkinliği

ABONE OL
12:18 - 13/11/2008 12:18
***  Nazmiye Güçlü’den okuma etkinliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

Nazmiye Güçlü’den okuma etkinliği


”Araba aldım ve kadın oldum” adlı kitabın yazarı Nazmiye Güçlü, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen bir okuma etkinliğinde edebiyatseverlerle bir araya geldi


Hamburg’daki Kültürlerarası Buluşma Merkezi’nde (IKB) düzenlenen okuma etkinliğinde Güçlü, çocukluğunda, gençliğinde ve daha sonra meslek yaşamında sakat olarak yaşamanın ne kadar zor olduğunu anlatarak, ancak bu tür zorlukların kendisini yazar olmaya ittiğini söyledi.
İstanbul’da 1960 yılında doğan Güçlü, kimya mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra özürlü olduğu için iş bulamadığını, 39 farklı iş kolunda kısa süreli çalıştığını belirterek, ”Mühendislik yapamayınca, sekreterlik, öğretmenlik, pazarlamacılık, sunuculuk, sigortacılık gibi çeşitli işler yaptım. Bir öğrenci filminde şoförlük ve yemek de yaptım, hatta bulaşık yıkadım” dedi.

"TÜRKİYE’DE ENGELLİLERİN HAKLARI OLUMLU GELİŞİYOR"

Güçlü, 40 yaşından sonra yazar olmaya karar verdiğini ifade ederek, ”Sokakta yürürken ‘bak sakat geçiyor’ diyenlere, kitabım yayınlandıktan sonra, ‘bak yazar geçiyor’ diyenler eklendi. Son yıllarda yattığım ya da oturduğum yerlerde bazen kitap okuyorum, bazen fotoğraf, bazen video çekiyorum. Bazen de film, televizyon izliyorum, bazen sadece pencereden hayatı izliyorum” diye konuştu.

Güçlü, Türkiye’de engellilerin hakları konusunda birçok alanda olumlu değişiklikler yaşandığını ve Avrupa’nın bu konuda geri kaldığını da savunarak, Avrupa’daki toplantılarda bu yönde özürlülerden çok sayıda şikayet duyduğunu kaydetti. Güçlü, ”Almanya"da ayrımcılık var. Bunu ben söylemiyorum. Çok sayıda Alman engelli vatandaştan da duyuyorum. Kaldırımlar sadece belirli noktalarda engellilere göre ayarlanmış. Genel olarak bakılınca Türkiye çok daha ileride” dedi. (AA) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.