10.3 C
Berlin
06:15 - 27/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ALMANYA FOTOGALERİ Hamburg KÜLTÜR-SANAT

Nazi dönenimden günümüze uzanan sol hareket

Sternschanze semtinin Nazi dönenimden günümüze uzanan sol hareket

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından “Alster’den Elbe’ye- Kentimizi tanıyalım” başlığı altında düzenlenen şehir gezileri kapsamında bu kez Sternschanze semti gezildi.

“Alster’den Elbe’ye – Kentimizi tanıyalım” başlığı altında, Hamburg Eyalet Parlamentosu Sosyal Demokrat Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından düzenlenen organize çerçevesinde, bu kez liman kentinin, Eimsbüttel ve Altona ilçelerinin arasındaki, canlı semti Sternschanze gezildi.

Semtin tren istasyonunun önündeki meydanda buluşan grubu kısa bir konuşmayla selamlayan Güngör Yılmaz, daha sonra sözü gönüllü rehber Gerd Schmidt-Mildner’e bıraktı.

Semtin en işlek caddesi Danimarka ve Almanya arasındaki sınırdı

Schmidt-Mildner, adını 16. yüzyılda kent merkezi çeviren surlarının önünde inşa edilen savunma tesislerinden alan Sternschanze’nin en işlek caddesi Schulterblatt’ın, 1864’e kadar Danimarka’ya ait olan Altona ve Hamburg arasındaki sınırı oluşturduğunu söyleyerek, “Sınır tam Schulterblatt Caddesinin ortasından geçiyordu” dedi. Sanayileşme dönemine kadar kentin at pazarının Sternschanze’de bulunduğuna işaret eden rehber, kent mezbahasının da Sternschanze’de yerleşik olduğunu kaydetti.

 

Nazi döneminden günümüze uzanan sol hareket

Nazi döneminde Sternschanze’nin Hitler faşizmine karşı sol direniş odakları barındırdığını belirten Schmidt-Mildner, bugün de semtte sol ve otonom görüşlü akımların etkili olduğunu sözlerine ekledi. Buna örnek olarak semti soylulaştırma planlarına karşı 1989‘da otonom gençler tarafından işgal edilen ve belediyeyle yapıulan uzlaşma doğrultusunda semt kültür merkezi olarak kullanılan, “Kızıl Flora” adlı eski varyete binasını gösterdi.

Geziye katılanlar Schulterblatt Caddesi üzeri Eimsbüttel İlçesine yürüdüler. Schmidt-Mildner bölgenin mimari dokusu hakkında bilgiler aktardı. İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen yoğun hava bombardımanı nedeniyle bazı sokak ve caddelerde tüm mimarinin yerle bir olduğunu ifade eden rehber, “Dolayısıyla bu cadde ve sokaklarda 1945 öncesine ait bina neredeyse yok” diye konuştu. Gezi Eimsbüttel İlçesinin merkezi sayılan Osterstrasse’de son buldu.

 

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla